Skocz do zawartości
  • 0

Kamień o ziarnistej strukturze. Meteoryt?


zozu

Pytanie

Kamień, jak na swoje gabaryty wydawał się dość ciężki więc mnie zainteresował. Zważyłem dla sprawdzenia także inne pospolite kamienie o zbliżonych rozmiarach(a nawet ciut większe)i były one lżejsze. Kawałek kamienia zeszlifowałem na szlifierce. Obróbka nie stworzyła problemu, jego twardość nie jest duża. Kamień nie jest magnetyczny.
Czy może pochodzić z kosmosu?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

Na początku pochwalę zdjęcia, bardzo pomagają w identyfikacji tego typu obiektów.
Nie powiem Ci z pełną pewnością czy jest to meteoryt, ale wiele na to wskazuje (nawet pomimo niemagnetycznych właściwości). Na Twoim miejscu rozejrzałbym się za specem z któregoś Instytutu Geologii. Na pewno pomogą, poza tym pamiętaj, że to nie znalezisko archeo, więc Ci go nie zarekwirują. ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam kontakt z Profesorem Karwowskim.

Łukasz Karwowski
Wydział Nauk o Ziemi
Uniwersytet Śląski
41-200 Sosnowiec
ul. Będzińska 60

Wysyłałem już tam próbki do analizy i zawsze otrzymywałem rzetelną odpowiedź.
e-mail: ptmet@wp.pl,
z dopiskiem dla Pana Łukasza Karwowskiego.
Wcześniej proponuje wysłać maila z zapytaniem i pełnym opisem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za opinię. Takiej opcji nie brałem pod uwagę i nigdy bym się nie domyślił aby poszukiwać rozwiązania w tym kierunku- ale kto wie ( ;
Próbkę już wysłałem do sprawdzenia i czekam na odpowiedź.
Kamień okazał się jednak dużo twardszy niż myślałem. Pewnie dlatego, że na początku do zeszlifowania jego brzegu użyłem szlifierki stacjonarnej, a to jednak jest moc i przez to źle określiłem twardość kamienia.
Nie wiem ile to potrwa, ale jak tylko otrzymam odpowiedź, to dam znać.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instytut instytutem, ale jest dużo fajnych stron traktujących o meteorytach, a na kilku jest oferowana weryfikacja, wstępnie na podstawie zdjęć, potem można przesłać próbkę do badania pocztą, bezpłatnie, nie licząc tych paru złotych na polecony :)
Może tam pomogą, ja kilka razy meteoryt widziałem, ale nie potrafię powiedzieć, czy to jest meteoryt, czy nie, do tego trzeba fachowca albo hobbystę, a ja nie jestem ani jednym, ani drugim, nie wiem, czy ktoś na forum odkrywcy się poważniej zajmuje meteorytami, pewnie tak, na pewno są też osoby mające na ten temat jakąś wiedzę, niemniej jednak meteoryty to dość specyficzne znaleziska, i myślę, że identyfikacja będzie pewniejsza, gdy skorzysta się ze strony poświęconej temu zagadnieniu.
Tylko jeśli się już dowiesz, napisz tu dla potomnych ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obiecałem że napiszę jak sprawa się wyjaśni dlatego wracam do tematu.
Gdzieś tak trzy tygodnie temu dostałem wiadomość od profesora Karwowskiego, że próbkę kamienia otrzymał i nie wygląda jak meteoryt ale też nie wie co to jest i musi to dokładnie sprawdzić. Parę dni temu profesor zadzwonił do mnie i powiedział, tak ogólnie iż jest to wodorotlenek żelaza, jak najbardziej twór ziemski. Dalej nie wiedziałem dokładnie co to jest więc wysłałem e-maila z zapytaniem, czy można mój kamień w jakiś sposób zaszufladkować" Dostałem odpowiedź:
Jest to wodorotlenek żelaza typu limonitu. Zawiera drobne relikty pirytu (siarczku żelaza). Wygląda na to, że jest to pseudomorfoza wodorotlenku żelaza po pirycie"
W ten oto sposób nie jestem niestety szczęśliwym posiadaczem meteorytu. ( ;
Bardzo dziękuję wszystkim forumowiczom którzy zainteresowali się tym tematem, bo przede wszystkim dzięki Waszej pomocy, zagadka kamienia o ziarnistej strukturze została rozwiązana. Pozdrawiam- zozu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję kolegom MrV; Luckey13; mimir za pomoc.
Wasze posty sugerują, iż może to być meteoryt i warto zainteresować się sprawą. Może nie dziś, nie jutro ale spróbuję rozwikłać zagadkę kamienia i dogłębniej wniknąć w temat.
Szkoda tylko, że znalezisko nie pochodzi np z pola bądź z lasu. Kamień leżał na górce grubego żwiru wraz z tysiącami innych mu podobnych. Także udokumentowanie" lokalizacji gdzie spadł ewentualny meteoryt będzie bardzo trudne. Nie wiem skąd pochodzi żwir i gdzie był wydobywany. Może nawet trafił tu z poza granic naszego kraju.
Jeszcze raz dzięki za pomoc. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Największy polski meteoryt został wydobyty właśnie ze żwiru i rumoszu skalnego przed wojną. Niby zaginął w trakcie wojny, ale od pewnego czasu niemal na pewno wiadomo, że został zrabowany przez Niemców.
Znalezisko ciekawe, niewiele miałem meteorytów w rękach, ale po po tym jak na studiach liznąłem geologii, wiem, że są ku temu szanse, aby Twój okaz został właśnie tak zidentyfikowany.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie