Jump to content
Prenumerata eKiosk eGazety Nexto
Sign in to follow this  
Grzebiuszka

ZMARŁ Wojtek Stojak

Recommended Posts

W niedzielę , 1 września 2013 we wczesnych godzinach popołudniowych zmarł nestor polskich poszukiwaczy Wojtek Stojak.
Wszyscy chyba pamiętamy jego Klub Poszukiwaczy Skarbów nadawany najpierw we wrocławskiej telewizji regionalnej, potem w nowej formie na antenie ogólnopolskiej.Od wielu lat jego artykuły co miesiąc można było przeczytać w Odkrywcy. Chyba najbardziej wśród poszukiwaczy zasłynął akcją odkopania wielkiego zrzutowiska na wrocławskich Maślicach. Był świetnym poszukiwaczem, wspaniałym kolegą i człowiekiem. Rozwiązał wiele zagadek poszukiwawczo -skarbowych, a jego prywatne teczki zawierają ogromne ilości informacji do wyjasnienia, których niestety Wojtek już nie wyjaśni. Cześć jego pamięci.

Żal. Szukam, szukania mi trzeba"... Wojtek chyba zdecydował, że czas poszerzyć nieco pole poszukiwań...
Byłem z nim od początku jego skarbowej drogi, kiedy pod wrażeniem książki Władka Antkowiaka, ruszyliśmy z jej autorem na MRU. Potem było kilka wspaniałych lat poszukiwań i Wielkiej Przygody, w którą Wojtek coraz bardziej się zagłębiał. Widziałem jak rodzi się pasja z której nie ma odwrotu. Poszukiwania były jego żywiołem. Był też wspaniałym i niezwykle kreatywnym człowiekiem. Serdeczne wyrazy współczucia dla Uli i Małgosi. Bywaj Wojtku!
[*]

Miałem okazję uścisnąć dłoń tego Wielkiego Człowieka - pasjonata. Godziny rozmów przez telefon.....
Gdzie, kiedy i o której godzinie jest pogrzeb ?

Jak mamy się ubrać ? Cywilnie, czy po roboczemu ?

[*] Osierocił wielką rodzinę Poszukiwaczy. Tam na Niebiańskich Błoniach znalazł swój skarb... P.S. Też oglądałem Klub Poszukiwaczy Skarbów (na ogólnopolskiej tv) i zawsze czytałem Jego felieton w Odkrywcy...

Pozostały miłe wspomnienia, sterty złomu, zapach błota z Maślic. Nie wiem czy w chmurach nie będzie Mu za miękko kopać. Wojtuś do zobaczenia później, znacznie później.

po powodzi zlikwidowali dzialki przy Karlowicza i mozna bylo zobaczyc wrescie co jest pod gorka ktora zawsze zwracala moja uwage , sprawdzilem obiekt i dzwonie do Wojtka - zostaw wszystko i przyjezdzaj predko ! po dwoch godzinach byl na karlowicach , mowi - miezkalem tu na Czajkowskiego pokazuje mi dom , dalej opowiada o poprzednim miejscu zamieszkania w okolicach Rynku , jego opowiesc jest barwna , mowi - widzisz te krzaki ? tu kopalismy nogami chelmy co poniewieraly sie po drodze , bylo tego duzo , nikt nie zbieral , wszedzie sie to poniewieralo ....
taki byl Wojtek , lubial rozmawiac i dzialac , znal wielu ludzi a jeszcze wiecej znalo jego , jestem szczesliwy ze moglem byc jednym z nich !

Bardzo, bardzo żal, odszedł zdecydowanie za wcześnie. Pan Wojtek imponował mi swobodnym, wręcz romantycznym podejściem do eksploracji, bez zachłanności i przeliczania fantów na mamonę. Prawdziwy pasjonat, potrafił żyć w sposób niebanalny i miał dystans do siebie.
Zawsze będzie mi się kojarzył z Nim ten utwór: http://www.youtube.com/watch?v=lhHCvlrEi8Y