Skocz do zawartości

Pułkownik Stanisław Perko


Rekomendowane odpowiedzi

Pomocy!!! Czy ktoś z kolegów może sprawdzić kiedy (Dziennik Personalny) ppłk. Stanisław Perko (oficer saperów służył w różnych Jednostkach Saperskich w okresie międzywojennym) otrzymał 3 x Krzyże Waleczne (otrzymał je w okresie od 1920 - do 1923 tak wyczytałem z Roczników Oficerskich), napewno pierwsze dostał jako po raz pierwszy, a następne to już nie wiem. Będe ogromnie wdzięczny.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...
Lepiej późno niż później... Mam nadzieję, że nie za późno :-)

Wszystko wskazuje na to, że Krzyże Walecznych płka Perko (podówczas - por.) nie przeszły przez Dziennik Personalny. W przedwojennych aktach personalnych sam pułkownik podaje numery Dzienników, nadających mu pozostałe odznaczenia, zaś przy KW pisze tak: KW x 1 - nadany 23 kwietnia 1921 r. rozkazem Dowódcy 4. Armii, KW x 2 i 3 - nadane 13 lipca 1921 r. rozkazem Dowódcy 2. Armii.

Wniosków na KW w CAW nie znalazłem, ale tytułem uzupełnienia mogę dodać (gdyż Z. Barszczewski w swoich Sylwetkach Saperów" o tym nie pisze), że płk Perko dostał VM nr 6828 za walki w ramach I Korpusu Polskiego, prowadzone na Białorusi w połowie lutego 1918 r. Najpierw, na czele swojego mocno przetrzebionego plutonu (liczącego zaledwie 22 saperów), zdobył stację kolejową Jasień, biorąc do niewoli 50 Rosjan i zdobywając 6 ckm, a kilka dni później, podczas nocnego ataku na Osipowicze, pod osłoną ciemności przedarł się na tyły i wkroczył do miasta, wywołując panikę wśród bolszewików, na których następnie uderzyła reszta grupy (wzięto 2500 jeńców, zdobyto 16 armat, ok. 100 ckm i ogromne magazyny").
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • 3 months later...
Nie ma za co - wiedza jest po to, żeby się nią dzielić.

Ale jak rozumiem, Szanowny Kolega to ten sam Saper65", który przepisuje żywcem i bezkrytycznie na Wikipedię moje wpisy z forum Gorączka Fortyfikacji" - bez podania źródła i co gorsza, włącznie z błędami, tam zawartymi?

Można sobie porównać -
http://pl.wikipedia.org/wiki/Kazimierz_Mo%C5%BCd%C5%BCe%C5%84
- i post z 2013-03-28, 22:39:
http://fortyfikacje.net/forum/viewtopic.php?t=745

albo -
http://pl.wikipedia.org/wiki/Kazimierz_Biesiekierski
- i post z 2011-01-15, 20:31, tamże.

Ale gdy wczytać się głębiej w dyskusję, to na przykład okaże się, iż udział por. Biesiekierskiego w grupie destrukcyjnej pchor. Janusza Meissnera jest mocno wątpliwy...

Ja się nie łudzę, że to, co raz wrzucę do internetu, nie rozmnoży się po innych stronach, ale autor z elementarnym poczuciem honoru zwykł podawać źródło, z którego zaczerpnął informacje. Zwłaszcza, gdy czerpie je chochlą. Na Wikipedii funkcjonuje chyba opcja link do zewnętrznego źródła", czy jakoś tak?

Podejrzewam też, że wiem, skąd pochodzi zdjęcie mjr. Biesiekierskiego, opisane, jako praca własna" użytkownika Kapitan Kloss"... No, chyba, że Kapitan Kloss" i ja dotarliśmy do tego samego źródła i przypadkiem nam się tak samo wykadrował skan... :-)

W każdym razie, czekam na kolejne autorskie" biogramy, na przykład ppłk. Lukasa albo mjr. Firlekczyka - nie ukrywając, że cała sytuacja tylko utwierdza moją niespecjalną (delikatnie rzecz ujmując) opinię o wartości naukowej" tekstów, zamieszczanych na Wikipedii oraz o ich autorach". W czym chyba nie jestem jakoś bardzo odosobniony.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż, trochę przedobrzyłem, z tym biogramem http://pl.wikipedia.org/wiki/Kazimierz_Biesiekierski, już do trochę poprawiłem i dodałem przypis (jeżeli po przeczytaniu będziesz miał jeszcze jakieś zastrzeżenia to daj znać). Przyznaje się do błędu, a to tylko z powodu pośpiechu. Na przyszłość postaram się bardziej, aby takich przypałów" nie było. Myślałem, że podane na forum w biogramie dane są sprawdzone i nie trzeba ich ponownie sprawdzać. Ale widocznie na każdym kroku trzeba kontrolować siebie i innych. W Wikipedii jest możliwość poprawiania błędnych wpisów, każdy może wejść na stronę z artykułem i go poprawić. Najlepszy może się pomylić, po za tym różne są źródła informacji do tych artykułów i różni autorzy książek ten sam temat opisują na swój sposób, zasób swojej wiedzy.Pozdrawiam i przepraszam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie