Jump to content
ekiosk egazety next prenumerata

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

czarekg1

Korporalschaft

Recommended Posts

Witam uprzejmie Kolegów !
Sprezentowano mi taką pocztówę z niemieckimi żołnierzami z I WŚ z podpisem Korporalschaft 1918 "
Co to była za struktura ?
O ile mi wiadomo w armii pruskiej ( zresztą później też )nie było stopnia korporal, tylko unteroffizier.
Pozdrawiam
Czarek

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ten prosty diagram wyjasni co i jak.

Co do stopni - czasem lepiej nie próbować na siłę dopasowywać ich do obecnie funkcjonujących. Tak jak największym mitem, powielanym przez czasem bardzo poważnych ludzi jest to że A. Hitler był kapralem - a tu guzik : miał stopień Gefraiter - nie mający odpowiednika w naszych strukturach - bo niby Gefraiter dowodził grupą żołnierzy ale według niemieckiej nomenklatury był to stopień w korpusie szeregowych, gdyż pierwszym stopniem podoficerskim jest Unteroffizer:) ot taka dygresja.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tak - wiem :-) Prostym przykładem tego, o czym Kolega pisze są stopnie w SS i ich odpowiedniki w Wehrmachcie i WP. Rzecz w tym, że nie spotkałem się z pojęciem Korporal w niemieckim nazewnictwie wojskowym. Nawiasem mówiąc, dobrze ze znam angielski - inaczej bowiem ten schemat niekoniecznie musiałby być oczywisty :- ). Wolne( dosłownie )przekłady prowadzą czasami do nieporozumień - Seitengewehr, czyli boczny karabin, ha, ha, ha !
Dzięuję Koledze.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Poczytaj w wolnej chwili - szczególnie wypowiedzi tak pod koniec (na początku wypowiadają sie ludziska nie mający bardzo pojęcia).

http://1914-1918.invisionzone.com/forums/index.php?showtopic=52017


Co do tego diagramu - jest w nim dośc poważny błąd -w sumie w temacie tego wątku nierzutuje. Chodzi o kompanię karabinów maszynowych. Była to 13 kompania w pułku i w tym okresie była podoporządkowana pułkowi" a nie 1 batalionowi".

Pamiętaj, że Korporalschaft istniały do zmian w 1915 roku, gdzieś w połowie roku zmienione strukturę, dostosowując ją do wymagań nowego pola walki. Wtedy to były Gruppe jako najniższy szczebel i od razu Zug.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Jak wynika z wyliczenia ten niemiecki Zug miał 72 wojaków - spoory pluton. Na moim widokówko-zdjęciu Korporalschaft ma 14 ludzi, a przed nimi jest decha z wymalowanym rocznikiem - 1918.
Czarek

Share this post


Link to post
Share on other sites×
×
  • Create New...

Important Information