Skocz do zawartości
  • 0

kawalerzysta - jaki to pułk


rokita6661

Pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie jeżeli rzeczony kawalerzysta urodził się w 1910 r. to zgodnie z obowiązującymi ówcześnie przepisami powinien być powołany do wojska w roku w którym kończył 21 rok życia czyli w danym przypadku po 1931 r. co by się zgadzało z danym odnośnie zakończenia służby podanymi przez rokitę6661 (lata 1932-1934). Ponadto mimir okrągłe czapki szwoleżerów użytkowane przed 1924 r. miały trochę inny wygląd a przede wszystkim nie były usztywnione. Więc jeszcze raz skłaniam się ku temu że szwoleżer uwieczniony na fotografii jest jak najbardziej w swojej czapce i barwach swojego pułku natomiast kurtka munduru to na początku lat trzydziestych ubiór fantazyjny", rekwizyt zakładu fotograficznego w którym wykonano zdjęcie.
W ówczesnych latach żołnierze robili sobie fotografie z różnymi dodatkami mundurowymi im nie przysługującymi bądź nie zgodnymi z przepisami co było niejako podkreśleniem elitarności ich służby wojskowej oczywiście w oczach rodziny bądź znajomych cywili. W tymże przypadku rzecz jak najbardziej prawdopodobna ze względu na służbę w jakby nie było elitarnym 1 Pułku Szwoleżerów stacjonującym w centrum Warszawy. Inną motywacją z tym związaną była ezbarwność" kurtek munduru szeregowców wz. 19 zwłaszcza kurtki pozbawionej dodatków w postaci odznaki pamiątkowej, oznak naramiennych itp.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twój dziadek na rękawie ma odznakę celowniczego ckm dobrego a bluza którą ma na sobie nie ma nic wspólnego z kurtką z poprzedniego zdjęcia. Ponadto bluza którą ma na sobie Twój dziadek ma kieszenie na piersiach co nie za bardzo pasuje do bluz wz. 19 noszonych przez szeregowych w pierwszej połowie lat trzydziestych a więc w czasie kiedy służbę w 1 Pułku Szwoleżerów odbywał brat Twojego dziadka no chyba że jest to bluza letnia wkładana przez głowę na co nic nie wskazuje.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie wszystkich:)

Rzeczony kawalerzysta urodził ie w 1910 roku. ponadto ktoś tam ma w rodzinie (kuzyn) zdjęcie konne wuja i nie ma podobno wątpliwości, że jest to 1 Pułk Szwoleżerów Józefa Piłsudskiego. Jak dostane odbitkę zdjęcia to wtedy ją tu zamieszczę. Pozostaje jednak otwarta kwestia co to za mundur na tym obecnym zdjęciu...

