Skocz do zawartości

Pochówek wojskowy


Rekomendowane odpowiedzi

Dla tych co chcą szafować datami,zasługami i innymi powodami.Przepraszam za nowy wątek ale tamten o Gen.Jaruzelskim zamknięty a ja na zakupach byłem i wcześniej nie zdążyłem.pzdr. Pogrzeby z wojskową asystą szczegółowo reguluje wprowadzony w grudniu 2009 r. przez ówczesnego ministra obrony Bogdana Klicha dokument o nazwie Ceremoniał Wojskowy Sił Zbrojnych RP". Stanowi on, że o udziale wojskowej asysty honorowej w uroczystościach pogrzebowych członków najwyższych władz państwowych i innych osób zasłużonych dla państwa, decyzję podejmuje Minister Obrony Narodowej, a Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego w swoim rozkazie określa jej skład - zależnie od rangi zmarłego.

Wojskową asystę honorową wyznacza się m.in. na ceremonie pogrzebowe zmarłych: członków najwyższych władz państwowych, a także dam i kawalerów Orderu Wojennego Virtuti Militari (Jaruzelski jest kawalerem tego Orderu), a także dla kombatantów, weteranów i uczestników walk o wolność i niepodległość Polski. Zapisano też, że o udział wojskowej asysty honorowej w pogrzebie do MON występuje organizator uroczystości.

Decyzje dotyczące rodzaju asysty podejmuje Minister Obrony Narodowej w uzgodnieniu z rodziną zmarłego i organizatorem uroczystości pogrzebowej. Asystę może stanowić kompania honorowa, mniejszy pododdział lub sam poczet sztandarowy, posterunki honorowe, a ponadto orkiestra lub trębacz.

Pogrzeb może poprzedzać nabożeństwo lub uroczystość świecka. Na wystawionej trumnie układa się nakrycie głowy zmarłego. Jeśli chowany jest członek najwyższych władz, kawaler Orderu Virtuti Militari lub osoba szczególnie zasłużona dla wojska, trumnę nakrywa się biało-czerwoną flagą. Na tak udekorowanej trumnie nie kładzie się broni białej, kwiatów, ani też nie posypuje się trumny ziemią - stanowi dokument. Przed trumną na poduszkach wystawia się ordery i odznaczenia zmarłego.

Na posterunku honorowym przy trumnie (urnie) wartę honorową mogą pełnić również żołnierze spoza wojskowej asysty honorowej, a także przedstawiciele władz państwowych, organizacji pozarządowych i środowisk kombatanckich, przyjaciele zmarłego i inne osoby.

Ceremoniał przewiduje, że na cmentarzu, przed złożeniem ciała do grobu, orkiestra odgrywa hymn państwowy, później duchowny odprawia egzekwie lub - jeśli pogrzeb jest świecki - głos zabiera mistrz ceremonii, a po nim mogą nastąpić inne przemówienia. Po ostatnim przemówieniu żołnierze z asysty składają flagę państwową z trumny i wręczają ją członkom najbliższej rodziny zmarłego, a trumna (urna) jest składana w grobie (kolumbarium).

W tym czasie żołnierze oddają honory, możliwa jest też salwa honorowa. Trębacz wykonuje melodię Śpij Kolego" lub Cisza", a jeśli w pogrzebie uczestniczy orkiestra - gra ona Marsz Żałobny Fryderyka Chopina, po czym wojskowa asysta honorowa opuszcza miejsce pogrzebu. Przy grobie do czasu zakończenia składania kondolencji pozostaje posterunek honorowy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 62
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Pamiętam za czasów komuny jak byłem w wojsku było sporo samobójców , takie czasy główna przyczyną była ,,fala,, każdy z nich na pogrzebie dostawał kąpanie honorową , co prawda nie złagodziła bólu rodziny ale takie były parszywe czasy i każdy był traktowany jako żołnierz. A odnośnie do ostatniego postu o generale Jaruzelskim do Fullride , ja tez mogę zabrać wnuka na cmentarz i powiedzieć , ,,zobacz tu jest pochowany dziedzic który bzykał wszystkie chłopki w czworakach i mówił na ich dzieci i dzieci robotników chamy , nahajem prał stare kobiety w polu bo za wolno się ruszały ( opowieść mojej teściowej 85lat) a tu leży jakiś kołmuch generał , ale za jego czasów te dzieci dostały darmowe wykształcenie i miejsca pracy.Polacy to dziwny naród.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A po 36 latach tej sielanki, darmowego szkolnictwa i powszechnej szczęśliwości - bez żadnej wojny, bez żadnej epidemii dżumy, bez trzęsienia ziemi - ta doskonała konstrukcja społeczna wprowadza system kartkowy na: buty, czekoladę, cukier, fajki, benzynę, mięso, masło, ubrania, wódę, kawę ....

Doprowadza kraj do kompletnej plajty, powtarzam - po 35 latach POKOJU. Rekord świata XX wieku. Nie do pobicia nawet przez obecny kryzys.

Jedną ręką okradli cię z wolności, a drugą dali kilka ochłapów - ochłapów normalnych w cywilizowanym świecie.

Nie taka głupia polityka, skoro odnosi skutek nawet w roku 2014 :-)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ten wątek stanowczo do Historii Najnowszej się nadaje.
PS pogrzeb generała, prezydenta, kawalera Virtuti powinien mieć asystę wojskową.
Natomiast kocia muzyka na czyimkolwiek pogrzebie jest świadectwem... nie powiem już czego.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fullreide jak widać Ty nie skorzystałeś chyba za wiele na darmowym szkolnictwie skoro nie potrafisz czytać ze zrozumieniem.Co ma wspólnego forma pochówku Gen.Jaruzelskiego z kartkami na buty.Zamiast tracić czas na wycieczki po Powązkach i opowiadanie dzieciom bajek porozmawiaj ze starszymi czy pomagali Gierkowi budować Polskę czy tylko krzyczeli,że pomogą,aby z czystym sumieniem jeździć na wczasy pracownicze,wysłać Cię na kolonie i na choinkę zakładową.Wytłumacz mi proszę co ma wspólnego Jaruzelski z kryzysem gospodarczym lat 70 XX w.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A a propos kartek- nalezy moim zdaniem patrzec na tamte czasy przez pryzmat wojny (chocby i tzw zimnej")i potrzeb wojennych- bo kto w czasie pokoju moze sobie pozwolic na tak GIGANTYCZNA armie, jaka utrzymywalo uwczesne Panstwo Polskie?
I tak cud, ze tak dlugo udalo sie bez nich.
I byl to efekt Jalty etc, a nie zwyklej niegospodarnosci PRL-owskich wladz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludzie wystarczy już z tym. Wystarczy.

Polska to rzeczywiście dziwny kraj, w którym każdą ceremonię można obrać w zwykłą zadymę,chuligańską burdę i eksces. Jak zwykle walka ze zmarłymi.
Twitter prawicowego dziennikarstwa ociekał błotem i jadem. Prawie przez monitor pryskało.

Zobaczymy co będzie jak będą odchodzić ci plujący - i czy chcieliby mieć takie same pogrzeby.

A co do 35 lat" to jeszcze wielka część społeczeństwa chciałaby mieć takie ochłapy" jak kiedyś gdzie nie ludzie szukali pracy a praca ludzi.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt nie walczył ze zmarłym - ludzie protestowali, bo mają do tego prawo, przeciw decyzji żywych - to jest p Waltz i p.Komorowskiego . Protestowali przeciwko fetowaniu przez Polskę Wolną człowieka, który przez całe życie przeciwko tej wolności czynnie występował. Protestowali przeciwko Polsce, która nie rozliczyła się z takimi jak Jaruzelski czy Kiszczak ( nota bene ten drugi na Powązkach brylował - rozdawał autografy i podawał łapkę do pocałowania swoim byłym podkomendnym , którzy stanowili gros żałobników i nie wyglądał na specjalnie steranego chorobą - pewnie jego stan zdrowia gwałtownie się pogorszy , jak przyjdzie kolejny termin rozprawy czy przesłuchania). To przeciwko temu, przeciwko tej jawnej, kur.... kiej bolszewickiej bezczelności i poczuciu ich bezkarności był ten protest.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GR bardzo emocjonalnie podchodzisz do tematu [ja też kiedyś byłem taki bezkompromisowy]. A teraz widzę, że społeczeństwo jest bardzo podzielone w swoich opiniach i osądach na temat takich, niewątpliwie kontrowersyjnych, postaci jakimi byli z jednej strony płk Kukliński, a z drugiej strony gen Jaruzelski. Aby było ciekawiej, to wg badań opinii publicznej, pośród tych, którzy pamiętają tamte czasu, to większość jednak popierała generała i stan wojenny.
Aby było jeszcze ciekawiej,to często słyszę od ludzi: gdybym wtedy wiedział do czego doprowadzi kraj Solidarność, to bym rzucał kamieniami w drugą stronę". A w domu słyszę od żony: Masz tą swoją SOLIDARNOŚĆ! SOLIDARNOŚĆ! I po co ci to było".
Taki chichot historii...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GR nie mów,że ten cały syf i chamstwo na Powązkach to tylko przeciwko tej jawnej, kur.... kiej bolszewickiej bezczelności i poczuciu ich bezkarności". Wystarczyło obejrzeć relację w telewizji i to nie zależnie w jakiej stacji,żeby zobaczyć kto ten protest"podsycał.Większość w wieku 30-40 lat.Jestem w stanie zrozumieć niektórych,którzy stracili bliskich w latach PRL za sprawą ówczesnej władzy.Ale reszta co? straciła teleranek?,ale miała czterech pancernych na żywo.Wojsko na ulicach robiło wrażenie a nie krzywdę.A nie przyszło Ci do głowy,że stan wojenny ocalił wiele istnień i to liczonych w tysiącach.Pomijając wątek płk.Kuklińskiego i jego wkład w zachowanie pokoju na osi wschód-zachód.Biorąc pod uwagę zamiłowanie do powstań i zrywów narodowych,nie tak odległych jak na owe czasy lat od zakończenia wojny,gdzie broni i amunicji było jeszcze wiele a i duch w narodzie do wolnej Polski całkiem mocno zakorzeniony,do tego dołóżmy wszelką pomoc jaką mógł zaproponować zachód,nie tylko w formie śpiworów,powielaczy i aspiryny,dodajmy krople braterskiej przyjaźni Polsko-Czechosłowackiej i mały klaps od ZSRR za nieposłuszeństwo podległych.O 80 milionach złotych(a była to fortuna)Dolnośląskiej Solidarności nie warto wspominać.Połącz to wszystko w jedną całość i zastanów sie czy miałbyś dzisiaj możliwość dyskutowania i tłumaczenia zachowania tych,których tak gorliwie bronisz.Jeśli i tego mało to wyjaśnij mi słuszność decyzji państwowego pogrzebu w asyście honorowej Pani Jadwigi Kaczyńskiej,bo słuszności w sprawie gen.Jaruzelskiego tłumaczyć nie chyba nie muszę.A rozliczać go nie chcę bo to nie do mnie należy i jestem za młody (rocznik75)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szydło : ,,GR nie mów,że ten cały syf i chamstwo na Powązkach to tylko przeciwko tej jawnej, kur.... kiej bolszewickiej bezczelności i poczuciu ich bezkarności".

Ja tak nie mówię bo po pierwsze za syf i chamstwo nie uznaję ludzi , którzy tam protestowali , a po wtóre mówię (piszę ) to co chcę i uważam za słuszne.

Szydło : ,,Wystarczyło obejrzeć relację w telewizji i to nie zależnie w jakiej stacji,żeby zobaczyć kto ten "protestpodsycał.Większość w wieku 30-40 lat"

Ja w przeciwieństwie pewnie do Ciebie rzecz całą widziałem na żywo i od dawna już nie wierzę ( bom nie naiwny i czasy zakłamanej tv znam jeszcze z lat 80 - tych - wtedy kłamstwa i manipulacje przekazem były mnie wysublimowane a przez to samo bardziej widoczne Obecni funkcjonariusze TV są lepiej przygotowani do swej misji a i realizacją zajmują się lepsi macherzy . Większość ludzi z Protestujących była grubo po 50 roku życia, albo poniżej 30 - więc to, co napisałeś to nieprawda. Bardzo mi się podobało jak jeden mocno leciwy Pan gonił drugiego i krzyczał : ,,Panie majorze ! Niech Pan poczeka ! Czemu się Pan przywitać nie chce ! Przecież się Pan chyba nie wstydzi tego że mnie Pan kiedyś przesłuchiwał w UB ! Widziałeś gdzieś tę scenkę w tv ?

Szydło: ,,Jestem w stanie zrozumieć niektórych,którzy stracili bliskich w latach PRL za sprawą ówczesnej władzy.Ale reszta co? straciła teleranek?,ale miała czterech pancernych na żywo.Wojsko na ulicach robiło wrażenie a nie krzywdę.

Ot wyrozumiały człowiek !!! Ot argumentacja ! Należy jeszcze dodać że zamiast głupiego ,,Muppet Show" był ,,Urban Show ( co prawda we wtorki a nie piątki i mamy sens życia wg. Szydły Istny z Ciebie Television - man ( pamiętacie jaki zespół miał taki kawałek ? ).Wojsko samą bytnością na ulicy wyrządzało krzywdę wolności tak jak wszędzie tam gdzie wojsko miast siedzieć w koszarach i na poligonach ,,urzęduje " na ulicach.Po za tym nie samym wojskiem Jaruzelski uraczył nasze społeczeństwo - należy dodać bandę esbeków milicjantów ormowców i wszelkiej innej swołoczy , którą zwerbował do walki z Polską a także niemałą armię kapusiów w różny sposób do współpracy zwerbowanych.

Szydło : ,,A nie przyszło Ci do głowy,że stan wojenny ocalił wiele istnień i to liczonych w tysiącach.Pomijając wątek płk.Kuklińskiego i jego wkład w zachowanie pokoju na osi wschód-zachód.Biorąc pod uwagę zamiłowanie do powstań i zrywów narodowych,nie tak odległych jak na owe czasy lat od zakończenia wojny,gdzie broni i amunicji było jeszcze wiele a i duch w narodzie do wolnej Polski całkiem mocno zakorzeniony,do tego dołóżmy wszelką pomoc jaką mógł zaproponować zachód,nie tylko w formie śpiworów,powielaczy i aspiryny,dodajmy krople braterskiej przyjaźni Polsko-Czechosłowackiej i mały klaps od ZSRR za nieposłuszeństwo podległych.O 80 milionach złotych(a była to fortuna)Dolnośląskiej Solidarności nie warto wspominać.Połącz to wszystko w jedną całość i zastanów sie czy miałbyś dzisiaj możliwość dyskutowania i tłumaczenia zachowania tych,których tak gorliwie bronisz.

Przyszło . Po pierwsze jednak uważam, że żadnej interwencji by nie było a po wtóre uznaję, że lepiej dla Polski byłoby gdyby do takowej doszło - wtedy jasno i bez zaciemnień byłoby widać kto Polak, a kto Bolszewik.Co do wolności i możliwości dyskusji to pragnę przypomnieć że nikt inny jak Jaruzelski i jego banda jej nie zabraniał ( przeczytaj sobie dekret o stanie wojennym to się dowiesz)

Szydło : ,,Jeśli i tego mało to wyjaśnij mi słuszność decyzji państwowego pogrzebu w asyście honorowej Pani Jadwigi Kaczyńskiej,bo słuszności w sprawie gen.Jaruzelskiego tłumaczyć nie chyba nie muszę.A rozliczać go nie chcę bo to nie do mnie należy i jestem za młody (rocznik75)"

Nikt nie jest za młody ani za stary by rozliczać i być rozliczanym za zbrodnie - to jest fundamentalna zasada cywilizowanych systemów prawnych. Żadna zaś zbrodnia nie powinna zostać bez kary bo nieuchronność tejże jest także fundamentem prawa. Nie będę Ci wyjaśniał słuszności decyzji o państwowym pochówku Jadwigi Kaczyńskiej bo nie uważam że powinien on mieć miejsce , ale zwrócę Ci uwagę, że to żaden argument a raczej coś w rodzaju : ,,A u Was to murzynów biją . Co do państwowego pochówku sowieckiego Janczara Jaruzelskiego uważam , że jest to po prostu jasny przekaz dla wszystkich mówiący ,, Komuna wiecznie żywa, wiecznie przy żłobie, wiecznie ze wpływami - wydaje się wam , że macie wolną Polskę, bo orzeł ma koronę i jest kupa towarów w sklepach i jeszcze wam na kiełbachę na grillu starczy - jesteście bandą niewolników i debili, bo cały czas rządzimy my ,nasze dzieci i wnuki i my decydujemy a nie Wy"
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rysiu- tak, jak Cię lubię*, ale sens dyskusja i dyskusja" straciła, po:

po wtóre uznaję, że lepiej dla Polski byłoby gdyby do takowej doszło"

Nie wiem, czy ktoś próbował przygotować symulację, ale obstawiam, że ofiary można by było w dziesiątkach tysięcy, jeśli nie w setkach...
Że infrastruktura, w wielu przypadkach przypominała by Warszawę z września 1944...
Że do dziś, zakładając że coś na kształt naszej socjalistycznej Ojczyzny by jeszcze na mapie było, byśmy rany lizali...

Zajefajna perspektywa, na udowodnienie, że moja prawda jest mojsza...








* cóż poradzić, że bez wzajemności :-)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Matko i córko- ja nawet własnej koleżance małżonce nie nie wspominałem o stosunkach, które utrzymujemy, a Ty tak z grubej rury...

A bardziej serio- nie bardzo wiem, co masz na myśli stosując nowomowę o ,Koszty społeczne" i ,,społeczno - ekonomiczne\", ale rozumiem że jesteś ( np ) przekonany, że zaprzyjaźnione handlowo oddziały A.Radz. w Legnicy, Wrocławiu i wielu innych miejscach, stałyby sobie w koszarach i się zastanawiali, kto im teraz i co za benzynę i cukierki ( miętowe w czekoladzie ) przyniesie?

Jeśli tak, to masz chłopie fantazję...
Tak, jak nie wiem w 100 %, czy Moskwa by się ruszyła na prośbę Jaruzelski & S-ka, tak jestem w pełni przekonany, że przy rozruchach na większą skalę, niż rzucanie kamieniami w ZOMO, nie zostawiliby kamienia na kamieniu...

Przy, tylko jak zwykle bywa, werbalnej histerii naszych nieustannych sojuszników...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacek Dąbrowski : ,,Rysiu. Gdyby w 81 nie Jaruzelski to teraz byś se nie dodawał do nicku Gruby bo byś był (o ile byś był) chudy. A tak poza tym to chwała Bogu za Jaruzelskiego bo byśmy mieli pokolenie 32 latków o wschodniej urodzie wołajacych dawaj czasy.
Pozdrawiam

A skąd taka pewność ? Ha ? Ja sobie myślę, że gdyby nie Jaruzelski i banda jego sługusów ( sam przeca nie działał i nie jest przypadkiem, ze do dziś tylu go broni ) to byłbym nie tylko chudy, ale i przystojny i bogaty . Co zaś do pokolenia ludzi w innym kolorze niż (jak dotąd) ten który dominuje nad Wisłą to absolutnie nie mam nic przeciwko , bo liczy się nie kolor skóry a wychowanie i wartości, którym się hołduje albo nie.Jeden mój koleżka zwany pieszczotiwie ,,Bambikiem" jest tego najlepszym przykładem. No i uważam, że ZUS i P.P miałyby lżej bo kilkadziesiąt tysięcy zdrajców albo by wisiało albo zapieprzało za płace minimalną przy budowie autostrad . to są między innymi te koszty społeczno - ekonomiczne).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie caly w tym problem, ze zaden z nas nie wie jak by to wszystko sie skonczylo gdyby Jaruzelski urzadzil wtedy okragly stol"?

Dlatego takie gdybanie, ze sojusznicy" ze wschodu zrobili by to czy tamto jest po prostu bez sensu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kindżał- i tak, i nie...

Jeśli zakładamy, że Jaruzelski & S-ka tylko o swoich tyłkach i korycie myśleli, mając pewność, że Moskwa machnie ręką ( podobnie jak np postraszony Honecker czy pamiętliwy Husak, to dyskusja nie ma sensu...

Jeśli jednak istniało niebezpieczeństwo mocniejszej konfrontacji między Polakami, do której dołożyliby się ( chętnie ? ) sąsiedzi, to... tak, ma sens.

Tyle, że to nie ten wątek....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gruby Rycho ja sobie myślę,że gdyby nie Jaruzelski to byś bogaty miał tylko bagaż doświadczeń w stylu jak przeżyć w trudnych warunkach na Syberii i i w innych zacisznych miejscach odosobnienia,razem z całym podziemiem Solidarnościowym a mapa europy nie wyglądała by tak jak dziś.O ile wyglądała by w ogóle.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GR jeżeli piszesz, że koszty wkroczenia i pobytu wojsk Związku Radzieckiego byłyby mniejsze od wprowadzenia stanu wojennego to pokazujesz swoja ignorancję w zakresie historii 1920 roku i tego co się działo pod koniec II wojny światowej w Niemczech w strefie rosyjskiej. Poza tym zapominasz ,że wojska radzieckie były rozmieszczone w Polsce od końca II wojny światowej na podstawie porozumień koalicjantów. Próba opuszczenia Układu Warszawskiego skończyłaby się tragicznie dla całego narodu polskiego . Widać nie byłeś w wojsku lub nie pamiętasz jaki stan mobilności był naszego wojska. Myślę ,że był podobny jak obecnie stan wojsk ukraińskich. Jeszcze jedno - wojska , które wkroczyłyby do Polski to jednostki azjatyckie z którymi nawet sobie byś nie pogadał po rosyjsku
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie