Jump to content
ekiosk egazety next prenumerata
Sign in to follow this  
MarcinP

Kolekcje - broń palna II

Recommended Posts

Powracam z pytaniami :> Na jakiej głębokości" jest zaspawana komora ? Jest tak że jeśli wsadzimy łuskę do magazynka to można zaryglować zamek otworzyć i łuska wyskoczy" ?

Nie wiem jak w drobnicy (mosiny,itp), ja mam wersje bojowe. Ze zdekowanej mam tylko DSzKę, zajrzałem jej w lufę - naboju nie załadujesz, w poprze komory wspawany bolec.

Podpowiem - poszukaj gdzieś w sieci specyfikacji pozbawiania cech bojowych dla wzoru broni jaki Cię interesuje. Dekowanie MUSI być przeprowadzone ściśle wedle specyfikacji, inaczej CLK nie nabije znaczków.

Tu masz wykaz specyfikacji na rok 2013 (trochę doszło do tego czasu), ale gdzie znaleźć treść danej specyfikacji, nie mam bladego pojęcia:

http://bip.kgp.policja.gov.pl/kgp/wykaz-specyfikacji-pcu/8354,Wykaz-specyfikacji-technicznych-pozbawiania-broni-palnej-cech-uzytkowych.html

Potrzebuje pilnej informacji ! Jeśli kupuje roń" deko od osoby trzeciej używaną" jak powinna wyglądać umowa ? (spisana zamiast faktury potrzebnej do rejestracji)

Zwyczajnie. Umowa kupna -sprzedaży, jakich jest pełno w sieci, nie ma nadzwyczajnych wymogów.

PS - zajrzałem z ciekawości w muzealnego AKMS'a - komora nabojowa zaspawana z jakimś wstawionym prętem paskudnym.

Dropek, nie da się załadować nawet łuski. Możesz załadować do magazynka ale jak będziesz chciał zaryglować zamek np. w mośku to zgnieciesz po prostu łuskę. Nie będzie także wyrzucona bo pomimo iż pazur jest to czółko zamka jest zeszlifowane pod kątem 45 stopni i denko łuski nie ma się gdzie oprzeć. :) Wiem że fajnie by było gdyby wyrzucał chociaż samą łuskę, ale w egzemplarzach CLK tego nie uświadczysz.

taki miły wątek nie może zniknąć:)
w załączeniu fotki kilku moich nowych nabytków.
Na początek Lebel....

i jeszcze takie maleństwo od Walthera. Dla oddania skali obok 9mm PARA.
Ma ktoś pomysł w jakich latach było to produkowane?

i na zakończenie dzisiejszej sesji DP z Radomia rocznik 1955 w towarzystwie starszych kolegów:)

Licząc na posty innych Kolekcjonerów,

Pozdrawiam,
Marcin

Panowie, pytanie, jak byly wykanczane:

- Gras 74
- Mauser 71
- Werndl (kb)
- Chassepot 66

Byla oksyda, czy nie?

Moje egzemplarze nie są. W encyklopedii z 1875 nie ma hasła oksydowanie", zatem to technika późniejsza.

w lepszym" wykonaniu stosowano szmelcowanie
http://katalog.muzeum.krakow.pl/pl/category/techniques/technika-zdobnicza/szmelcowanie?order=title&sort=desc

Ptaku51 - Tlo jakby znajome

zancus,kopijnik2 - dziekuje, fakt moglo byc inne wykanczanie niz oksyda, na pewno pod koniec 19 wieku wtedy stosowano pokrywanie np bagnetów, poprzez zanurzanie w roztworach, gdzis mam opisy procesu z instrukcji brytyjskich. Chassepotów nie widzialem pokrywanych, mauser 71 to juz tak, ale trudno rzec kiedy byly pokryte, podobnie Werndl.

Przy okazji, moze ktos wie gdzie dokupic magazynek rurowy do mausera 71/84?

w międzyczasie - rozmawiałem z xix wiecznym" rzemieślnikiem:
jeżeli - przemysłowo - to brunirowanie
tanio, szybko, i łatwo
szmelcowanie wolniejsze - kosztowniejsze