Skocz do zawartości

furażerka 1939 - stopień i obszycie


czeremyse

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!
Od jakiegoś czasu zastanawiam się nad kwestią występowania stopni i obszyć (proporczyka) na furażerkach polskich w kawalerii, podczas wojny obronnej i chwilę przed nią. W związku z tym mam kilka pytań:
czy furażerka powinna mieć sam proporczyk czy też sam stopień?
na wielu rekonstrukcjach widziałem np. podporuczników którzy nie mięli pod gwiazdką belki; zatem czy było to poprawne czy tez był to oficer z furażerką chorążego?

A jeśli powinno być tak że i stopień i proporczyk to w jakich odległościach i w którym miejscu na furażce?
Szukałem odpowiedzi na te pytania na różnych forach ale nie znalazłem. Za jakąkolwiek z góry dziękuję!!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako normę w przypadku umundurowania mobilizacyjnego przyjąć należyzy brak umieszczania stopni na furażerkach. Podobnie rzecz sie ma z proporczykami.
W okresie pokoju jak najbardziej proporczyki na furażerkach tak oficerów jak i szeregowych zdażało sie widywac ale zależało to nie tyle od zaasady generalnej, co od espirit de corps" formacji. Noszenie stopni na furażerkach jest obserwone ale jeśli już dotyczyło ono kadry.

Druga sprawa - System oznaczania stopni na nakryciach głowy był przed wojną nieco inny niż obecny - oficer młodszy nie potrzebował na furażerce nosić elki", wystarczały same gwiazdki dla ozacznia i rozumienia jego stopnia. W przypadku chorażego gwiazdce towarzyszyłby galonik w kolorze karamazynowym.

Wniosek - przy rekonstrukcji furażerki kawalerzysty zawierającej oznaczenia stopnia czy proporczyk- warto upewnić się czy w konkretnej ineresującej Cię formacji były owe zwyczaje praktykowane a jesli tak, to jakiego okresu zjawisko dotyczyło - Bardzo pomcnymi w podobnej weryfikazji będą zeszty z serii WKKP przebogato ilustrowane fotgrafiami archiwalanymi.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie