Skocz do zawartości

Bez zdjęcia - pytanie o 2 szczegóły guzików.


MrV

Rekomendowane odpowiedzi

Koledzy!
Dzisiejsze moje pytanie skierowane jest niewątpliwie do ludzi, którzy na guzikach się znają. Albo przynajmniej posiadają literaturę:

1) Czy kalesoniaki z napisem HEERES AUS FESTUNG posiadają takie napisy ze względu na producenta, reklamę, czy może ze względu na rodzaj wojsk (oddziały forteczne CK)?

2) Czy ktoś z Was posiada jakąkolwiek wiedzę na jakich guzikach herbowych (herby szlacheckie, miast; guziki wojskowe) pod tarczą mógł się znajdować Krzyż Kawalerski? Widziałem jedynie rycinę chorągwi konfederacji barskiej z tego typu symboliką.

Za wszelkie info będę bardzo wdzięczny.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby były to pytania proste, na pewno sam znalazłbym na nie odpowiedź. Ale dziękuję Kolego, że się wypowiedziałeś.

1) Możliwe, że jest inaczej. Ja sam takim guzikiem nie dysponuję, widziałem raz u handlarza na targu, aczkolwiek przyznam, że stan był na tyle opłakany, że mógł być i ...rustung. To już mi bardzo dużo tłumaczy.

2) Dobrze rozróżniam. Guzik znalazłem niedawno, ale wyjazd daleko od domu uniemożliwi mi wrzucenie zdjęcia przez najbliższe ok 3 tygodnie. Jest to ciekawy przypadek, gdyż guzik jest w idealnym stanie poza jedną istotną sprawą - tylko rysunek herbu jest łupnięty kilkanaście razy ostrym narzędziem. Nie jest widoczny, aczkolwiek mogę się domyślać, że tam się znajdował po koronie, która znajduje się na górze. I znowu byłoby łatwiej, gdyby nie fakt, że ta też jest zniszczona w ten sam sposób. Jedynie krzyż kawalerski pod spodem się uchował.

Wiem, że tak się nie identyfikuje guzików i potrzebne jest zdjęcie, ale w rysunku widoczny jest tylko krzyż. Guzik gładki, około 20mm średnicy, składany z dwóch blach (a więc tłoczony), uszko typu drut, bez sygnatur, otok w postaci cienkiego pierścienia z drobnym prążkowaniem. Materiał: mosiądz. Nie ma go w buttonarium.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie