Skocz do zawartości

Jak się pozbyć skamieniej gliny,ziemi z żelaznych przedmiotów (fot.)


umeboshi

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.
Mam pytanie, nie moglem znaleźć konkretnego przykładu z takimi przypadkami. Bardzo dużo przedmiotów na moich ternach jest w takim stanie. skamieniała gleba, glina czy ziemia połączona z rdzą w wyniku powstają takie narośle (przykładowe foto) jak kamienie i nie mogę się tego pozbyć do satysfakcjonujących rezultatów.

Próbowałem: -oczywiście szczotka druciana i woda
-moczenie w occie tydzień - bulwy ziemi robią się tylko jaśniejsze i ani myślą się usuwać
-moczenie w fosolu (kwasie fosforowym) - efekt, narośle tak samo jak w occie, jaśniejsze i bez zmian, za to metal z czasem, wiadomo, dostaje grubych wżerów.
-mechaniczne usuwanie - wiadomo jak się kończy..więc nawet nie chce próbować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej wypalić z wyczuciem i opukiwać co chwila,aż zacznie odpadać.Zbyt intensywne podgrzanie do czerwoności" potrafi jeszcze takowy osad utwardzić i rozhartować metal.
Najlepiej palnik itp,gdzie będzie można kontrolować,co w ognisku jest utrudnione.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
Spróbował bym w ropie/benzynie/nafcie, ale przygotuj się na długi okres czyszczenia. Co jakiś czas przecieraj plastikową szczotką - sądzę, że to pomoże.

Nie wiem jak w takich okolicznościach zachował by się szczaw, bo się nim nie bawiłem, może ktoś powie?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Hełm moczyłem w szczawiu, próbowałem także fosolu, jednak na niewiele się to zdało - narośl nadal ma ok 2-3 mm grubości. Spróbuję z ropą, jednak czy zbyt długie moczenie nie wpłynie negatywnie na farbę?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie