Skocz do zawartości

Służba wojskowa a odebranie obywatelstwa.


Rekomendowane odpowiedzi

Przy pewnej okazji, szczegół mało istotny, dowiedziałem się iż już w przepisach prawnych z lat 30 istnieje sankcja odebrania obywatelstwa RP osobie, która bez zgody władz RP służyła w innej armii...

To, że ludzie mieli w latach dziewięćdziesiątych problemy z racji Legii Cudzoziemskiej- wiem, znam dwóch takich.
Ale, czy słyszał ktoś o podobnej procedurze masowej lub indywidualnej po '45?

Dwa-ma ktoś może cytatę z przedwojennej Ustawy?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jesteś pewien, że ustawa z lat 30 została przejęta przez komunistyczne prawo" powojenne? Można to łatwo sprawdzić, o ile jest się w Polsce i ma się dostęp do literatury- ja niestety nie mam tego szczęścia. Z tego co pamiętam, to tymczasowa konstytucja z 1947 roku była wzorowana (oczywiście w umownym znaczeniu, jak wszystko w komunizmie) na Konstytucji Marcowej z 1921 roku. Możesz sprawdzić, jak sprawy obywatelstwa regulowała ta konstytucja i do jakiej ustawy się odwoływała- po nitce do kłębka dojdziesz. A najlepiej znajdź zwykły akademicki podręcznik Historia państwa i prawa", tam dowiesz się wszystkiego. Na jakiejś tam podstawie" komuniści odebrali obywatelstwo Andersowi- warto sprawdzić, jakimi przepisami posiłkowały się stalinowskie kauzyperdy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wprawdzie nie ma w niej informacji których szuka kolega ale pozwolę sobie zamieścić link do Tymczasowa ustawa o powszechnym obowiązku służby wojskowej" z 1918 roku czyli chyba pierwszego aktu tej rangi w II RP regulującego służbę wojskową.
http://www.easy-lex.pl/dziennikustaw/drukuj/1918/13/28/0
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months later...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie