Jump to content
bjar_1

Ważą się losy Muzeum Kolejnictwa w Warszawie

Recommended Posts

http://wiadomosci.onet.pl/regionalne/warszawa/waza-sie-losy-muzeum-kolejnictwa-przy-ul-towarowej,1,5452631,region-wiadomosc.html

W najbliższą środę w sądzie odbędzie się rozprawa, na której zapadnie decyzja o ewentualnej eksmisji muzeum z centrum miasta.

Spółka PKP S.A. nie ukrywa, że chce sprzedać tereny przy placu Zawiszy. Tam od 1972 roku swoja siedzibę ma muzeum kolejnictwa. O tej lokalizacji zadecydował ówczesny minister transportu.

Natomiast obecnie od 13 lat muzeum jest prowadzone przez samorząd województwa. Jednak nie przekazano mu nieruchomości. Mimo że istnieje
porozumienie między PKP a Urzędem Marszałkowski, że w przypadku,
gdyby teren miał zostać zagospodarowany inaczej, spółka miała zapewnić nowa lokalizację muzeum. Tak jednak się nie dzieje.

Koleje jednak zapewniają, że wielokrotnie proponowano inne lokalizacje. Jednak nie doszło do żadnego porozumienia. W środę natomiast może się okazać, ze muzeum pójdzie na bruk, a w jego miejscu powstanie nowy biurowiec lub hotel".

A to Polska właśnie...

Share this post


Link to post
Share on other sites
To, że PKP coś z tego muzeum potnie, jest wielce prawdopodobne - vide cięcie np. ET22-001 w Skarżysku-Kamiennej w 2009 roku. Oficjalnie żaden skansen nie był zainteresowany nim z powodu zbyt dużych zmian w konstrukcji" i w ten sposób pierwsza lokomotywa kultowej serii poszła pod palnik.

http://www.koleje.webd.pl/forum/printview.php?t=1205&start=0&sid=b9c055dfd6d4035f5829ee60efc0a547

Share this post


Link to post
Share on other sites
Nie sądzę, cała akcja była przeprowadzona przez PKP-złomiarzy cicho i bez zbędnego szumu...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Dla mnie sprawa jest tym bardziej przykra, gdyż pierwszym dyrektorem muzeum, jego organizatorem, był mój stryjeczny dziadek Henryk Zaniewski. Dobrze, że tego nie dożył.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Co się dziwić. PKP to nowoczesna ,sprawnie zarządzana firma z wiloletnimi tradycjami... Pytanie czy te tradycje sa potrzebne jej przyszłym właścicielom? A może pewne fakty z historii PKP bolą obecne władze spółki jak dworujecie że przed wojną pociągi jeździły punktualniej i szybciej niż w XXI wieku?

Share this post


Link to post
Share on other sites
a wiecie co - może to jest jednak szansa dla tej placówki - ostatnio ją odwiedziłem - nic się tam nie zmieniło od ostatnich 20 lat....łącznie z obsługą.
A miejsce na muzeum mam - olszynka grochowska - stają tu długie na około 250 metrów hangary z torami - jest instytut kolejnictwa z dużymi niewykorzystanymi powierzchniami biurowymi, jest gdzie zaparkować i WYEKSPONOWAĆ. Dojazd nie najgorszy. Kwestia czy zrobią to na swój toporny kolejowy sposób czy po nowemu. Na olszynce jest nawet pętla - wiec dałoby się nawet przejażdżki urządzić...

Share this post


Link to post
Share on other sites
http://tvnwarszawa.tvn24.pl/informacje,news,muzeum-kolejnictwa-bez-szans-br-pkp-przystapimy-do-egzekucji,83423.html

Z którego wynika, że Muzeum samo w sporej części jest sobie winne...

Share this post


Link to post
Share on other sites
http://www.rynek-kolejowy.pl/50444/muzeum_kolejnictwa_w_warszawie_dyrektor_zrezygnowal_ze_stanowiska.html

Share this post


Link to post
Share on other sites
Zanim ucieknie...

Muzeum Kolejnictwa w Warszawie: Dyrektor zrezygnował ze stanowiska.

Dyrektor warszawskiego Muzeum Kolejnictwa, Ferdynand Ruszczyc zrezygnował ze stanowiska. Nie wiadomo, czy zmiana ta nie wpłynie na prowadzone z PKP SA rozmowy dotyczące przyszłości Muzeum.

Ferdynand Ruszczyc w latach 1991-1995 pracował jako dyrektor Muzeum Karykatury, a następnie dyrektorem Muzeum Narodowego. W 2009 roku objął stanowisko dyrektora Muzeum Kolejnictwa. Wcześniej jednostką kierował Janusz Sankowski. Obowiązki Ruszczyca pełni obecnie Walentyna Rakiel-Czarnecka.

W środę, 10 kwietnia 2013 roku, Sąd Okręgowy w Warszawie wydał nakaz eksmisji Muzeum Kolejnictwa – ma ono w ciągu roku od dnia uprawomocnienia się wyroku przekazać zajmowane nieruchomości przy placu Zawiszy. Od tego czasu prowadzone są rozmowy pomiędzy dyrekcją jednostki, a spółką PKP SA dotyczące przyszłej lokalizacji instytucji.

Spółka zaproponowała m.in. lokalizację na warszawskich Odolanach (dzielnica Wola) w rejonie ulicy Potrzebnej (w nomenklaturze PKP to teren bazy Szczęśliwice), a drugą przy dworcu Wschodnim. - Osiągnęliśmy wstępne porozumienie w tej sprawie, jednak na tym etapie nie możemy zdradzić więcej szczegółów. Trwają również analizy w jaki sposób PKP SA mogłoby się zaangażować w działalność placówki – mówi Aleksandra Dąbek z biura prasowego PKP SA.

_____________________________________

btw- od IV.203 mają rok... mamy I.2014 a on dalej dyskutują :-)
Jeśli dobrze liczę, a się w ciągu trzech miesięcy nie dogadają, w co nie wątpię, to będzie z 24 godziny na pakowanie... Dobrze, że mają czym wywieźć...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Muzeum Kolejnictwa zostanie przeniesione - to efekt wtorkowego porozumienia Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju, marszałka województwa mazowieckiego, władz Warszawy i PKP S.A. Kolejarze roztaczają wizję rozwoju placówki.

Muzeum ma być przeniesione na Odolany i odrodzić się pod nazwą Centrum Komunikacji i Techniki.

- Na razie uzgodniono treść listu intencyjnego, który ma być podpisany jeszcze w lutym - zapowiedziała w rozmowie z tvnwarszawa.pl Katarzyna Mazurkiewicz, rzeczniczka prasowa PKP.

Jak dodała, w dokumencie zawarto wolę wspólnych działań na rzecz utworzenia w Warszawie miejsca popularyzującego historię komunikacji i rozwoju transportu w Polsce.
Wzory z zagranicy

- Będzie to placówka multimedialna, zorganizowana na wzór takich miejsc jak Centrum Nauki Kopernik, National Railway Museum w York czy Deutsches Technikmuseum w Berlinie - wyjaśniła Mazurkiewicz.

Ma powstać w 2017 roku, w wyniku przekształcenia dotychczasowego Muzeum Kolejnictwa oraz włączenia do jego zbiorów przedmiotów i obiektów związanych z transportem publicznym, takim jak tramwaje i autobusy oraz zabytkowy tabor, będący własnością PKP.

Twórcy placówki postarają się o unijne dofinansowanie budowy.

W marcu pracę ma rozpocząć specjalna grupa urzędników, którzy zapoczątkują przygotowania do inwestycji.

Powstanie nowoczesnego centrum multimedialnego w 2012 roku lansował Ferdynand Ruszczyc, był już dyrektor Muzeum Kolejnictwa. Jego wizja przewidywała miejsce, które miałyby tworzyć muzea z całej Polski. Oprócz działu kolejnictwa byłby tam dział techniki wojskowej, lotnictwa, czy zabawek i robotów.
Muzeum z długiem

Od czterech lat muzeum bezprawnie zajmuje tereny przy pl. Zawiszy. Nie ma podpisanej umowy najmu, w związku z tym nie płaci za zajmowane powierzchnie czynszu. Dług z tego tytułu w kwietniu 2013 roku wynosił ponad dwa miliony złotych.

Urząd Marszałkowski wraz z muzeum wielokrotnie organizowali debaty, podczas których szukano ratunku dla placówki. Po medialnym szumie i deklaracjach marszałka Mazowsza Adama Struzika, że muzeum będzie bronił jak niepodległości, nie było żadnych konkretów.

Już w 2004 roku teren przy Towarowej miał zostać sprzedany Polskiej Sieci Handlowej Polma S.A. za 63 mln złotych. Ostatecznie do transakcji nie doszło - okazało się, że wartość działki (oszacowana przez rzeczoznawcę) była kilkakrotnie niższa od ceny rynkowej.

http://tvnwarszawa.tvn24.pl/informacje,news,muzeum-kolejnictwa-na-odolany-bedzie-jak-cnk,113540.html

Share this post


Link to post
Share on other sites
Brawo! Muszę zobaczyć jak spakują te parowozy, lokomotywy i wagony w tekturowe pudła i wywiozą furgonetką na Odolany... A może zabiorą tam tylko ekspozycję z budynku, a tabor palnikami i do hutniczego pieca? Wcale by mnie to nie zdziwiło.

Share this post


Link to post
Share on other sites
http://www.rynek-kolejowy.pl/50815/warszawa_centrum_komunikacji_i_techniki_zamiast_muzeum_kolejnictwa.html

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.
×
×
  • Create New...

Important Information