Pozdrawiam i dziękuje za zainteresowanie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rokita 6661 z tymi przebierankami możemy tylko domniemywać aczkolwiek myślę że odznaka celowniczego ckm na obu fotografiach to przypadek czyli że obaj panowie mogli służyć w kompaniach ckm ale to tylko moje przypuszczenia. Natomiast co do zdjęcia Twojego dziadka to wydaje się być w mundurze oficerskim ale tu też nie za bardzo widać dystynkcje a właściwie to nie widać ich wcale. Jak wspomniałeś dziadek był żołnierzem zawodowym w 72 pp który stacjonował w Radomiu, a zdjęcie wydaje się być zrobione na terenie koszar (charakterystyczny budynek po prawej, stajnie lub magazyny ?). Dużo pomógłby rok urodzenia dziadka oraz stopień wojskowy, czy był podoficerem zawodowym czy też oficerem a i odznaka na kieszeni munduru jest podobna do odznaki 1 Pułku Szwoleżerów jak również w mniejszym stopniu do owalnej odznaki 72 pp. Reasumując to na razie nie wiemy za wiele.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie jeżeli Pan uwieczniony na fotografii pełnił służbę w latach trzydziestych będąc szeregowcem (szwoleżerem) to mundur w którym pozuje jest trochę fantazyjny oczywiście oprócz czapki. W owych latach w atelier fotograficznych gdzie zapewne wykonano fotografię były różne nie zawsze zgodne z obowiązującymi przepisami ubiory wojskowe".
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie pytałem dla tego, że podejrzewałem iż mógł służyć w Szwadronie Przybocznym Prezydenta RP. Mundury ułańskie wz 17 były używane w jednostkach reprezentacyjnych do końca lat 20-tych- nie wiem czy nie dłużej. Pas wygląda na wz 19, orzełek i czapka jazdy też są wz 19.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziadek urodził sie w 1913 z tego co pamietam. Mając 14 lat uciekł z domu (księdza chcieli z niego zrobić) i w wojsku ukonczył gimnazjum a ze miał zdolności muzyczne to wojsko skierowało go do szkoły muzycznej i ukonczył liceum Chopina w Warszawie. Potem słuzył w orkiestrze 72 PP, a w 1939 roku miał stopien plutonowego i przeszedl cały szlak bojowy Pułku(podbno był w konnym zwiadzie?). Odznaka na fotce moim zdaniem jest za okragła, Tu jest wyraźna gwiazda a 72 ma odznake bardziej kanciastą. Z naszywką na ramieniu na tej fotce konnej to bym obstawiał, ze całkowicie nie ma z nim nic wspólnego a moze miec cos wspolnego z jego bratem, którgo dotyczy post. Ale znowu dziadek nie miał mozliwości nosic odznaki szwolezerskiej bo to nie jego ranza" i tak sie kręci w koło macieju nie wiadomo co... stąd to całe zamieszanie z tymi dwoma fotkami. Bo na innych, ktore mam to jest oki, czy to polowy mundur, czy galowy itp, a te dwie fotki siakieś dziwne są:)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tą odznaką pułkowa i odznaką celowniczego ckm oraz zamieszaniem z tym związanym to masz rację. Natomiast jeżeli Twój dziadek wstąpił do wojska w wieku 14 lat a następnie był podoficerem zawodowym to widzę dwie drogi. Albo ukończył szkołę podoficerską dla małoletnich co równoznaczne było z ukończeniem gimnazjum albo jako małoletni przyjęty został do orkiestry wojskowej a następnie skierowany do Wojskowej Szkoły Muzycznej w Katowicach po czym powrócił do macierzystego pułku w charakterze podoficera zawodowego, muzyka etatowej orkiestry pułkowej. Po mobilizacji muzycy orkiestr pułkowych w większości pozostawali w kompanii gospodarczej lub pełnili służbę w charakterze sanitariuszy aczkolwiek bardzo możliwym jest że uzupełniali także inne pododdziały pułku tym przypadku pluton konnych zwiadowców.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak jak piszesz w pierwszej mozliwości. ukonczył szkołę gimnazjalną i dopiero wtedy skierowano go do szkoły sredniej tyle ze nie w Katowicach a w Warszawie do liceum im Fryderyka Chopina. potem wrócił do pułku i z nim był zwiazany do końca kampanii wrześnioweja a potem w strukturach AK. Zawsze był dobrym jeźdźcem stad może taki przydział w 39 roku. Tyle, że to nie tłumaczy dlaczego ma na sobie mundur z odznaką szwoleżerską. A jezeli odwiedzając brata w warszawie zapozował do zdjęcia w jego mundurze to wówczas by coś tłumaczyło. Tyle ze ten mundur jednak dziwny jakis:)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mimir po pierwsze zasadniczą kwestią jest czy Twój wuj był żołnierzem zawodowym bo nie wydaje mi się aby jako szeregowiec (na co wskazuje fotografia) pozostawał w służbie czynnej przez kilka lat albowiem Szwadron Przyboczny Prezydenta RP rozformowano w 1926 r. a jego funkcję przejął jeden ze szwadronów 1 Pułku Szwoleżerów co by się zgadzało z przedstawionymi przez Ciebie informacjami odnośnie zakończenia służby pomiędzy 1932 a 1934 r. Po drugie nie widziałem fotografii (a zaręczam że widziałem ich dużo) wykonanej na początku lat trzydziestych na której są żołnierze w mundurach wz. 17 noszonych podczas służby bądź poza nią oprócz fotografii wykonanych w atelier fotograficznym.
Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK. Z tym pozowaniem w mundurze brata mogło być tak jak piszesz tylko nie za bardzo pasuje mi bluza munduru no chyba że jak pisałem wcześniej jest to bluza letnia wz. 24 tylko że ta miała trzy guzki a bluza na fotce ma przynajmniej jeden guzik więcej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie