Skocz do zawartości

Sołdat" Frontowa prawda w opowieści szeregowego żołnierza Armii Czerwonej


ktos451

Rekomendowane odpowiedzi

Witam czytał ktoś tę książkę? Jak wrażenia, warto?

http://www.empik.com/soldat-od-leningradu-do-berlina-frontowa-prawda-w-opowiesci-szeregowego-zolnierza-armii-czerwonej-nikulin-nikolaj,p1064494811,ksiazka-p
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze nie skończyłem czytać, ale juz wiem, ze warto było kupić.
Jak podaje sam autor - napisał te wspomnienia dla siebie, w 1975 r., nie miał zamiaru ich wydać. Chiał tylko wyrzucić z siebie to co przeżył i widział, a dodatkowej motywacji dodawały mu oficjalne prawdy" ogłaszane w ówczesnych mediach m.in. przez jego byłego dowódcę dywizji - gen. Iwana Fieduninskiego.
Dla znających doskonale realia frontu wschodniego i Armii Czerwonej, nie będzie tam w zasadzie nic zaskakującego. Ale samo to, że książka jest tak szczera i nie napisana na fali otwarcia, po upadku ZSRR, predysponuje ja do dzieł pionierskich w tym temacie.
W ZSRR nie przeszłaby absolutnie cenzury.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Przeczytane. Absolutnie kanon doskonałej literatury wspomnieniowej, tak jak Guy Sajer apomniany żołnierz" i William Manchester Pożegnanie z ciemnością /Dziennik z wojny na pacyfiku". Polecam z czystym sumieniem. Ale to nie jest książka, dla tych którym wydaje się, że wojenka to fajna sprawa i super byłoby pobiegać po polach i lasach z karabinem.
Jak pisał Vonnegut w Rzeźni nr 5" (cytuję z pamięci) I wtedy zrozumiałem - ona była zła na wojnę" A chodziło o to, ze Vonnegut napisze książke o wojnie, Hollywood ją zekranizuje, a rolę główną zagra John Wayne. I bedzie taki męski, i pokaże że wojna to męska przygoda itd. A to g...o prawda, bo na wojnie walczą dzieci i nie wyglada to tak, jak na filmach.
Nikulin też był dzieckiem, jak poszedł na front. Bo co mozna powiedzieć o kilkunastoletnim szczeniaku, wychudzonym z głodu, dystrofiku oderwanym od matki?
Krucjata dziecięca...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • 2 months later...
Panowie nie zastanawiajcie się ani chwili czy kupić czy nie. Kunszt dla każdego pochłoniętego wojennym klimatem. Czasami jedna strona potrafi zawierać trzy niesamowite historie jeden z moich najlepszych zakupów. Pozdrawiam Midas
Ps. W życiu piękne są tylko chwile" czytanie tej książki jest jedną z nich.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie