Jump to content

Wrocław-Odkrycia na budowie obwodnicy. Co znaleźli archeolodzy [FOTO]


Recommended Posts

Jamy grobowe ze szkieletami ludzkimi, narzędzia do wytopu brązu, szydła ze zwierzęcych kości, naczynia i wiele innych przedmiotów przydatnych do życia przed tysiącami lat odkopali archeolodzy przy okazji budowy Wschodniej Obwodnicy Wrocławia
Nowy odcinek obwodnicy budowany jest między Żernikami Wrocławskimi a Siechnicami. Wykopaliska to obowiązkowy element inwestycji, poprzedzający realizację prac drogowych.

- Nie spodziewaliśmy się znaleźć aż tylu ciekawych rzeczy. Rozmiar tego stanowiska nas zaskoczył - mówi Mateusz Krupski, jeden z archeologów, którzy badają teren, gdzie ma powstać trasa.

Skorupy naczyń

- Czasem by natrafić na ślady dawnych kultur, wystarczyło, by koparka odgarnęła pierwszą warstwę ziemi. Tak znaleźliśmy kamienny toporek z około trzech tysięcy lat przed naszą erą, tkwił w hałdzie przy wykopie - dodaje badacz.

Najczęstszymi znaleziskami, na jakie natrafiają, są ślady po jamach. Niektóre są śmietniskowe, inne zasobowe, co oznacza, że służyły do przechowywania pożywienia.

To w nich zazwyczaj udaje się dokopać do skorup naczyń, które z mozołem są sklejane w pracowniach archeologicznych. Na podstawie zdobień ustala się, z jakiego okresu pochodzi dana ceramika. Na trasie obwodnicy pod ziemią tkwił na przykład pochodzący z kultury przeworskiej, czyli z pierwszych lat naszej ery - niewielki kubek z uszkiem. W jednej z jam gospodarczych badacze znaleźli kawałek ludzkiej kości czołowej.

- Może to ślad specyficznych zwyczajów pogrzebowych? - zastanawia się archeolog.

Wykopaliska do jesieni

Najciekawszym znaleziskiem okazały się jednak jamy grobowe. W jednej był szkielet dziecka w wieku około sześciu lat, w drugiej pochowany był dorosły człowiek. Na razie nieznana jest ich płeć, wykażą ja dopiero badania antropologiczne.

- To dwa osobne pochówki z około dwóch tysięcy lat przed naszą erą. Były obok siebie w odległości 30-40 metrów. W jednym z nich znaleźliśmy dodatkowo niewielka amforę - wyjaśnia Krupski.

Archeolodzy znaleźli też szydła wykonane z kości zwierzęcych, które służyły do przekłuwania skór przy sporządzaniu przyodziewku, a także ostrza krzemienne sprzed pięciu tysięcy lat.

- Wykopaliśmy również coś, co na początku uważaliśmy za łyżkę. Przyjrzeliśmy się jednak dokładnie i uznaliśmy, że ma zbyt krótki trzonek, a nie widać śladu po ułamaniu. Prawdopodobnie było to więc raczej narzędzie do wytopu brązu. Roztapiano w nim rudę i przelewano do form odlewniczych. To znalezisko ma około trzech tysięcy lat.

Prace archeologiczne na przyszłej obwodnicy trwają od zeszłego lata. Ze względu na liczbę odkrytych artefaktów archeolodzy poprosili o więcej czasu na badania oraz rozszerzenie ich zasięgu. Wykopaliska potrwają do jesieni.

Cały tekst: http://wroclaw.gazeta.pl/wroclaw/1,35771,14239739,Odkrycia_na_budowie_obwodnicy__Co_znalezli_archeolodzy.html#LokWrocTxt#ixzz2YRULsrkm
Link to post
Share on other sites
Owszem. W pewnym wysoko rozwiniętym kraju aby nie zniszczyć szczególnie ważnego stanowiska, tzn kilku poletek gdzie uprawiano ryż, autostradę puszczono nad nim estakadą. Co oznacza potężne koszty i opóźnienia.
To co , chcemy być krajem wysokorozwiniętym czy w imię pośpiechu zostajemy w cywilizacyjnej trzeciej lidze ?
Link to post
Share on other sites
Myślisz że wybudowanie estakady da nam kopa w rozwoju cywilizacyjnym? , bo jak to ma być miara rozwoju to przypomnę kilka mostów nowo wybudowanych które się do użytku nie nadają, to może lepiej niech zrobią tam skansen.
Link to post
Share on other sites
Miałem na myśli wyłącznie podejście do własnej historii.
Po prostu, fakt że przeprowadza się badania ratunkowe na terenie przyszłych inwestycji, jest dla mnie wyznacznikiem stopnia cywilizacji danego społeczeństwa.
To że czasem, jeżeli jest taka potrzeba, ponosi się dodatkowe koszty żeby takiego, wyjątkowo ważnego, śladu historii nie zniszczyć, tym bardziej.
Zwłaszcza że badanie archeologiczne terenu pod inwestycję, stoi na ostatnich miejscach jeżeli chodzi o przyczyny opóźnień.
Link to post
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.×
×
  • Create New...

Important Information