Skocz do zawartości
  • 0

alu blaszka, krzyżyk i gwóźdź mosieżny


szczurek_1979

Pytanie

Witam szanowne grono :)

Zwracam się do Was o pomoc w identyfikacji 3 przedmiotów z ostatniej ekspedycji" na ziemie przodków czyli w okolice wsi Harasiuki ;)

Znaleziska praktycznie bez kontekstu, znalezione na polu lub na miejscach gdzie kiedyś to były pola a teraz zarośnięte krzczorami, aczkolwiek z przekazów od tubylców ;) można wywnioskować, ze była nie daleko stara droga a w dalszej odległości coś w stylu dworka szlacheckiego.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam szanowne grono :)

Zwracam się do Was o pomoc w identyfikacji 3 przedmiotów z ostatniej ekspedycji" na ziemie przodków czyli w okolice wsi Harasiuki ;)

Znaleziska praktycznie bez kontekstu, znalezione na polu lub na miejscach gdzie kiedyś to były pola a teraz zarośnięte krzczorami, aczkolwiek z przekazów od tubylców ;) można wywnioskować, ze była nie daleko stara droga a w dalszej odległości coś w stylu dworka szlacheckiego.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zacznę od alu blaszki, raczej jest co wytwór z XX wieku.
wymiary to:
wys.ok.72 mm
szer.ok.47mm
gr.to tak na oko 2 grubości blachy z puszki od piwa ;)

napisy w miarę czytelne ale i częściowo starte, po wpisaniu w google nic podobnego nie mogłem znaleźć. Dwie dziurki po mocowaniu, tył gładki bez widocznych jakichkolwiek oznaczeń,
Do czego służyła ta blaszka? no i oczywiście z jakich lat może pochodzić? napis made in japan" raczej sugeruje że to coś mocnp powojennego...

wiem, ze będzie to trudne do zidentyfikowania a le może akurat ktoś ma jakiś pomysł...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

następnym przedmiotem do ID jest ten oto krzyżyk. Interesuje mnie z jakich lat może pochodzić i co oznacza napis na nim. Materiał wykonania to raczej alu, ale nie jestem do końca przekonany, wys.35 mm, szer.25 mm.
Raczej jestto krzyżyk na szyję aniżeli od różańca ponieważ jest zbyt delikatny jak na różańcowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no i stało się ;) nie przeszło mi nawet przez myśl, że kiedykolwiek będę prosił was o pomoc w identyfikacji gwoździa ;) do czego mógł mieć zastosowanie? Metal z którego jest wykonany to chyba mosiądz lub podobny stop, raczej jest to jakiś wyrób bardziej współczesny, ponieważ zaostrzenie nie ma przekroju czworokąta a jest okrągłe, żadnych sygnatur się nie dopatrzyłem no bo po co miałby ktoś gwóźdź sygnować? ;)
długość to ok.69mm,
czapka (łepek) sr.ok.15 mm
srednica samego drutu to ok.4mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Спаси и Сохрани" - można chyba tłumaczyć jako Zachowaj i Chroń...


popularna, często stosowana na krzyżykach i nie tylko do czasów współczesnych:

http://www.google.pl/search?q=%D1%81%D0%BF%D0%B0%D1%81%D0%B8+%D0%B8+%D1%81%D0%BE%D1%85%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%B8%2B%D0%BA%D1%80%D0%B5%D1%81%D1%82&espv=2&biw=1492&bih=694&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=1VA6VIjwHMKvPNvtgKAD&ved=0CAYQ_AUoAQ&dpr=0.9

samego krzyżyka (identycznego lub podobnego) na razie nie znalazłem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kurnia, zaświtało mi że firma Universal kiedyś na moim terenie kontraktowała od rolników tytoń, ale to chyba nie to... napisy na tej blaszce sugerują, że przypuśćmy ten wyrób na którym była ta blaszka został wyprodukowany w Japonii i jakiś transportem przez Syberię miał być dostarczony do Biłgoraja... dobrze dedukuję? tylko co ta za wyrób mógł być? Ma ktoś jakiś pomysł?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie