Jump to content
Sign in to follow this  
MilKam88

Było, nie minęło" - powrót

Recommended Posts

Premierowy odcinek nowego sezonu będzie wyemitowany 28 lutego na kanale TVP Historia ok godziny 21.20, a powtórka premierowego odcinka w niedzielę na TVP Regionalna ok godziny 17.00.

Taka informacja pojawiła się na facebooku fundacji Było... nie minęło.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Jak będzie 10 to pewnie pojawią się na allegro i każdy śmiertelnik będzie mógł się nacieszyć swoją siódemką" zaparkowaną w swojej stodole ;]

Share this post


Link to post
Share on other sites
Może by Bursztynowej Komnaty poszukali...

Szukają tego czego nie ma a jak coś wartościowego znajdą to nagle ginie to w niejasnych okolicznościach, czytaj: idzie w prywatne ręce.

Nie chcę w TV programów, które ocierają się o bezprawie.

Przypominam, że w tym roku minie 5 lat jak zaginęła aktówka i jej zawartość należąca do n/n oficera 5 pp Leg. zakopana po kapitulacji SGO Polesie we wsi Wróblina Stara.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Wiadomo - fajne rzeczy giną w niewyjaśnionych okolicznościach. Ciekawe kto to kosi: czy panowie prowadzący czy ich koledzy od nadzory archeo?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tytuł premierowego odcinka nowej serii „Było… nie minęło”

„ Cztery armaty, 5500 karabinów…” – miejsce akcji Puszcza Białowieska

Nasza opowieść zaczyna się pod koniec lipca 1831 roku. Bitwa o wzgórza Ponarskie u bram Wilna przynosi powstańcom listopadowym klęskę. Generał Antoni Giełgud wódz naczelny polskiego zgrupowania, które miało pobudzić powstanie na Litwie i wprowadzić zamieszanie na głębokim zapleczu Rosjan, rusza ku granicy pruskiej zamierzając złożyć broń. Ale większość podkomendnych nie chce o tym słyszeć. Pod wodzą generała Henryka Dembińskiego ruszają przez bagna i puszcze z powrotem do Warszawy. Rosjanie zamykają kordonami kompleksy leśne, na mostach i głównych traktach organizują zasadzki. Duże tabory pełne zapasowej broni ogromnie spowolniają marsz polskiego zgrupowania i zapewne wtedy zapada decyzja o zakopaniu zapasowego uzbrojenia.Za sprawą zdrajcy Teofila Pietraszewskiego ta informacja trafia do rosyjskiego ambasadora w Londynie który natychmiast podnosi alarm. Powstaje szereg dokumentów które zachowały się w archiwum w Grodnie . A oto najważniejszy z nich:

Petersburg, 22 grudnia 1837 r. Nr. 1195

Urząd Wileńskiego Gubernatora Wojskowego
Generał Gubernatora Grodzieńskiego, Białostockiego i Mińskiego

Do Pana Gubernatora Cywilnego w Grodnie.

Hrabia Pozzo di Borgo /ambasador rosyjski w Londynie/ przesłał panu Wiceministrowi Spraw Zagranicznych hrabiemu Nesselrode, otrzymany od naszego konsula Generalnego w Londynie Beninghausena raport uchodźcy za granicę, urodzonego w Grodnie Teofila Pietraszewskiego syna Józefa, tyczący się broni ukrytej w Guberni Grodzieńskiej przez buntowników po odejściu Dembińskiego w lipcu 1831 roku.
Pietraszewski ujawnił Panu Benighausenowi, że on sam z 19 żołnierzami, zgodnie z rozkazem Dembińskiego, złożył w wyrytej na głębokość 8 do 10 stóp jamie u podnóża Babiej Góry, w odległości….”

Dalsze szczegóły w programie . oglądajcie 28 lutego godzina 21.25 na kanale TVP Historia i TVP Regionalna w niedzielę 2 marca o godzinie 17.00

Stałe pory premierowych emisji TVP Historia piątki 21.25
TVP Regionalna niedziela godz. 17.00

Inofrmacja z facebooka.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Jeżeli ktoś nie oglądał w tv, a chciał by obejrzeć w sieci to nowe odcinki są i będą wrzucane do oglądania tu http://regionalna.tvp.pl/14261059/bylo-nie-minelo-kronika-zwiadowcow-historii

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  ×
×
  • Create New...

Important Information