Skocz do zawartości

Unsere Mütter, unsere Väter - nowy niemiecki film wojenny


marekl

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 221
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Osyjan...
(tak, niestety ku raczej obopulnemu niezadowoleniu postanowiłem kontynuować tą dyskusję ;) )

Co do punktów 2-4 zgoda, tak zaiste zostało to przedstawione w serialu. Tylko że ten serial jest fałszywy! I o tym właśnie cały czas dyskutujemy :)

Ja nie twierdze ze wszyscy Niemcy są źli i to od urodzenia (gdzie tak napisalem?), tak samo nie twierdzę że wszyscy niemieccy zolnierze takowi byli, ale większość niestety tak, może nie od urodzenia ale przynajmniej od 1 września 1939. Poczytaj sobie troche o tym co się stało pod Ciepielowem, Bydgoszczą, Częstochową, Aninem. O tym co się działo na Śląsku kiedy wkroczył WH, kiedy do spółki z niemieckimi cywilami zaczely sie masowe aresztowania i zbrodnie a wszystko to robione w wielkim entuzjaźmie i z uśmiechami oprawców na twarzy... wymieniać można w niskończoność.

Niestety ale ja jestem historykiem z wykształcenia i wiem o czym piszę :) Za dużo się już naoglądałem oryginalnych zdjęć, naczytałem relacji, wspomnień, dokumentów itd. na te tematy. Także nie wmawiaj mi że niemieccy zołnierze to dobrzy ludzie tylko źli naziści i zła wojna zrobiła z nich złych ludzi i to dopiero od 1943/44 roku... niektórzy byli źli od samego początku co potwierdza historia, od której sie nie ucieknie zresztą ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

por.pil.020 - myślę, że tak naprawdę nasze zdanie na temat tego filmu wcale aż tak się nie różni. Wierz mi, znam ogrom zbrodni, których dokonali Niemcy i nie musisz mi rekomendować zapoznawania się listą wydarzeń, które wymieniasz. Pochodzę z terenów , na których działał w 1939 r. selbschutz i jako historykowi nie muszę Ci na pewno tłumaczyć co to była za formacja. Jednak uważam,że autorzy filmu pokazali wydarzenia, które mogły sie zdarzyć ale poprzez swoją wycinkowość ukazuje niewielki fragment wojny widzianej z niemieckiej perspektywy i w dodatku skupia sie na tych Niemcach, którym mordowanie nie sprawiało przyjemności.
To film niemiecki a nie polski i Niemcy zrobili go jak chcieli nad tematyka polska przeslizgując się na stereotypach.
Mimo tego nie wyobrażam sobie aby mógł powstać film polski tak odważnie mówiący o naszych ciemnych stronach w czasie ostatniej wojny - zachowując oczywiście odpowiednie proporcje. Widać to po reakcjach choćby na Pokłosie".


Piszesz: ie wmawiaj mi że niemieccy zołnierze to dobrzy ludzie tylko źli naziści i zła wojna zrobiła z nich złych ludzi i to dopiero od 1943/44 roku..."

Jakos nie przypominam się aby tak pisał a Ty jako historyk co jak co powinieneś przykładać się do źródeł" a nie nadinerpretować je ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
To jest film fabularny, skierowany do masowego widza, który urabia sobie zdanie na temat historii tym co obejrzy w tv, a nie tym co przeczyta w książkach szanujących się historyków-. Twórcy tego gniota doskonale o tym wiedzieli, bo w demokracji decyduje ilość, a nie jakość. Ilość utrwala stereotyp, a jakiś ratujący twarz stereotyp jest Niemcom od dziesięcioleci bardzo potrzebny. Ja się tylko dziwię, że polskie grupy rekonstrukcyjne tak dają ciała w zaistniałej sytuacji i że funkcjonując w powszechnie odbieranej kulturze medialnej Polacy zamieścili na youtube zaledwie jedną, nie do końca zrozumiałą dla masowego widza-ignoranta parodię owego dzieła".
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja się dziwię, że Polaków strasznie oburza niemiecki film pokazujący jakąś ich relatywną opowieść o nich samych w II św. a tych samych Polaków nie oburzają polscy chłopcy i panowie paradujący w mundurach zbrodniarzy (tak zwani rekonstruktorzy). I to jest dopiero paradoks! :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...
BBC wyemituje zakłamany" serial o żołnierzach AK? Polacy protestują

Kilkudziesięciu Polaków demonstrowało przed siedzibą BBC przy Portland Place w Londynie przeciwko planom wyemitowania przez tę stację serialu niemieckiej telewizji ZDF Nasze matki, nasi ojcowie".

