Jump to content

Niemiecki bunkier blokuje budowę S3. Przeniesiemy"


Recommended Posts

30-tonowy bunkier był niemieckim stanowiskiem strzelniczym w czasach II wojny światowej. Dziś blokuje budowę drogi ekspresowej S3 z Gorzowa do Międzyrzecza. - Wykopiemy bunkier, załadujemy na ciężarówkę i zawieziemy do muzeum - mówi Anna Jakubowska z zielonogórskiego oddziały GDDKiA.
Na niemiecki bunkier natrafili archeolodzy, którzy prowadzili badania poprzedzające budowę ekspresówki. Znajduje się kilka kilometrów za Skwierzyną w kierunku Gorzowa. Leży w miejscu, gdzie ma biec nowa trasa S3 i blokuje jej budowę.

- To stanowisko strzelnicze Panzerwerku 876 z Grupy Warownej Ludendorf . Wchodziła w skład Frontu Umocnionego Łuku Odry i Warty (MRU), który powstał w 1935-36 r. Dziś bunkier, podobnie jak cały obszar ufortyfikowany, jest zabytkiem i podlega ochronie prawnej - mówi Anna Jakubowska, rzecznik zielonogórskiego oddziału GDDKiA.

Początkowo drogowcy chcieli przesunąć bunkier o 15 m poza skarpę drogi. Ale do GDDKiA zgłosił się dyrektor Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy w Pniewie. Zaproponował, że chętnie zabierze obiekt do muzeum. Na przenosiny zgodził się Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków. - Decyzja pozwoli na właściwe wyeksponowanie obiektu i udostępnienie go zwiedzającym jako element otwartej ekspozycji, prezentującej elementy niemieckich umocnień polowych z okresu II wojny światowej - mówi Jakubowska.

Operację przeniesienia bunkra zaplanowano na wtorek. Stanowisko ogniowe zostanie wykopane i załadowane na ciężarówkę za pomocą dźwigu. Pojedzie prosto do Pniewa.

[...]


Cały tekst: http://wyborcza.pl/1,126565,13692665,Niemiecki_bunkier_blokuje_budowe_S3___Przeniesiemy_.html#ixzz2Po2z0W4R
Link to post
Share on other sites
Witam!Coś tu nie pasuje.W Ludendorffie nie ma obiektu o numerze 876.Obiekt o takim numerze jest dalej na północ-obiekt z jedną kopułą 35P8,totalna ruina.Chodzi tu prawdopodobnie o schron typu Tobruk",który mógł być w całości zasypany.
Link to post
Share on other sites
Ta pierwsza informacja to wręcz bełkot.

Ringstand przy S3 przesunięto dawno temu, a foto było opublikowane np. w Odkrywca", nr 12/2012.

Teraz (jutro, to jest we wtorek) chcą zabrać go na ekspozycję do Pniewa, nie wiadomo po co, ponieważ tam jest już tego z 10 szt, a przy 3 prowadzi ścieżka zwiedzania.

Rzeczowa informacja jest tu:
http://www.gazetalubuska.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20130405/POWIAT08/130409657
Link to post
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.×
×
  • Create New...

Important Information