Skocz do zawartości

Historia pewnego pobojowiska...


Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 68
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

  • 2 months later...
Może to wniesie coś do tematu.

Moim zdaniem ten krajobraz bardzo przypomina okolice przeprawy na Bzurze pod Brochowem. Konkretnie jakieś 1 km na zachód od tej przeprawy.

Byłem tam kiedyś z jednym znajomym. Pokazywał mi nawet miejsce wśród podobnych górek" gdzie znalazł wcześniej zrzutowisko z różnymi częściami samochodowymi. Według miejscowych były tam rozbite jakieś polskie samochody. Faktycznie jeszcze trochę złomu było w tym miejscu więc historia raczej prawdziwa.

W tamtym obszarze były potężne zatory taborowe przed przeprawą więc sporo sprzętu mogło tam zostać porzucone choćby z braku paliwa lub szans na wydostanie się. To by wyjaśniało dość dziwne położenie tych pojazdów przy jednoczesnym braku śladów walki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Makul: to tankietka tk3_strzala3.

Polsmol: ciekawa koncepcja. W grę wchodziłby wówczas wspomniany 71 dpanc, tyle, że Szubański nie pisze o stratach tankietek (o ile TK-3 ze strzałami pochodzą z tej samej jednostki, co wz.34 z błyskawicami). Samochody wz.34 mogły pochodzić też z 62. dpanc. Sęk w tym, że w obu tych oddziałach zniszczono więcej samochodów wz.34, których tutaj akurat nie widać. Było w okolicy jeszcze parę jednostek z tankietkami.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 months later...
Dwa nowe zdjęcia prawdopodobnie tego samochodu wz.34 z drugiej strony (lasek w tle, przechylony na prawo):
https://forum.odkrywca.pl/uploads/forum_old/photos/picsforum27/wz34_.jpg
https://forum.odkrywca.pl/uploads/forum_old/photos/picsforum27/wz34_copy1.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...

Aktualizacja rysunku - tankietka na dole (tk3_strzala3) została przesunięta jeszcze w dół i trochę obrócona. Prawdopodobnie powinna być jeszcze dalej przesunięta w dół, a w zasadzie większość sprzętu powinna być trochę bardziej rozsunięta, ale plan w tej wersji i tak dość dobrze trzyma kąty.
Na wspomnianym wyżej zdjęciu tankietki dopatrzyłem się w tle pod lasem czegoś, co może być przewróconym nieustalonym samochodem, natomiast nie mam pojęcia, co to jest duże prostokątne na wprost za tankietką. Przydałby się oryginał...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewną wskazówką może być zdjęcie jaro63 2014-01-27 22:06:55.
Na jego podstawie można byłoby przybliżyć geograficznie miejsce pobojowiska lub sprecyzować na podstawie szlaku bojowego jednostkę TK ze strzałami. Chodzi mi o widniejący w dali kościół. Być może jest ktoś na forum, komu skojarzy się ta wieża kościelna. Z reguły są to charakterystyczne kształty.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...
  • 3 months later...
  • 1 month later...
  • 1 month later...
Witam wszystkich. Chciałbym po przeczytaniu tego tematu zabrać głos w sprawie umiejscowienia tego pobojowiska. Wydaje mi się że są to okolice Tomaszowa Lubelskiego i sprzęt porzucony(zostawiony) po bitwie pod Tomaszowem Lubelskim. Tankietki TK-3 ze strzałą mogą pochodzić ze szwadronu pancernego 11 dywizjonu pancernego mjr. Majewskiego który dołączył do Warszawskiej Brygady Pancerno-Motorowej w czasie odwrotu na południe i brał udział w walkach brygady pod Tomaszowem. Samochód pancerny WZ-34 może pochodzić z jednego z dwóch wozów z 61 dywizjonu pancernego które zostały wcielona do dywizjonu pancernego mjr. Majewskiego. Jeden został uszkodzony wspomagając 11 dywizjon w czasie walki pod Seroczynem a drugi został porzucony pod Tomaszowem Lubelskim. Może to ten? Tekasy mogą oczywiście pochodzić z któregoś ze szwadronów WBPM gdyż posiadały one na stanie właśnie ten typ tankietek. Ale to tylko moje gdybanie. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 weeks later...
  • 3 months later...
Odnośnie lokalizacji tego pobojowiska przeglądałem dzisiaj album Garnizon Poznański i jest w nim zdjęcie TK-3 na święcie 1 batalionu pancernego w Poznaniu właśnie z taką identyczna strzałą. Czyli moja koncepcja że to okolice Tomaszowa Lubelskiego nie zgadza się. W grę wchodzi więc chyba szlak 71 dywizjonu pancernego. Tylko skąd TK-S w tym miejscu. Jedyny jednostkami dysponującymi TK-S wchodzącymi w skład Armii Poznań to 31 kompania czołgów rozpoznawczych lub szwadron czołgów rozpoznawczych wchodzący w skład 62 dywizjonu pancernego.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie