Skocz do zawartości

33pp i 18dp


Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 65
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Bardzo dziękuję za przekazane informacje. Czegoś tu jednak nie rozumiem. Z napisu na odsłoniętej tablicy wynika, że: W TYM MIEJSCU NA BYŁYM CMENTARZU GARNIZONOWYM, ZNAJDOWAŁA SIĘ KWATERA WOJENNA, W KTÓREJ ZOSTAŁO POCHOWANYCH 444 ŻOŁNIERZY". Z kolei w dalszym akapicie autorzy tekstu z podanej strony internetowej piszą: Przed rozpoczęciem budowy kościoła pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego prochy poległych żołnierzy przeniesiono na miejsce gdzie jest obecnie ołtarz, przy którym Ojciec Święty Jan Paweł II odprawiał w 1991 roku Mszę Świętą".
Gdzie są w takim razie szczątki tych 444 żołnierzy?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomieści,tylko to są jakieś... jaja! Szczątki 444 polskich żołnierzy to raczej nie jest wkład" do jakiegoś tam kopca. Na kwaterze wojennej tablica z nazwiskami poległych, ich szczątki w innym miejscu jako fundament ołtarza paqpieskiego". Rozdwojenie jaźni, czy swoista schizofrania? Tego nie było nawet za komuny...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbyt dużo pytań i do niewłaściwego adresata.
Pytałeś o miejce pochówku żołnierzy z 39 roku - odpowiedziałem.
Gdzie są szczątki 444 polskich żołnierzy - również.
Myślę, że przy odrobinie dociekliwości uda Ci się dowiedzieć co za ludzie" udzielili zgody na aki numer" - nie są to odległe czasy, nie było wojen i raczej nikt nie niszczył takich dokumentów.
Od siebie dodam - prawdopodobnie ostatni pochówek - ekshumowanych zwłok 27 żołnierzy 33 p.p. odnalezionych na terenie byłej stacji kolejki wąskotorowej w Nowogrodzie - odbył się w 1974 roku.
Nie zamierzam oceniać moralnego aspektu likwidacji cmentarza i budowy na jego miejscu kościoła, czy też grzebania zwłok bohaterów w kopcu stanowiącym podstawę ołtarza. Myślę , że każdy z czytających te słowa ma wyrobione własne zdanie na ten temat.
Na tym proponuję zakończyć dyskusje na temat cmentarza wojskowego w Łomży.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę Leszku, że jednak nie masz racji. W kopcu wielkiego ołtarza" złożone zostały resztki z tego co wykopano" z cmentarza wojskowego. Resztę, w znakomitej większości, odkupili studenci medycyny z Łomży i nie tylko. Winnym tego przykrego i bulwersującego faktu jest były proboszcz obecnej parafii p.w. Bożego Ciała (znany miejscowym jako wielki dobrodziej:-)) i t. zw. hieny cmentarne, czyli my, dzieci, które znajdowały resztki ludzkie na całym terenie obecnego parku im. Jana Pawła II. Byłem świadkiem palenia w ognisku (nie wiedzieli czyniący co czynią) dziesiątek nieśmiertelników wszelakiej proweniencji znalezionych na placu budowy kościoła. Jeśli komuś mało faktów, mogę przedstawić foto znalezionego przez mojego psa czerepu czaszki z przestrzeliną w okolicy skroni na wspomnianym terenie. Ze wspomnień mojego dziadka wiem, że w XX-leciu międzywojennym na tym cmentarzu chowano szczątki żołnierzy i wszystkich związanych z wojskiem, którzy w zdecydowanej większości popełnili np. samobójstwo, lub na których w owym okresie wykonano wyrok śmierci.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Michale, jak się domyślasz chciałem uniknąć dalszego ciągnięcia śliskiego" tematu. Obaj doskonale wiemy jak to wszystko wyglądało. Jak widzimy wersja oficjalna w większości przypadków ma niewile wspólnego z prawdą.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba najlepsze opracowania na temat działań 33 pp są Leszka Taborskiego. W iemi Łomżyńskiej" nr 6 z 2001 roku jest jego artykuł Łomżyński pułk broni Łomży". Pozycję tę kupiłem w tym miesiącu w księgarni w Łomży, nie wiem przy jakiej ulicy. Obok jest duży kościół. Następna pozycja Łomża - Jednaczewo - Nowogród" została wydana w 1999 roku przez muzeum w Łomży, opisuje działania 33 pp w dniach 1 - 13 września
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

Czas odkurzyć temat. Myślę,że kilka fotek nie zaszkodzi?
NAC - Jubileusz 10-lecia sprawowania dowództwa 18 DP przez gen. bryg. Czesława Młot-Fijałkowskiego . Przywitanie jubilata gen. Czesława Młot-Fijałkowskiego z byłymi oficerami 18 DP w Łomży - 3 kwiecień 1939"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie