Jump to content
ekiosk egazety next prenumerata
Sign in to follow this  
Czlowieksniegu

Niemiecki skarb na zamku Grodno pod Wałbrzychem?

Recommended Posts

Czy Niemcy ukryli skarb na Zamku Grodno w Zagórzu Śląskim pod Wałbrzychem?

Wkrótce sprawdzą to poszukiwacze. Miłośnicy tajemnic spekulują, że mogą to być skarby, dzieła sztuki lub tajne dokumenty.

Do zamku Grodno, którego gospodarzem jest gmina Walim, ma przyjechać ekipa miesięcznika „Odkrywca”. Jej członkowie gościli w obiekcie w lutym. Korzystając ze wsparcia Wiesława Nawrockiego z Zakładu Badań Nieniszczących w Krakowie, przeprowadzili wówczas w zamku badania z wykorzystaniem georadaru. Ich wyniki mają pomóc w wyjaśnieniu związanych przede wszystkim z okresem II wojny światowej tajemnic zamku Grodno. Są bowiem przesłanki, by twierdzić, że Niemcy mogli coś ukryć na terenie obiektu. Miłośnicy tajemnic spekulują, że mogą to być skarby, dzieła sztuki lub tajne dokumenty.

- W trakcie naszej ostatniej wizyty na zamku Grodno prowadziliśmy badania na dziedzińcu górnego zamku, pomieszczeniach na pierwszym piętrze, w sali rycerskiej, byłej kuchni oraz dawnej piwnicy, w której urządzona jest prezentacja narzędzi tortur - mówi Wiesław Nawrocki, z Zakładu Badań Nieniszczących w Krakowie. - Mogę tylko ujawnić, że wyniki badań przeprowadzonych w niektórych miejscach wykazały niejednorodną strukturę. Może to świadczyć, np. o zamaskowanych pomieszczeniach lub korytarzach. Badania w niektórych miejscach zostaną powtórzone.

Ekipa badawcza zamierza także przeprowadzić kilka odwiertów w miejscach, gdzie zgodę na tego typu prace wyraził konserwator zabytków. Do wykonanych odwiertów zostanie wpuszczona niewielka kamera, która przekaże ekipie badawczej obraz z wnętrza. Z naszych informacji wynika, że obiecujące są zwłaszcza wstępne wyniki badań części zamku Grodno znajdującej się za lochem, w którym spoczywa szkielet księżniczki Małgorzaty.

- Za lochem ze szkieletem może się znajdować zamaskowany loch, a być może nawet tunel biegnący od zamku do... dna pobliskiego jeziora Bystrzyckiego - wyjaśnia Łukasz Kazek, radny Walimia i pasjonat historii miasta. - W miejscu, gdzie obecnie jest jezioro, do 1911 roku istniała wieś Schlesiertal. Zatopiono ją po wybudowaniu tamy, która spiętrzyła spływającą wodę.

Informacje o tunelu Łukasz Kazek opiera na niemieckim przewodniku turystycznym z 1906 r. Jest w nim wzmianka na temat tunelu jako jednej z atrakcji turystycznych zamku Grodno. Jeśli tunel istnieje, to nie można wykluczyć, że jego historia sięga średniowiecza. Łącznik pomiędzy zamkiem i wsią mógł być wykorzystywany np. jako droga dostarczania żywności i wody do oblężonej twierdzy lub droga ewakuacyjna. - O tym, że w zamku istniały i prawdopodobnie nadal istnieją skrytki, świadczy odkrycie, którego dokonano w 2012 roku - mówi Łukasz Kazek. - We wnętrzu kominka w sali Rycerskiej odkryliśmy wówczas opróżniony, niestety, schowek. Wystarczyło wyjąć jedną cegłówkę, by włożyć dłoń do jego wnętrza. Prawdopodobnie służył do ukrywania biżuterii.

Czytaj więcej: http://www.gazetawroclawska.pl/dolny-slask/a/niemiecki-skarb-na-zamku-grodno-pod-walbrzychem,9784818/

Share this post


Link to post
Share on other sites
co Kasian zal dup.....e sciska ? twoi odkrywcy niebawem objawiom nam skarby ze slezy , znow sie wykazesz swoja naiwnoscia i brakiem rozumu
powodzenia !!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Zamek Grodno ma wiele tajemnic. I jakie są wyniki badań? Tu trochę rysunków i zdjęć.
http://www.zamki.pl/?idzamku=zagorze&dzial=galeria
Czy odkryto jeszcze jakieś skrytki i tunele? Tu trochę ciekawostek.
http://www.libertas.pl/tajemnice_gor_sowich_zamek_grodno.html
http://www.iwoman.pl/podroze/piata-strona/skrytka;w;kominku;tajemnica;wnuczki;zegarmistrza;i;zaminowany;skarb;joanna;lamparska;odkrywa;zagadki;zamku;grodno,142,0,1242510.html
http://www.zamkipolskie.com/zagor/zagor.html
http://www.radiowroclaw.pl/articles/view/50271/Obiecujace-wyniki-pierwszej-tury-badan-zamku-Grodno-w-Gorach-Sowich
http://www.radiowroclaw.pl/articles/view/49949/Czy-zamek-Grodno-pod-Walbrzychem-kryje-niemieckie-depozyty-ZDJeCIA
http://zwiedzamydolnyslask.blogspot.com/2014/04/zagorze-slaskie-zamek-grodno-wnetrze.html

Share this post


Link to post
Share on other sites
Coś szukają ? :)

http://www.tvn24.pl/zamek-grodno-eksploratorzy-sprawdzali-co-kryje-warowny-obiekt,734390,s.html

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  ×
×
  • Create New...

Important Information