Podczas demonstracji zorganizowanej przez Stowarzyszenie Patriae Fidelis i grupę Polish Media Issues rozwieszono transparent z napisem Stop Nazi Propaganda". Był to już drugi protest tego rodzaju.

W przemówieniach przypominano wcześniejsze obraźliwe dla polskich imigrantów wypowiedzi prezenterów BBC, na które dyrekcja nie reagowała. Protestowano też przeciwko nierzetelnemu przedstawianiu Polski w kontekście drugiej wojny światowej.

Serial tylko pretekstem

- Nie protestujemy tylko przeciw filmowi, ale generalnie przeciwko nieprawdziwemu przedstawianiu Polski i Polaków przez tego publicznego nadawcę, np. przeciwko straszeniu czarnoskórych kibiców z Anglii krwawą łaźnią" w programie Stadiony Nienawiści", jeśli pojadą do Polski na Euro 2012, posługiwaniu się obraźliwym dla nas określeniem polskie obozy koncentracyjne", czy amnezji w sprawie wkładu Polski w zwycięstwo aliantów nad Niemcami – powiedział Jan Niechwiadowicz, działacz grupy Polish Media Issues, który na demonstrację przyjechał z Cardiff.

- Są to sprawy narastające od pewnego czasu i sądzimy, że protestując będziemy mogli sprostować nieprawdy zawarte w serialu ZDF, zmieniając np. niektóre podtytuły, usuwając fragmenty lub opatrując je komentarzem itd., ale BBC odmawia dialogu. To organizacja będąca światem samym dla siebie. Jeśli postanowi coś zignorować, to nie ma jak się od tego odwołać – dodał.

- Współczesna młodzież ogląda program telewizyjny i bierze go za dobrą monetę. Wiadomości czerpie z Facebooka i Wikipedii. Stwarza to potrzebę ciągłego monitorowania mediów i prostowania małych i dużych kłamstw, które pojawiają się cały czas – podkreślił Niechwiadowicz.

Grupa Polish Media Issues systematycznie monitoruje brytyjskie media, prostując nieprawdziwe informacje o Polsce i Polakach. Własnym nakładem wydała broszurę A Challenge to the BBC" (Wyzwanie dla BBC), w której poddaje dogłębnej analizie to, co nadawca mówi i pisze o Polsce.

Kontrowersje jeszcze przed emisją

Serial Nasze matki, nasi ojcowie" ma wyemitować drugi program telewizji BBC pod zmienionym tytułem Generation War".

Film Nasze matki, nasi ojcowie" wywołał dyskusję w Polsce i Niemczech. Po emisji filmu w publicznej telewizji ZDF w marcu w niemieckich mediach rozpoczęła się burzliwa debata o odpowiedzialności zwykłych Niemców" za zbrodnie II wojny. W Polsce produkcję krytykowano za ukazywanie partyzantów z AK jako antysemitów i relatywizowanie odpowiedzialności Niemców.

http://www.tvn24.pl/wiadomosci-ze-swiata,2/bbc-wyemituje-zaklamany-serial-o-zolnierzach-ak-polacy-protestuja,372225.html
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Producent filmu Nasze matki, nasi ojcowie" pozwany do sądu przez związek AK

Do krakowskiego sądu trafił pozew o ochronę dóbr osobistych przeciw niemieckiemu producentowi filmu Nasze matki, nasi ojcowie". Złożył go Światowy Związek Żołnierzy AK oraz jeden z kombatantów.
- Powodem jest osoba fizyczna, były żołnierz AK, człowiek, który był w obozie koncentracyjnym, walczył w Powstaniu Warszawskim, oraz ponadto związek zrzeszający żołnierzy AK. Pozwanymi są niemiecka firma producencka i telewizja ZDF - powiedziała reprezentująca powodów mec. Monika Brzozowska. Zaznaczyła, że pozew trafił do wydziału cywilnego Sądu Okręgowego w Krakowie, gdyż kombatant będący powodem mieszka w tym mieście i dlatego ten sąd jest właściwy.

Mecenas dodała, że głównym żądaniem pozwu są przeprosiny we wszystkich telewizjach, w których film był lub będzie emitowany. - Film został sprzedany do 60 krajów i wszędzie, gdzie będzie emitowany, chcemy, aby przed emisją była informacja o przeprosinach oraz stwierdzenie, że jedynymi winnymi Holocaustu byli Niemcy - wskazała. Ponadto powodowie domagają się łącznie 50 tys. zł zadośćuczynienia oraz usunięcia z filmu znaku graficznego AK na biało-czerwonych opaskach noszonych przez aktorów.

Jak napisało w komunikacie zajmujące się monitorowaniem sprawy stowarzyszenie Reduta Dobrego Imienia, niemiecki film naruszył prawa do dumy narodowej, kultywowania narodowej tożsamości, do niezakłamanej historii, godności osobistej oraz do kultu zmarłych żołnierzy AK.

Zdaniem mec. Brzozowskiej na wyznaczenie pierwszego terminu rozprawy - o ile sąd nie wystosuje na przykład wezwania do uzupełnienia pozwu - najprawdopodobniej trzeba będzie poczekać około trzech miesięcy.

Partyzancki z AK jako antysemici

Film Nasze matki, nasi ojcowie" w trzech częściach TVP1 wyemitowała w czerwcu. Pokazano też debatę dotyczącą sposobu przedstawienia w serialu Polaków oraz problemu odpowiedzialności Niemców za zbrodnie II wojny światowej. Film wywołał dyskusję w Polsce i Niemczech. Po emisji filmu w publicznej telewizji ZDF w marcu w niemieckich mediach rozpoczęła się burzliwa debata o odpowiedzialności zwykłych Niemców" za zbrodnie II wojny. W Polsce produkcję krytykowano za ukazywanie partyzantów z AK jako antysemitów i relatywizowanie odpowiedzialności Niemców.

Film zaniepokoił prezesa TVP. W liście skierowanym do szefa niemieckiej telewizji publicznej pod koniec marca Juliusz Braun stwierdził, że w filmie posłużono się krzywdzącymi i fałszywymi uproszczeniami w obrazie historycznym Polski i żołnierzy AK. Podkreślił, że treść i forma przedstawionych w nim wątków polskich nie ma nic wspólnego z prawdą historyczną. Decyzję o emisji filmu w TVP uzasadniono zaś tym, że polska opinia publiczna była skazana jedynie na pośrednictwo dziennikarzy i polityków w ocenie niemieckiego serialu, nie mogąc wyrobić sobie w tej kwestii własnego zdania".

Pod koniec czerwca warszawska prokuratura rejonowa odmówiła wszczęcia śledztwa w sprawie publicznego znieważenia narodu polskiego w związku z emisją filmu w TVP. Prokuratura wskazywała, że takie przestępstwo można popełnić jedynie umyślnie, zaś z informacji TVP wynikało, że jej zamiarem było umożliwienie widzom wyrobienia sobie opinii o filmie, który był oceniany jako kontrowersyjny.

Przed warszawskim sądem okręgowym od września zeszłego roku toczy się natomiast proces cywilny wytoczony przez polskiego obywatela wydawcy niemieckiego dziennika Die Welt" za zwrot polski obóz koncentracyjny". Ostatnio w tym procesie zapowiedziano negocjacje ugodowe. Termin kolejnej rozprawy został wyznaczony na 9 grudnia.

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,14979894,Producent_filmu__Nasze_matki__nasi_ojcowie__pozwany.html
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak na marginesie a co może polski sąd zasądzic ogólnie?
Przecież jakikolwiek pozew przeciw temu filmowi w polskim sądzie i wyrok jakikolwiek by nie zapadł bedzie obowiazywał tylko w naszym kraju.
Gruszki na wierzbie i tyle.
Mecenas to chyba wzieła sprawę aby troche więcej zarobić, przecież nawet nikt z producentów ani dystrybutorów filmu nie zjawi sie na takim procesie.
bicie piany i tyle....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...
http://wpolityce.pl/artykuly/73268-unsere-mutter-na-pokladach-samolotow-british-airways-klamliwy-serial-bedzie-wyswietlany-w-ramach-uprzyjemniania-podrozy-protestujemy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years later...
  • 4 months later...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie