Jump to content
  • 0

Beczka piwna

antek.b

Question

W szopce jednego staruszka trafila mi sie debowa beczka piwna. Jak powiedzial stary ze jest to dezaktywowana gazowa bomba w postaci debowej piwnej beczki (WWII) taki sobie Kon trojanski"...
Kto co powie na dany temat???

19 answers to this question

Recommended Posts

Gdyby drugowojenni saperzy"Napchali ją czymkolwiek,dostępnym w tamtym czasie.I ktoś nie chcący ją detonował,w piwnicy,gdzie akurat stacjonował by jakiś oddział,na górze.To ten eczka" Zrobił by odkurzył" promień-na pewno 500m.

myślę ze starszy Pan się szaleju najadł i są to bzdury kompletne tyle na temat opowiastek
ale baczka super szukam już takiej długi czas:( ,i ich butelki
browar Haberbusch i Schiele fajna historia wszystko w necie
robili browar tylko sezonowo ,ekstra fant

Jak widać nawet po latach przedmiot dobrze udaje piwną beczkę o czym świadczy post Torby5. Gdyby była to rzeczywiście bomba z pewnością i dziś były by ofiary :)
Interesuję się i zbieram pamiątki piwne z m.in. browaru Haberbuscha już od ponad ćwierćwiecza i nie spotkałem się nigdy z dokładnie taką beczką jak wyciągnięta z szopy starszego jegomościa. Nie wydaję mi się ażeby jego wersja była efektem działania dopalaczy, szaleju czy innych środków. Może mieć sens.
Jego beczka zupełnie nie wygląda na piwną a jedynie na mało udolną atrapę beczki piwnej. Dlaczego ? Porównajmy ją z niewątpliwie piwną beczką używaną w browarze Haberbuscha jaką mam w swojej kolekcji i której zdjęcie podpinam w kolejnym poście. Dodam że nie chodzi mi tutaj jedynie o różnicę gabarytów/pojemności bo te wiadomo że były różne.

1)Dziwna górna obręcz beczki. Bardzo nietypowa, zachodząca nie tylko na bok/klepki beczki ale również częściowo na jej wierzch jakby dodatkowo dociskająca, trzymająca dekiel beczki. Nie spotkałem się nigdy z takim typem obręczy na beczkach piwnych.
2)Beczki Haberbuscha miały sygnowanie w postaci tłoczonych napisów. Tutaj takich tłoczeń nie ma. Tak, wiem nie jest to mocny argument bo obręcze mogły zostać wymienione w trakcie używania na nieorginalne „no name’y”
3)Brak szpuntu czyli otworu z metalowym gwintem służącym do napełniania beczki w browarze. Otwór taki powienien być w najszerszym miejscu beczki tzn tam gdzie znajduje się wypalony napis.
4)No właśnie : wypalony napis. Jest on „zbyt ładny”. Nie praktyczny, nie przekonywujący. Na znanych mi beczkach napisy takie były przeważnie na elementach płaskich beczki czyli na jej wieku a nie na obłym boku. Dlaczego ? Ano dlatego że robiono je za pomocą wypalania metalowymi matrycami a te jak wiadomo ciężko odcisnąć na powierzchniach obłych zwłaszcza obłych w 2 kierunkach tzn po obwodzie i po obrysie beczki jak tutaj. Teoretycznie jest to możliwe przy odpowiednim przykładaniu matrycy pod wieloma kątami ale w praktyce przy produkcji beczek liczonej w zapewnie tysiącach egzemplarzy była by to potężna robota. Wątpię by browar taki napis robił jakimś typem wypalarki ręcznej albo używał współczesnego lasera :)
Na znanych mi beczkach nazwy browarów były bardziej zwięzłe, skrótowe, zajmowały mniejszą pojemność i przeważnie, jak już wspomniałem znajdowały się na wiekach beczek. Do tego umieszczano jeszcze wypałkę z pojemnością beczki, rokiem jej produkcji i (być może) sygnaturą producenta. Tutaj czegoś takiego nie widzę.
5)Nie pokazano na zdjęciu wieczka beczki. Tak jak wspomniałem powinno ono mieć wypalone znaki plus dodatkowy otwór/szpunt na podłączenie kolumny nalewaka w knajpie czy ręcznej pompy do piwa.
6)Wnętrze beczki też jest jakieś nietypowe. Logiczne że powinny być to klepki widziane od zewnątrz a tutaj tymczasem wygląda ono faktycznie na jakieś „opancerzone” jakby mega-uszczelnione.
7)We wnętrzach beczek piwnych nigdy nie spotkałem metalowego elementu jak tutaj. To nie puszka Guinnessa z tzw widgetem do tworzenia piany 

Jeśli masz nadal kontakt Antek z kolesiem od którego masz tą beczkę to bym dopytał o jej przeznaczenie bo jego argumentacja wydaje mi się sensowna a sama beczka, choć niepiwna z pewnością jest mega mocnym fantem, i z pewnością rzadszym od, i tak już zachowanych w niedużej ilości, orginalnych beczek Haberbuscha. Trzymaj ją a jeśli chciałbyś się pozbyć w jakiejś sensownej cenie to daj znać na PW. Zaglądam tutaj co prawda rzadko ale z pewnością prędzej czy później odczytam.

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Create New...

Important Information