Jump to content

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Czlowieksniegu

Szkielety 200 żołnierzy napoleońskich odkryte w Niemczech.

Recommended Posts

Niemieccy budowlańcy znaleźli we Frankfurcie szkielety 200 francuskich żołnierzy, którzy walczyli u boku Napoleona Bonaparte. Prawdopodobnie zostali pochowani w 1813 r. podczas odwrotu z francuskiej inwazji na Rosję.


O odkryciu napisał brytyjski The Guardian" na swojej stronie internetowej. Szkielety znaleziono wczoraj w zachodniej dzielnicy Frankfurtu Rödelheim. Zdaniem miejskiego urbanisty Olafa Cunitza były to prawdopodobnie niedobitki z Wielkiej Armii (fr. Grande Armée) powracającej z nieudanej inwazji na Rosję.

Jak podał Cunitz, po klęsce armii Napoleona pod Lipskiem doszło do bitwy pod Hanau, znajdującym się w pobliżu Frankfurtu. Armia francuska straciła wtedy co najmniej 15 tys. żołnierzy. Zdaniem Cunitza żołnierze, których ciała znaleziono, zmarli prawdopodobnie wskutek ran bitewnych lub epidemii tyfusu, która zdziesiątkowała w tym czasie ich armię.

Miejska konserwator zabytków we Frankfurcie Andrea Hampel jest przekonana, że groby zostały wykopane w sytuacji awaryjnej". Szkielety zostały ustawione w rzędzie, bez akcesoriów pogrzebowych, na osi północ-południe, a nie wschód-zachód, jak powszechnie chowano chrześcijan w tamtym czasie. Sugeruje to, że żołnierzy grzebano w pośpiechu. Pochowano ich w trumnach, jednak szkielety dobrze się zachowały.

Na razie wykopano ponad 30 szkieletów. Ekshumacja pozostałych zajmie od czterech do sześciu tygodni - powiedział kierownik budowy Juergen Langendorf.

W grudniu 2002 r. podczas prac budowlanych w Wilnie robotnicy odkopali szkielety ponad 3 tys. uczestników rosyjskiej wyprawy Napoleona z 1812 r. Według naukowców ta zbiorowa mogiła to największa nekropolia armii cesarza Francuzów.

Z kolei latem 2006 r. w Kaliningradzie przy budowie kompleksu handlowego znaleziono szczątki 800 żołnierzy armii Napoleona. Archeolodzy stwierdzili, że należą one do żołnierzy dywizji wchodzących w skład dziesiątego korpusu marszałka Etienne'a Jacquesa Macdonalda, który na początku 1813 r. cofał się z Rygi przez Królewiec.

Cały artykuł: www.theguardian.com/world/2015/sep/17/skeletons-of-200-napoleonic-troops-found-in-germany

Cały tekst: http://wyborcza.pl/1,75477,18852215,szkielety-200-zolnierzy-napoleonskich-odkryte-w-niemczech-wracali.html#ixzz3m7XrYo5e

Share this post


Link to post
Share on other sites×
×
  • Create New...

Important Information