Jump to content

Podczas spaceru znaleźli stare monety. Okazało się, że są warte ponad 10 milionów dolarów


Recommended Posts

Chociaż amerykańskie gorączki złota to już odległa przeszłość, to niektórzy ciągle mogą się na nich wzbogacić. Pewna para z Kalifornii wyszła na spacer z psem. Gdy wrócili do domu byli bogatsi o 10 milionów dolarów. Jak to się stało? Ich pies odkopał skarb z XIX wieku.

Do niezwykłego odkrycia doszło w kwietniu ubiegłego roku, jednak dopiero teraz postanowiono podać to do wiadomości publicznej. Ponad 1400 monet wybitych w drugiej połowie XIX wieku, zostało znalezionych w ośmiu metalowych puszkach. Ku zdziwieniu Davida McCarthy'ego, numizmatyka z firmy Kagin, która opiekuje się skarbem, monety są w zaskakująco dobrym stanie.
Widzieliśmy już wraki statków, w których znajdowano tysiące złotych monet, ale odnalezienie zakopanego skarbu to rzadkość. Nigdy nie widziałem, żeby coś takiego zdarzyło się w Ameryce - powiedział McCarthy.

Mimo nalegań dziennikarzy, firma odmówiła podania danych osób, które znalazły cenny skarb. Wiadomo jedynie, że para chce zachować anonimowość, bo boi się, że w okolicy ich posiadłości w północnej Kalifornii pojawią się poszukiwacze skarbów. I prawdopodobnie mają rację, bo jest czego szukać. To właśnie w tamtych rejonach w 1849 trwała gorączka złota.

Wiadomo również w jaki sposób para weszła w posiadanie złotych monet. Wszystko zawdzięczają szczęśliwemu przypadkowi. Podczas spaceru ich pies zainteresował się metalową puszką wystającą z ziemi i zaczął kopać. Gdy para zobaczyła, co padło łupem psa, zaczęli poszukiwania na własną rękę.

W sumie para znalazła 1400 dwudziestodolarówek, 50 monet o nominale 10 dolarów i cztery monety pięciodolarowe. Wartość jednej z monet, tzw. No Motto Double Eagle z 1866, jest wyceniana na milion dolarów. Większość znalezisk będzie można kupić na Amazonie, a niektóre z nich trafią na wystawę Amerykańskiego Stowarzyszenia Numizmatyków w Atlancie.

Na razie nie udało się stwierdzić, kto zakopał monety. Ustalono jedynie, że zostały ukryte w drugiej połowie XIX wieku. Według McCarthy'ego fakt, że znaleziono je na różnych głębokościach, może świadczyć o tym, że nie schowano ich w jednym czasie.


http://deser.pl/deser/1,111858,15526652,Podczas_spaceru_znalezli_stare_monety__Okazalo_sie_.html#BoxWiadTxt
Link to post
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.×
×
  • Create New...

Important Information