Skocz do zawartości

Niezwykłe znalezisko archeologiczne na budowie S7. Diadem sprzed 3 tys. lat


Rekomendowane odpowiedzi

Rzadki diadem sprzed co najmniej 3 tys. lat odnaleźli archeolodzy przy okazji przygotowań pod budowę siódemki od Chęcin do Jędrzejowa.


Wykonany z brązu diadem drogowcy z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad zaprezentowali w poniedziałek podczas uroczystości podpisania umowy z wykonawcą wartej 585,7 mln zł inwestycji. Jak informowała Wyborcza", inwestor jeszcze przed rozstrzygnięciem przetargu na budowę zlecił wykonanie badań archeologicznych w miejscach wytypowanych przez wojewódzki urząd ochrony zabytków.

W poniedziałek poinformowano, że do najciekawszego znaleziska doszło w Brzegach koło Sobkowa, gdzie odkryto diadem z wczesnej epoki brązu. Jest on wykonany z szerokiej na ok. 15 centymetrów taśmy z brązu zdobionej metodą puncowania, czyli wyciskania tzw. puncą. Widać m.in. krzyż równoramienny.

Jeden z trzech

- Nosiła go osoba o wysokim statusie społecznym. Zdaniem archeologów prowadzących badania diadem należy łączyć z kulturą trzciniecką datowaną na okres 1750-1200 lat przed naszą erą. Jest bardzo rzadki, to jeden z trzech diademów z tego okresu znalezionych na świecie - mówi Małgorzata Pawelec, rzeczniczka kieleckiego oddziału GDDKiA. Zapowiada, że diadem będzie poddany jeszcze szczegółowym badaniom, a potem trafi w miejsce wskazane przez wojewódzkiego konserwatora zabytków. - Może być ozdobą niejednej kolekcji muzealnej - mówi rzeczniczka.

Cały tekst: http://kielce.gazeta.pl/kielce/1,47262,18124964,Niezwykle_znalezisko_archeologiczne_na_budowie_S7_.html#ixzz3dDIZGl5X
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie