Skocz do zawartości

Amerykańskie opinacze - jaki wzór i jakie lata?


Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 years later...
Zwyczajne amerykańskie getry M1904 używane w US Army do końca I w.ś. i jakiś czas po niej wraz z innymi wzorami getrów i owijaczy. Z użytku stopniowo wyparły je getry M1917 - trochę mocniejsze i z pewnym udziałem skóry.

Jeśli znalezione w starym domu w Polsce to mamy piękny temat, ale chyba raczej do działu II RP. Czy Polska takie getry kupiła od Amerykanów? Ja nie wiem, ale w dziale II RP może się coś uradzi...?


Pozdrawiam :-)

G. Cz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm ciekawe - podejrzewam, że właściciel domu w którym je znalazłem walczył w wojnie polsko-bolszewickiej. Ewentualnie Wrzesień \\'39 - w okolicy rozbito trochę oddziałów z Armii \\Prusy\\"...

bjar_1


Post został zmieniony ostatnio przez moderatora mietek 13:42 26-06-2006
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mundur garnizonowo-służbowy mata artylerzysty Polskiej Marynarki Wojennej, około 1930 r.- zdjęcie z MWP z Warszawy w/g albumu Żygulski, Wielecki Polski mundur wojskowy"
Kolor getrów biały - tak jest w opisie, fotka jakas nie teges :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam :-)

Getry na figurze z MWP przy tej jakości zdjęcia wstępnie wyglądają na amerykańskie, ale mogę się mylić właśnie z powodu kiepskiej jakości zdjęcia. Rzekłbym nawet, że barwa tych getrów to jest klasyka amerykańskiego koloru „Olive Drab Shade No. 9” w jego jasnopiaskowej mutacji z lat 1910-1940 - jeśli tylko kiepska jakość zdjęcia po raz kolejny nie sieje dezinformacji.

A może na forum udziela się ktoś z MWP i dokładnie wie, jakie getry są nałożone na tę figurę?


Pozdrawiam :-)

G. Cz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • 3 years later...
Według mnie prędzej to przywędrowało z pobojowiska wrześniowego". W okolicy walczył zbiorczy pułk OZ 16 DP w składzie zbiorczych batalionów 64, 65 i 66 pp oraz I. i II./93 pp rez. (formowane w garnizonie radomskim). Może wyciągnęli jakieś stare zapasy z magazynów?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie marynarza, konkretnie mata u Wieleckiego jest lepszej jakości. Datowane jest na około 1930 roku. W tej samej publikacji jest rysunek nagolennika brezentowego, marynarskiego wz.31. Jest on spinany linką przewlekaną przez oczka szewskie. Niestety na zdjęciu nie widać drugiej poły nagolennika. Trzeba by obejrzeć eksponat w MWP. Sądże, jednak, ze w muzeum użyto regulaminowych przedmiotów, a nie obcego demobilu. Co zaś tyczy użycia amerykańskich getrów w kampanii obronnej to wydaje się to mało prawdopodobne. Musiały by przetrwać w magazynach, a przecież tam trafiają rzeczy nowe podczas gdy stare zużywa się na bieżąco. Mogły też należeć do jakiejś organizacji paramilitarnej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie