Jump to content

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Caamill

zmiany nazw miejscowości po II wojnie światowej

Recommended Posts

Witam,
Poszukuję,jak nazywa się obecnie miejscowość Bogucice w powiecie Środa Śląska.
Nazwa musiała zostać zmieniona po II wojnie światowej - widziałem dokument z bodaj 1945r z zapisem gmina Bogucice, powiat Środa Śląska". Nie znalazłem śladu po takiej miejscowości...
dzięki,
Kamil

Share this post


Link to post
Share on other sites
http://pl.wikipedia.org/wiki/Komisja_Nazw_Miejscowo%C5%9Bci_i_Obiekt%C3%B3w_Fizjograficznych

Share this post


Link to post
Share on other sites
najlepsza ze zmian to byla zmiana po wojnie nazw miejscowosci z niemieckich gross dupin/klein dupin na dupine wielka i dupine mala. po protestach mieszkancow zmieniono to na nadolice wielkie i nadolice male w powiecie olawskim w dolnoslaskim

Share this post


Link to post
Share on other sites
Powołana przez Ministerstwo Administracji Publicznej i Ministerstwo Ziem Odzyskanych specjalna Komisja Ustalania Nazw Miejscowych rozpoczęła działalność dopiero w styczniu 1946 r. Listę obowiązujących nazw zatwierdzoną przez ministra administracji ogłoszono w Dzienniku Ustaw. Wstępny Skorowidz nazw miejscowości dla Ziem Odzyskanych do Mapy Polski 1:1 000 000 Wojskowego Instytutu Geograficznego Sztabu Generalnego ukazał się w Warszawie już w 1945 r., zaś Skorowidz nazw miejscowości Ziem Odzyskanych Wydawnictwa Zachodniego ukazał się w 1948 r., zapewne w Poznaniu.
Za podstawowe uznano dwutomowe opracowanie S. Rosponda, Skorowidz ustalonych nazw miejscowości na Ziemiach Odzyskanych według uchwał Komisji Ustalania Nazw Miejscowości na Ziemiach Zachodnich przy Ministerstwie Administracji Publicznej, Wrocław 1948, Instytut Kartograficzny i Wydawniczy Glob" Kraków.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Zob. również B. Siciński, Pierwsze powojenne nazwy miejscowe na Dolnym Śląsku, w: Śląski Labirynt Krajoznawczy (pod red. J. Jańczaka), Wrocław 1991, s. 145-158.

Share this post


Link to post
Share on other sites×
×
  • Create New...

Important Information