Skocz do zawartości

Guzik 5 z koroną


Rekomendowane odpowiedzi

Niestety to nie te guziki. N tej miejscówce znalazłem również guzik z podobną piątką otoczoną wężem zjadającym własny ogon. http://odkrywca.pl/guzik-napoleonski-5-z-wezem,576628.html Obydwa guziki nie mają żadnych sygnatur. Czy należał do tego samego pułku?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! Jest to guzik armii Danii. Na tej stronie guziki i inne wyposażenie duńskiej armii, okres I i II wojny po współczesne: http://www.arma dania.dk/public/timeline/_md_genstande_list.php
W wyszukiwarkę wpisujemy / knapper /=guzik - sog= szukaj i miłego przeglądania.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odyn 12 Inna czcionka cyfry 5, inny wzór korony, w moim tło jest gładkie a w duńskich groszkowe. Duński jest dwuwarstwowy a mój jest jednowarstwowy. Niestety nie mam możliwości wstawić zdjęcie drugiej strony,ale wygląda tak jak z linku wstawionego przeze mnie w poprzednim poście
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Pytanie o taki guzik pada na forach nie pierwszy raz. Nigdy jeszcze nie podano przekonywującej odpowiedzi. Na pewno guzik jest sporo starszy niż I wś. Szkoda, że kolega nie podał choć przybliżonej lokalizacji pochodzenia tego okazu, ale z moich obserwacji wynika, iż znajdywane one są najczęściej w kontekście napoleońskim (potwierdza to również twoje znalezisko z wężykiem) w okolicach Gdańska i na Dolnym Śląsku. Moim zdaniem, również ich konstrukcja wskazuje na produkcję z początku 19 w. z okresu wojen napoleońskich (choć brak fotki rewersu ale ja znam te guziki, też mam taki) Tylko raz spotkałem go na jednym z for zza wschodniej granicy, bodaj białoruskim, więc prawdopodobnie jednostka ta nie brała udziału w inwazji na Rosję 1812 roku. Przekonania co do duńskiego pochodzenia też nie mam. Ciekawe, że znajdywane są tylko z nr 5 i nigdzie nie widziałem odpowiednika z inną cyfrą. Nie twierdzę też, że guzik nie jest duński, jednak na razie nie udało mi się znaleźć potwierdzenia, iż takowa jednostka działała na naszych terenach. Może ktoś coś wie na temat? Próbowałem dopasować go do Bawarii, Saksonii ale bez powodzenia, Westfalia też raczej odpada. Może jakieś inne księstwo? Trudno jest coś dopasować. Na razie dla mnie jest on NZ.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Guzik z wężem i koroną pochodzi z okolic Pruszkowa pod Warszawą. Zdjęcie rewersu umieszczę po powrocie z wyjazdu w poniedziałek.Co do wieku też jestem gotów zaryzykować, że pochodzi z okresu wojen Napoleońskich, ale jest to tylko przypuszczenie.Śledząc inne fora bardzo często znajdywane są razem z guzikami 5 z wężem również w okolicach Gdańska. Może w umundurowaniu były używane obydwa wzory? Wskazują na to miejsa znalezisk, podobna wielkość, styl bicia, uszko, ten sam wzór cyfry 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Guzik na pewno nie jest z okresu Wielkiej Wojny. Wskazuje na to kształt cyfry, oraz sposób wykonania.
Nie można jednak odmówić podobieństwa do guzika duńskiego. Zastanawia mnie, czy może nie jest tak, że oddział duński z okresu WWI korzystał z tradycji oddziału z którego pochodzi identyfikowany tutaj guzik. Tego typu zapożyczenia zdarzają się stosunkowo często w armiach brytyjskiej i francuskiej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Epitojatek, dziękuję za informację. W przypadku takich nz, jest to bardzo istotna wiadomość, która może przybliży nas kiedyś do rozwiązania tej zagadki. Im więcej sztuk z pochodzeniem tym łatwiej będzie coś w przyszłości dopasować. Rzeczywiście nie można też wykluczyć twojej hipotezy tożsamości z wężami jednak na razie nie słyszałem by te znajdywano na Dol. Śląsku. Na prośbę kolegi mimir dodaję fotkę rewersu swojej piątki z okolic Gdańska.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 months later...
Wszystko zaczyna się układać w logiczną całość.
Kontekst znalezisk wskazuje na 5 pp
Cytat:
Korzystny przebieg walk dodał gen. Rappowi otuchy i zaczął on myśleć o działaniach ofensywnych, których celem byłoby poprawienie sytuacji prowiantowej garnizonu. 24 marca gen. Devilliers wykonał ataki pozorowane na pozycje rosyjskie, w których wziął udział także polski 11 pułk piechoty. W tym samym czasie główny atak na wieś Maczków wykonywał gen. Bachelu z 5 polskim pułkiem piechoty i baterią artylerii. Wioskę zajęli polscy woltyżerowie biorąc do niewoli szereg Rosjan. Mimo, że natarcie zakończyło się sukcesem i zajęciem kilku wsi, nie powiódł się główny cel akcji – zaprowiantowanie garnizonu – gdyż zajęte miejscowości były całkowicie splądrowane przez przeciwnika. Polacy wykazali się w walce, zwłaszcza o przedmieście Gdańska Święty Wojciech, gdzie 24 marca doszło do zaciętych starć. Z oficerów brygady gen. ks. M. Radziwiłła najbardziej wyróżnił się szef batalionu z 11 pułku piechoty major Piotr Szembek [23].

Nie znalazłem wsi Maczków koło Gdanska ale są Maćki.A guzik znaleziono w wiosce obok.
Nabieram pewności że to trzeci wzór dla 5 pp KW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie