Jump to content
Sign in to follow this  
Prospector_WWY

Wrak parowca w Bugu

Recommended Posts

Dziwne,że jest podobno fotka tabliczki znamionowej z tego parowca, ale znalazca chce zostać anonimowy i nie chce opublikować zdjęcia tej tabliczki. Pewnie już w kolekcji albo będzie niedługo do kupienia...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Brak edycji, przepraszam za posty pod postem, ale zapomniałem o linku http://exploratorzy.pl/historyk-z-mshe-odkryty-statek-na-bugu-to-herold-lub-mazur/

Share this post


Link to post
Share on other sites
Fajnie byłoby gdyby znalazła się kasa na wyciągnięcie tego obiektu.
Z przyjemnością obejrzałbym sobie, na żywo silnik takiego parowca.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Podniesienie tego statku, który leży po komin w mule jest obecnie niemożliwe (technicznie). Swoją drogą ciekawe co ruski wywozili w 1915 spieprzając przed Prusakami. Zakładam, że na pusto" nie wracali...? :-)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tutaj z forum o parowcach ciekawa dyskusja i usiłowania ustalenia jednostki. http://fow.pl/forum/viewtopic.php?f=18&t=8021

Prospector pozdro z WWY ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Relacja TV z prac badawczych parowca z XIX w. zatopionego w Bugu.
Prace prowadzi nasze stowarzyszenie na mocy pozwolenia MWKZ.
Naszym partnerem jest Mazowieckie Stowarzyszenie Historyczne Exploratorzy.pl
Nadzór merytoryczny prowadzi dr Zbigniew Tucholski.
Ekstremalnie niski stan wody w Bugu umożliwił nam wykonanie prac pozwalających na wydobycie części urządzeń i zabytków ruchomych oraz ocenę stanu zachowania urządzeń technicznych.
Stwierdziliśmy, że część śrub mocujących kocioł maszyny parowej jest zerwana lub nosi ślady przepalenia palnikiem, a pewne elementy konstrukcyjne zostały wyrabowane.
Planowaliśmy przygotowanie do wydobycia wału korbowego za pomocą śmigłowca MI17 - na co wyraziło zgodę Ministerstwo Obrony Narodowej za co chapeau bas.
Szukaliśmy wsparcia finansowego i prosiliśmy o wspólną naradę Marszałka Województwa Mazowieckiego, który jednak odpowiedział nam, że nie może nam pomóc finansowo jednakże gratuluje pomysłu i trzyma kciuki za pomyślność akcji. Nie podjęto także inicjatywy rozmów w sprawie wraku, który mógłby być bardzo wartościowym elementem dziedzictwa kulturowego Mazowsza.
Zorientowaliśmy się, że MKiDN posiada jedynie środki grantowe - zatem jeśli czegoś nie zaplanowano - nie ma możliwości uzyskania dofinansowania.
Obecnie stan wody w Bugu uniemożliwia prowadzenie akcji w dotychczasowy sposób.
Zadokumentowaliśmy maszynownię dzięki uprzejmości firmy Faro, która wykonała skan laserowy 3D. Zarówno dokumentacja związana ze skanowaniem jak i informacja fachowa o stanie zachowania zabytku będzie podstawą do przygotowania projektu badawczego na 2016 r.
Szczególne podziękowania składamy członkom Mazowieckiego Stowarzyszenia Historycznego Exploratorzy pl. za społeczną, ofiarną pracę na rzecz ratowania zabytku.

http://www.youtube.com/watch?v=-fuCaG52J6M

Share this post


Link to post
Share on other sites
Czy parowiec sprzed ponad 100 lat, który został prawdopodobnie wyprodukowany w Elblągu, zostanie wydobyty z rzeki Bug? — Ministerstwo Obrony Narodowej zaoferowało pomoc przy wydobywaniu ciężkich elementów przy użyciu śmigłowca Mi17 — informuje Mazowieckie Stowarzyszenie Historyczne Exploratorzy.pl.

Przypomnijmy: tegoroczne, wyjątkowo ciepłe lato sprawiło, że poziom wody w rzece Bug drastycznie się obniżył i odsłonił niedaleko miejscowości Brok (powiat ostrołęcki) wrak starego, ponad 100-letniego parowca, który prawdopodobnie został wyprodukowany w elbląskiej fabryce Schichaua. Podejrzenie to wzięło się stąd, że wynurzonej części maszyny parowej znaleziona została pisana cyrylicą tabliczka znamionowa urządzenia o treści Ferdinand Schichau, Elbing Prussia, Nr 1855, Rok 1895".

Badania wraku prowadzą Stowarzyszenie Naukowe Archeologów Polskich oddział w Warszawie oraz Mazowieckie Stowarzyszenie Historyczne Exploratorzy.pl.
— Ekstremalnie niski stan wody w Bugu umożliwił wykonanie prac pozwalających na wydobycie części urządzeń i zabytków ruchomych oraz ocenę stanu zachowania mechanizmów technicznych unikatowego parostatku z XIX wieku — informują na swojej stronie internetowej.

W trakcie badań stwierdzono, że część śrub mocujących kocioł maszyny parowej jest zerwana lub nosi ślady przepalenia palnikiem, a pewne elementy konstrukcyjne zostały zrabowane. Archeolodzy i odkrywcy dysponują także dokumentacją w postaci skanu laserowego 3D wraku, dzięki uprzejmości firmy Faro.

O badaniach czytaj także na stronie Mazowieckiego Stowarzyszenia Historycznego Exploratorzy. pl tutaj.http://dziennikelblaski.pl/305078,Wojsko-gotowe-pomoc-przy-wydobyciu-z-rzeki-wraku-ponad-100-letniego-parowca-z-Elblaga.html#axzz3nr6GP4UQ

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ministerstwo Obrony Narodowej zaoferowało pomoc przy wydobywaniu ciężkich elementów przy użyciu śmigłowca Mi17"
- jak wół napisane wydobywanie ciężkich elementów a nie podnoszenie wraku przy pomocy śmigłowca.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ostatnio dwukrotnie mnie zmroziło.
Po raz pierwszy w niedzielę, ok.11.35 na TVP Regionalne, patrząc na program Było...nie minęło" a drugi raz dziś, oglądając powtórkę tego programu na TVP Historia.
Można się mylić bo to rzecz ludzka.Ale nie przygotować się merytorycznie do występu w ogólnokrajowym programie TV ?
Piszę tu o programie pokazującym zatopioną kanonierkę w Bugu.
Wody opadły wrak się pokazał,sensacja! [tyle,że pokazał się też w 2006 roku i nawet próbowano ją wydobyć...].
Pan opowiadająco-oprowadzający w pewnym momencie na telefonie pokazuje p.Sikorskiemu tabliczkę znamionową statku [którą już ktoś rąbną...] informując go i nas,że okręcik wyprod. w 1895 roku w stoczni ... [piszę fonet.] Szihah" w Elbing.
Patrzę a tam jak wół stoi Шихау" czyli asz" Schichau!!!
Skąd taki błąd w odczycie?Ano ostatnia litera y" [pol.u"] została odczytana jako x" [pol.h"] z powodu ... kropki na końcu wyrazu.
Fakt: można było tak odczytać ale tak pan opowiadająco-oprowadzający jak i p.Sikorski powinni raczej znać stocznię i zakłady mechaniczne z Elbing...[kanonierki,parostatki,lokomotywy,niszczyciele,maszyny parowe,kotły...] albo przynajmniej sprawdzić czy firma Szihah kiedykolwiek istniała.
Takie literówki" [z grzeczności tak piszę...] dotyczące niemieckiego przemysłu w Elbing zdarzają się historykom.
W Gdyni Chyloni przy ul.Żwirowej 2c znajduje się Gdyńskie Muzeum Motoryzacyjne.Zaraz przy wejściu po prawej stronie stoi gablota z muzealiami a w niej skórzana abliczka" znamionowa aszego" Komnicka tyle,że w podpisie eksponatu napisano... Kumnicka".

http://sites.google.com/site/elbingselblag1/o--nie-powazni--20-x-2015-r

Share this post


Link to post
Share on other sites
Był też komentarz że konkurencja lata dronem. BędąPoszukiwacze Historii" na ten sam temat czy to inna konkurencja?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Woodhaven , nie musisz się obawiać. Zarówno SNAP jak i MSHE dokładnie wiemy co badamy i co to jest Schihau. Sikorski przyjechał bez naszej wiedzy , nieprzygotowany i nakręcił taką miernotę jaką pokazuje telewizja. Można tylko ubolewać nad poziomem merytorycznym tego reportażu .
Jeśli kolejni będą coś kręcić to też wyjdzie im gniot bo ustalenia po badaniach są rewelacyjne . Na razie niestety nie do udostępnienia.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tak jak napisałem BnM przyjechało nakręcić materiał bez wiedzy podmiotów prowadzących badania . Teren jest otwarty i każdy może tam przyjechać i sobie zrobić foty czy też nakręcić film. Zaprosiło ich Stowarzyszenie Wizna które nie prowadzi tam żadnych badań i nie ma wkładu w te badania . I tu mamy odpowiedz kto ma parcie na szkło i szybki sukces .

Share this post


Link to post
Share on other sites
bo ustalenia po badaniach są rewelacyjne . Na razie niestety nie do udostępnienia."


Bartek102 cóż to za tajemnice może kryć ten wrak - błagam o garść szczegółów.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tutaj trochę info na temat konserwacji:

http://www.facebook.com/Pracownia-Konserwacji-Zabytk%C3%B3w-Arma-534229173403768/

__________________________________

A wystarczyło S" z HTTP:// wyciepać...


Post został zmieniony ostatnio przez moderatora Czlowieksniegu 09:02 02-11-2015

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  ×
×
  • Create New...

Important Information