Jump to content

Samolot Dywizjonu 303 odkopany w Anglii 75 lat po wypadku


Recommended Posts

Zespół archeologów i historyków, któremu towarzyszyli polscy i brytyjscy weterani misji zagranicznych w Iraku i Afganistanie, odkopał w okolicy Saddlescombe Farm West Sussex samolot Dywizjonu 303.


Pozostałości samolotu Hurricane, należącego do 303. Dywizjonu Myśliwskiego, ujrzały światło dzienne w 75. rocznicę wypadku z 9 września 1940 r. Pilotowany przez sierżanta Kazimierza Wünsche, Hurricane RF-E 3700 został zestrzelony podczas bitwy o Anglię w pojedynku z Luftwaffe o Beachy Head. Sierżant Wünsche wyskoczył ze spadochronem z płonącego samolotu i poważnie ranny trafił do szpitala.

Wykopaliska, prowadzone przez archeologa brytyjskiego ministerstwa obrony Richarda Osgooda, zakończyły się udanym wydobyciem szczątków samolotu, w tym m.in. przekładni redukcyjnej i bazy śmigła. Dzięki staraniom Ambasady RP w Londynie i polskiego Ministerstwa Obrony Narodowej polscy weterani misji zagranicznych mogli uczestniczyć w tym wyjątkowym przedsięwzięciu obok ich brytyjskich towarzyszy broni. Odkopane artefakty zostaną wystawione w Muzeum Polskim w bazie RAF Northolt, gdzie podczas bitwy o Anglię stacjonował Dywizjon 303.

Przy wykopaliskach archeologicznych obecna była córka sierżanta Wünsche Grażyna i jego wnuczka Joanna. - To wyjątkowe uczucie móc zobaczyć i dotknąć szczątków samolotu, który spoczywał w ziemi przez ostatnie 75 lat. Także świadomość, że mój ojciec - sierżant Kazimierz Wünsche - był ostatnią osobą, która widziała ten samolot w całości, zanim został on zestrzelony, nadaje temu wydarzeniu dla całej naszej rodziny bardzo osobisty charakter.

Jesteśmy bardzo wdzięczni całemu zespołowi, który podjął się odkopania samolotu - mówiła Grażyna Gąsiorowska. Dzięki zaangażowaniu Historic Aircraft Collection Ltd. zabytkowy hurricane w barwach samolotu sierżanta Wünsche z numerem bocznym RF-E P3700 przeleciał nad miejscem wykopaliska. Przemalowanie samolotu zleciła Ambasada RP w Londynie w ramach kampanii #BoBPoles upamiętniającej wkład Polaków w zwycięstwo w bitwie o Anglię.

145 polskich pilotów myśliwskich służyło w bitwie o Anglię w dwóch polskich dywizjonach 302 i 303 oraz w jednostkach brytyjskich. 303. Dywizjon Myśliwski był najskuteczniejszą formacją aliancką w bitwie o Anglię. Spośród ogólnej liczby pilotów z krajów alianckich Polacy stanowili drugą co do wielkości grupę po Brytyjczykach. Pod koniec II wojny światowej prawie 20 000 polskich lotników służyło w 16 dywizjonach Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii.

Cały tekst: http://wyborcza.pl/1,75477,18817201,samolot-dywizjonu-303-odkopany-w-anglii-75-lat-po-wypadku.html#ixzz3ljcg8KKE
Link to post
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.×
×
  • Create New...

Important Information