Skocz do zawartości

Radar


xx50k

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 weeks later...
  • Odpowiedzi 78
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Witam, proszę o pomoc w przygotowaniu referatu na temat radarów wszelkie linki materiały pdf bądź dokumenty mile widziane, szperam po polskich stronach ale większość materiałów po angielsku, z góry dziękuję, pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no panowie..wgmnie to jedna z najbardziej ciekawych ostatnio wymian zdan ktora doprowadzila do super odkrycia.wg mnie redakcja powinna sie pokusic o napisanie lepszegoartykulu w tym temacie.gratuluje wam wiedzy i sukcesu.bo w fantastyczny sposob ktok po kroku wyjasniliscie ciekawa zagadke.:) powodzonka i oby tak dalej.pupil
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years later...
nie do konca to prawda na dolnym slasku najwieksz radiostacja byla w m. Stanislawow k.Sichowa pow.Jawor Gora Rosoha.Osobiscie znalem osobe pracujaca na budowie k.Raszowa i nieco znam i jeszcze pamietam opowiadania o tym obiekciezyje jeszcze jego zona i ona wiele pamieta obcym raczej nie opowiada o tym......ja poznalem wiele faktow z tamtego okresu.W miare poznawania tematu bede cos dopowiadal.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...
Na Dolnym Śląsku było kilka stacji radarowych jedna w śród nich była
Stacja radarowa „Liebenberg“ – Brennik pow. Złotoryja do której poza dwoma WR należał FuMG-404 Jagdschloß. Znajdujący się w Krotoszycach na wschód od ul Piastowskiej w polach. Obiekt stoi tam samotnie na rozwidleniu polnych dróg. Stan zachowania –bardzo dobry po nimo prób adaptacji na obiekt użytkowy, poprzez wybiciee trzech okien w jednolitej ścianie.
Współrzędne obiektu 51° 9' 5.56 N 16° 3' 19.15" E
Jest to jeden z trzech istniejących w Polsce tego typu obiektów radarowych.
Komora kablowa dla tej stacji jest ok. 1,2km na zachód w pobliżu asfaltowej drodze.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
Przeglądając sobie forum trafiłem na ten wątek . I przypomniało mi się jak to w czasach swojego dzieciństwa przysłuchiwałem sie rozmowom starszych ludzi , między innymi o tym , że koło Trzebnicy stał jakiś niemiecki radar i że jacyś ludzie ( nie pamietam cywile czy wojskowi ) wymontowali z niego części wykonane z platyny . Czy to prawda ? Nie mam pojęcia . Chodziły też słuchy o jakimś czołgu w lesie bukowym .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

koło Trzebnicy we wsi Raszów był FuSAn 724/725 Bernhard"
-radiolatarnia, jedna z dwóch w Polsce. Druga w Wierzycy oznaczenia kodowe BE-11 i BE-15.
Teraz w Raszowie w tym miejscu znajduje się piękny drewnianny domek i wiatrak elektrown, a w Wierzycy BTS.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich na forum. Mieszkam w Obornikach Śląskich. Na trasie do Trzebnicy tuż za Wilczynem znajduje się wojskowa baza nasłuchowa, w lesie na wzgórzu po prawej stronie (http://maps.google.pl/maps?f=q&source=s_q&hl=pl&geocode=&q=Wilczyn+Le%C5%9Bny&sll=52.025459,19.204102&sspn=6.437689,13.952637&ie=UTF8&hq=&hnear=Wilczyn,+Trzebnicki,+Dolno%C5%9Bl%C4%85skie&ll=51.281166,16.978726&spn=0.006389,0.021801&t=h&z=16)
Słyszałem że powstała ona na bazie niemieckiej. Mój dobry kolega podczas odbywania służby w jednostce łączności opowiadał, że stacja ta wykorzystywana była do dalekich łaczności, ale czy to prawda to nie wiem. W lesie znajdują się dużych rozmiarów okopy, a z bazy prowadzi kabel w strone Wrocławia.
Wybaczcie moją terminologie, ale jestem zupełnie nowy w tym temacie. Mam nadziej, że te informacje będą przydatne.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

Aby nie tworzyć nowych wątków,podpinam się pod już istniejący.Czy obiekt przedstawiony na zdjęciu to może być jakieś urządzenie radarowe?
Zastanawia mnie ten kwadratowy kształt,czy to może być siatka radaru i ta podstawa o czterech ramionach.Obiekt znajdował się w okolicach lotniska,zdjęcie z tym obiektem pochodzi z kwietnia 1944 roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fragment zdjęcia z zaznaczonym obiektem z postu powyżej,bezpośrednio w okolicy lotniska,a dokładniej kompleksu zabudowań na II grupie lotniska w Krośnie(woj.podkarpackie).W tym okresie z tego lotniska operowało lotnictwo niemieckie.
Będę wdzięczny za wszelkie informacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest to radar, tylko radiowe urządzenie nawigacyjne. Sąsiedztwo lotniska i pewne cechy obiektu wskazują na to, że z dużym prawdopodobieństwem możemy mówić o namierniku (niem. Peiler) zbudowanym w systemie Adcock (od nazwiska wynalazcy). Powinny być widoczne cienie czterech anten (prętowych), gdzieś na końcach tego białego krzyża. Możliwe, że obiekt w budowie.

M.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...
Nooo,poczytalem,...wybaczcie za bledy i pisownie ale mam swoje lata...czas na drobne podsumowanie,fajnie sie was czytalo,prawie jak opowiadanie sensacyjne...ale czas na konkrety,zaczne od Trzebnickich podziemi,ufff ...wyobraznia wasza pogalopowala,Trzebnica jako przedwojenne uzdrowisko zostala skanalizowana dokladnej daty nie podam,ale okolo,1890-1925,cos kolo...wiadomo ze budowano z cegly wiec spore ma to rozmiary...a ze tereny wodonosne wiec trzeba bylo gdzies odprowadzic te ujscia,pierwsze to okolice obecnych ulic Chrobrego,Kwiatowej.Ogrodowej...istnieja do dzis bo w tym rejonie jest poczatek Trzebnickiej wielkiej rzeki...i tak podziemny korytarz biegnie w kierunku ruin dawnej mleczarni,laczy sie w okolicach ul Wolnosci/dawnej/z kanalami z okolic Lesnej,Olesnickiej,przebiega kolo dawnego szpitala,od strony Grunwaldu,i wyplywa w rejonie Ul;Milickiej,celowo nie podaje dokladnych lokalizacji aby ktos mlody nie zrobil sobie ku ku...dodam ze odgalezienia,sa w okloicach dawnego sadu,k.pl.autobusowego , ponadto sa ale juz w szczatkowej postaci w rejonie Glowackiego,posiadam mapke ale nie opublikuje bo to rarytas...jedyne podziemia jakie ne zostaly do dzis spenetrowane istnieja w Lesie Bukowym ale ich lokalizacja jest utrudniona,nie jest to palac .podobno aby zamaskowac te budowle po wojnie powstal kemping w tym miejscu a wlasciwie obok...nie mylic z domkami przy stawach,domki te byly w lesie...to tyle o podziemiach.Czolg w Lesie Bukowym...pomijam bo to bajka.Niewypaly a raczej bron i amunicja w lesie tak,bo byly tu stanowiska bateri przeciwlotniczej ale szwabstwo szybko sie zwinelo do Wroclawia...wiecej pozostalosci jest po sowietach bo z gorek trzebnickich ostrzeliwali ,Breslau.Raszow,Wys.Kosciol.Machnice...itp.Radar...owszem bylo cos takiego,RASZOW /Rashen/Manor.Fakt p.K juz zmarl pare lat temu...ale fotki pozostaly,/zona zyje/poskanowalem MAM.Juz nie zobaczycie tej budowli zniknela ...powstal dom z bali...ale maszt obok /250m/istnieje i zostal adaptowany na przekaznik,dla sprostowania,nie bylo tam kabla/grubego/z miedzi,bo zostal dawno wykopany przez rolnika...slusznie ktos dal linka na radar,bo byl faktycznie,tu sie zgadzam.Wszystko by bylo ok gdyby nie to ze sowieci przyszli nie z tej strony co szwab chcial...no i spieprzali z Raszowa pozostawiajac zaminowana budowle a sowiety durne wlazly na miny i wydupcylo ich ponad 30.nie byla to jedyna niespodzianka,w tym rejonie...jako ze poniesli straty w odwecie,grabili i palili Trzebnice,zapyta ktos dlaczego wies ocalala,ano dlatego ze byla tu spora grupa robotnikow przymusowych i ublagali kamandira aby nie palic wsi bo gdzie sie oni podzieja...ale to inna bajka.Na dzis wystarczy...!!!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do watka Raszow dodam lokalizacje pod Trzebnica,na trasie TRZ-OBOR.byla instalacja i wieza /zdemontowana po wojnie i ustawiona na Slezy/w tym miejscu postawiono drewnianego dziwolaga,zawalilo sie to w l-70-tych.Obecnie jest tam punkt tzw.triang.Do tego byla /jest chyba jeszcze/stacja nasluchowa w Wilczynie ale tu moja wiedza sie konczy,wiem jedynie ze Wilczyn byl objety tajemnica.../po wojnie/nie sprawdzilem ale podobno dostosowano go do potrzeb schronu p.atomowego w Gluchowie./system lacznosci /ale to nie sprawdzone info/.
Dobranoc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, imponująca wiedza, tylko pozazdrościć. Odnośnie Wilczyna to obiekt znajduje się na terenie zamkniętym użytkowanym przez Wojsko Polskie, dojechać można drogą z Mienic (najlepiej rowerem, bo samochód może się zawiesić").
Do Adamsasa - czy mógłbyś umieścić/udostępnić zdjęcia?
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 years later...

Witam,

Od wielu lat zajmuję się poszukiwaniem pozostałości po niemieckich radarach, zwłaszcza Würzburg-Riese. Praktycznie wszystkie zostały już znalezione, ale może akurat ktoś zna lokalizację obiektu, którego nie ma na mojej liście.
Za wszelkie informacje będę bardzo wdzięczny!

http://www.miplo.pl/index.php?s=Riese&c=867&cn=31&pr=0&u=#showmap

http://photos.app.goo.gl/CJUKEURtqVXMSKdF9

Dziękuję i Pozdrawiam,
CoVoX

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie