Skocz do zawartości
  • 0

zdjęcia spalonej przeprawy mostu w 1939


hando_83

Pytanie

witam, jak w temacie,
czy ktoś kojarzy tę przeprawę, czy moze byc to któraś z przepraw na Wiśle?

(Świdry Małe, Brzumin, Maciejowice i Annopol raczej wykluczam)

dla ułatwienia wstawiam też mapkę mostów na Wiśle 1939

będę bardzo wdzięczny za pomoc!

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

Most Fordoński w Wyszogrodzie ...czemu? ano bo
analizując zdjęcie 22/41/29 widać wysoki brzeg,zarysy zabudowań i oberwaną skarpę. Woda płynie z prawej do lewej (po prawej stronie zdjęcia widoczne ostrogi do łamania lodu - co wskazuje na kierunek spływu wody - wyklucza to Górę Kalwarię.
Zdjecie 22/39/56 zrobione od strony wysokiego brzegu (Wyszogrodu) na łącznik na Kępie Wyszogrodzkiej - ostrogi lodowe po lewej stronie zdjęcia
Wreszcie foto 22/35/45 też od strony wysokiego brzegu widać w tle drugą cześć mostu za kępą wyszogrodzką.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a czy w tej książce jest zdjęcie mostu w Solcu nad Wisłą lub Solcu Sandomierskim ( bo taką nazwę wyczaiłem) lub Kamieniu. wszystkie te nazwy dotyczą jednego miejsca.
Wiadomo że był kilka miesięcy, konstrukcja drewniana spalony w kampanii wrześniowej zdjęć brak.....
Obecnie na jego miejscu jest budowany nowy betonowy:)
Autohtony twierdzą że jak most się buduje to wojna będzie...takie tam miejscowe zabobony:)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>>carabus<<,mógł byś swoją wypowiedź podeprzeć jakimiś zdjęciami Mostu Fordońśskiego, bo mam pewne wątpliwości? Na podstawie zdjęć znalezionych w necie odnoszę wrażenie że to dwie zupełnie inne przeprawy. Podstawowa różnica to że na zdjęciach z 1939 wygląda że Most Fordoński nie miał ostróg (izbic) o których piszesz. Poza tym miał zawalone tylko trzy przęsła. Na zdjęciach które próbuje przypisać do przeprawy wygląda jak by niemal cały most został wysadzony, względnie spalony. Most Fordoński miał filary betonowe/kamienne, zupełnie inne konstrukcje. Myślę że to na pewno nie jest Most Fordoński. Pisząc Wyszogród, miałem na myśli most na północ od Sochaczewa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

taka podpowiedz dot mostu w Solcu nad Wisłą: pierwsze przęsło zostało wysadzone, potem spalono resztę.
gdzies widziałem cos podobnego i na tym koniec.
W samym Solcu w gmine też nie maja zadnych fotek, a przecież to musiało być wydarzenie gdy go otwarto , uroczystości były i oficiel przyjechał za przekazem rodzinnym minister.... i po tylu latach ani jednej fotki nic na pewno nawet niemcy musieli fotografować w końcy na przedpolu polski oddział zniszczył im czołg/tankietkę.
W Raju na górce stała armata p/lot i zapędził się tam jakiś samolot bombowy...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MAM GO:)))
http://www.kurierlubelski.pl/artykul/650635,radosc-byla-krotka-czyli-historia-mostu-na-wisle-w-kamieniu,id,t.html

Dodam że w otwarciu uczesniczyła moja ciocia Krystyna Nowacka z domu Ryfka, jako kilkuletnia dziewczyna była w orszaku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a więc wyłania się pełna fotograficzna historia fotograficzna mostu w Solcu nad Wisłą Solcu Sandomierskim Kamieniu bo każda z tych nazw jest właściwa , brakuje mi tylko zdjęcia z oddali na którym widać pożar i dymy nad tą kilkumiesięczną przeprawą , szukałem dziś na forum ale bezskutecznie, a wiem że jest przynajmniej ktoś tak podpisał
Chcę umieścić to w jednym miejscu ku potomnym:)
A obecnie w tym miejscu rośnie w oczach piękna nowa przeprawa
http://www.echodnia.eu/apps/pbcs.dll/article?AID=/20130820/POWIAT0204/130829936
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam, jak w temacie,
czy ktoś kojarzy tę przeprawę, czy moze byc to któraś z przepraw na Wiśle?

(Świdry Małe, Brzumin, Maciejowice i Annopol raczej wykluczam)

dla ułatwienia wstawiam też mapkę mostów na Wiśle 1939

będę bardzo wdzięczny za pomoc!

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie