Jump to content

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

zadora

Wisła odsłoniła działa z XVII wieku

Recommended Posts

Wisła nie przestaje zadziwiać archeologów. W piątek odkryła przed nimi dwa działa, według ekspertów datowane na XVII wiek.

Dopiero co pisaliśmy, że Wisła oddała wyjątkowe skarby z okresu kultury łużyckiej i przeworskiej, kamienne ławy z mostu Poniatowskiego i drewnianą łódź tzw. dłubankę. Okazuje się jednak, że rzeka wciąż może zadziwiać poszukiwaczy skarbów.

Armaty zostaną zabezpieczone"

Archeolodzy, którzy przeszukują dno wyschniętej rzeki, natknęli się w piątek na dwa działa. - Twierdzą, że są to działa z XVII wieku, najprawdopodobniej były używane podczas walk w trakcie potopu szwedzkiego – relacjonuje Mateusz Szmelter, reporter tvnwarszawa.pl.

Jak informuje wiceprezydent stolicy, to może nie być koniec odkryć. – W poprzednich latach znaleźliśmy kule, ale są znacznie większe od armat. Albo muszą być jeszcze większe armaty, albo mniejsze kule – twierdzi Jarosław Jóźwiak.

I dodaje, że teraz armaty zostaną zabezpieczone.

Fontanna, kule, płytki...

Wyjątkowo dużo artefaktów wydobyto z Wisły we wrześniu 2012 r. przy stanie Wisły wynoszącym 58 cm. Podniesiono wtedy z dna fontannę, bardzo liczne kamienne elementy wystroju sal pałacowych (niektóre z herbem Wazów), kule armatnie, płytki posadzkowe, drewniane elementy wozów i wiele innych.

W ciągu ostatnich tygodni niski poziom Wisły odsłonił też m.in. wrak statku na wysokości ul. Wilanowskiej czy wagonik kopalniany, który był prawdopodobnie wykorzystywany przy budowie Trasy W-Z.

W tym roku rekordowo niski stan wody po raz pierwszy pozwolił archeologom na przeprowadzenie badań także na nabrzeżu.

tvnwarszawa.tvn24.pl/informacje,news,wisla-odslonila-dziala-z-xvii-wieku,177942.html

Share this post


Link to post
Share on other sites
za portalem http://wp.tv/i,z-wisly-wylowiono-dwie-szwedzkie-armaty-maja-ponad-350-lat,mid,1775135,cid,4051,klip.html

Share this post


Link to post
Share on other sites×
×
  • Create New...

Important Information