Jump to content

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Czlowieksniegu

Zamkną krajową 24", by wydobyć zaporę przeciwczołgową

Recommended Posts

W poniedziałek 28 września dojdzie do niecodziennej operacji na drodze krajowej nr 24 koło Skwierzyny (woj. lubuskie) – wydobycia i usunięcia z pasa drogi potężnej zapory przeciwczołgowej z II wojny światowej. Operacja będzie wiązała się z zamknięciem drogi dla ruchu.

Robotnicy natknęli się na zaporę czołgową pod jezdnią, podczas przebudowy skrzyżowania starej rójki" z drogą krajową nr 24. Element umocnień zostanie przeniesiony kilkaset metrów od ronda, tak, aby wraz ze znajdującym się nieopodal bunkrem, tworzył historyczną całość. Zapora i bunkier są częścią Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego. Duży, dwukondygnacyjny schron ryglował skrzyżowanie dróg Gorzów - Skwierzyna - Kostrzyn. MRU to system umocnień stworzony przez Niemców w latach 1934–1944 dla ochrony tzw. Bramy Lubuskiej.

Cenny zabytek

- Ze względu na fakt, że takie budowle stanowią z mocy prawa zabytek, należy zastosować odpowiednie środki, aby wydobyć eksponat w całości. Tym bardziej, że zapora jest jedną z nielicznych zachowanych w całości - podkreśla rzeczniczka Oddziału GDDKiA w Zielonej Górze Anna Jakubowska.

Wydobycie prawie 100-tonowej zapory nie będzie proste. Ze względu na spore wymiary - 11 metrów długości i 2,5 m szerokości oraz wagę, konieczne będzie zaangażowanie jednego z największych dźwigów.
Ruch wstrzymany od godz. 7

Przeprowadzenie operacji będzie wymagało zamknięcia odcinka drogi krajowej nr 24 (relacji Kostrzyn nad Odrą – Poznań) w okolicach nowo powstającego ronda. Ruch zostanie tam wstrzymany w najbliższy poniedziałek o godzinie 7. - Z utrudnieniami należy się liczyć przez ok. 24 godziny – dodała rzecznik.

Na czas zamknięcia drogi będzie obowiązywać tymczasowa organizacja ruchu. Specjalnie przygotowane tablice będą informować kierowców o możliwości objazdu.

http://www.tvn24.pl/skwierzyna-zamkna-krajowa-24-by-wydobyc-zapore-przeciwczolgowa,580556,s.html

Share this post


Link to post
Share on other sites×
×
  • Create New...

Important Information