Skocz do zawartości

Ciekawostki z aukcji-cz.3.


Rekomendowane odpowiedzi

Proszę spojrzeć na podpis do fotografii z 2019-01-05 15:47:21 czyli Kurs zbrojmistrzów w W-wie 1938 r." Patrząc na nakrycia głowy czyli rogatywki to raczej nie może być 1938 r., prędzej 1928 r. (to oczywiście mój domysł) a podpis zdaje się wyglądać na wykonany długopisem czyli lata po wykonaniu tejże fotografii.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Usztywnianie rogatywek praktykowano w niektórych pułkach kawalerii jeszcze wcześniej.Takie usztywnianie ( niepodobne zresztą do reformy w końcu 1935 roku) istniało w tym przypadku już w 1929, kiedy poczet sztandarowy 11 Pułku Ułanów Legionowych wystąpił tak na jubileuszu 1 P.Szwol.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...

Zdjęcie chadzające po aukcjach amerykańskich.

 

Amerykańska agencja ACME Newspictures cyknęła takie zdjęcie z datą 14 kwietnia 1939 r. i z twierdzeniem, że to są ćwiczenia polskiej art. p-lot. Prawda to? Jak zawsze tu piszę – ja nie spec od lądówki WP II RP to chętnie poznam Wasz komentarz. Powiększam to zdjęcie, żeby stwierdzić, co to za samoloty, ale też nie jestem pewien. Jeśli już to najbliższy byłbym Karasi.

 

1576495381_ACMENewspictures.thumb.jpg.a07801019c94f5952a5ae90763af4fea.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko wskazuje że działon artylerii plot. jest polski a więc armata wz. 36 40 mm, kurtki skórzane wz. 36  i berety wz. 37 dla oddziałów zmotoryzowanych w tym artylerii przeciwlotniczej. Czy w trakcie wykonywania tejże fotografii rzeczywiście przelatywały samoloty czy też jest to fotomontaż jakich wiele powstawało w tamtych latach tego nie wiem ale samoloty najbardziej przypominają mi "Karasie" (dwie eskadry po 9 samolotów niżej)  i R XIII (eskadra powyżej) ale nadmieniam iż tylko przypominają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo Ci dziękuję za weryfikację zdjęcia.

 

Z amerykańskimi zdjęciami czasami trzeba uważać, bo ich opisywacze potrafią strzelić babola, ale z drugiej strony zdjęcia amerykańskich agencji informacyjnych są rewelacyjne pod dwoma względami – jakości technicznej i tego, gdzie Amerykanom wolno było wsadzić ciekawski nos.

 

Fajne jest w tym wszystkim to, że gdy Europa Środkowa i Wschodnia szykowała się do II wojny to amerykańskich fotoreporterów wszystkie te państwa traktowały jak nieszkodliwych kosmitów i pozwalały im fotografować rzeczy, jakich nigdy w życiu nie pozwoliłyby sfotografować fotoreporterom z nadchodzących państw wrogich. Czy można sobie np. wyobrazić, że ruscy wpuściliby polskiego fotoreportera, aby narobił zdjęć ze szkolenia ich wojsk powietrznodesantowych? Niewyobrażalne. A Amerykanom ruscy pozwalali takie zdjęcia robić i przed wojną, i w trakcie wojny.

 

A co do samolotów z tego zdjęcia – ja też podejrzewałem Photoshopa I generacji :classic_smile:

 

Pozdrowienia!

 

J_O

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie