Skocz do zawartości

Unsere Mütter, unsere Väter - nowy niemiecki film wojenny


marekl

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Niemcy nakrecili kolejny film wojenny: 3-czesciowy Unsere Mütter, unsere Väter". Kazda czesc ma 1,5 godziny i podobno sporo scen batalistycznych co widac tez na trailerze:

http://www.youtube.com/watch?v=aNNUZgFNz8k

Film leci na ZDF o 20:15

1 czesc 17.03 - niedziela
2 czesc 18.03 - poniedzialek
3 czesc 20.03 - sroda

powtorki w nocy.

Film opowiada losy piatki przyjaciol: dwoch niemcow (bracia Wilhelm i Friedhelm), dwoch kobiet (Charlotte i Greta) i Zyda (Viktor). Akcja zaczyna sie w 1941 w Berlinie gdy piatka przyjaciol obiecuje sobie spotkac sie po wojnie, czyli juz na Swieta:) Bracia zostaja wyslani na front wschodni a Charlotte do szpitala polowego. Greta robi kariere piosenkarska a Viktor usiluje opuscic Niemcy, ale zostaje schwytany. Tyle czesc pierwsza.

Strona filmu:
http://umuv.zdf.de/Unsere-M%C3%BCtter-unsere-V%C3%A4ter/Unsere-M%C3%BCtter-unsere-V%C3%A4ter-26223848.html

Pewnie niedlugo film trafi do polskiej telewizji, jak inne tego typu produkcje niemieckie. Milego ogladania

Ruprecht

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 221
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Witam,

wczoraj leciala juz druga czesc: Miniserial cieszy sie dosc duzym zainteresowaniem; pierwsza czesc ogladalo 7,22 mln widzow! Ja jeszcze filmu nie ogladalem (praca), ale nadrobie to wkrotce.
Dzis film trafil na pierwsza strone Bilda" z pytaniem Byli niemieccy zolnierze naprawde tak okrutni?". A na stronie internetowej Bilda" (http://www.bild.de/unterhaltung/tv/unsere-muetter-unsere-vaeter/waren-deutsche-soldaten-wirklich-so-grausam-29562878.bild.html) jest na dole taki tekst:

... Die wichtigsten Fragen zum TV-Epos.
Waren die polnischen Partisanen wirklich so antisemitisch?

Bei den Partisanen in dem Film handelt es sich um Angehörige der sogenannten polnischen Heimatarmee, die für ein unabhängiges Polen kämpften.

Die Heimatarmee, deren Einheiten wie Partisanen-Verbände operierten, bestand aus polnischen Nationalisten.

Der Antisemitismus in ihren Reihen war extrem verbreitet. Überhaupt war der Antisemitismus in Osteuropa stark verbreitet, was den Nazis die Ermordung der europäischen Juden erleichterte..."
----
Czyli mamy polski akcent" w filmie.
----
W wolnym tlumaczeniu:

Najwazniejsze pytania do utworu telewizyjnego.
Czy polscy partyzanci byli naprawde tacy antysemiccy?

Partyzanci w filmie - chodzi tu o czlonkow tzw. Armi Krajowej, ktora walczyla o niepodleglosc Polski.

Armia Krajowa ktorej jednostki operowaly (takze) jako oddzialy partyzanckie, skladala sie z polskich nacjonalistow.

Antysemityzm w ich szeregach byl ekstremalnie rozpowszechniony. Antysemityzm byl wogole w Europie Wschodniej silnie rozpowszechniony, co ulatwilo nazistom wymordowanie Zydow europejskich.

----------------

Nic dodac, nic ujac, caly Bild"...

Jutro w telewizji ostania czesc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie ogladam trzecia czesć(ogladałem też pierwsza), mam nadzieje że bedzie można obejrzeć to w polskiej wersji, uważam ze film jest bardzo dobry, pokazuje to jak to było naprawde, pewnie są tez elementy wymyslone, ale ogólnie film jest oparty na faktach. Polecaqm wszystkim.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Unsere Mütter, unsere Väter - Nasze matki, nasi ojcowie.

Jakby kogos interesowalo, to tu jest czesc 1:
http://www.youtube.com/watch?v=j3DOKsAmOrM

W niemieckim Bildzie" w zwiazku z filmem leca codziennie wspomnienia weteranow II Wojny Swiatowej. Dzis jeden byly SS-man wspominal ze poszedl do SS bo...dawali wiecej urlopu i lepsze zarcie niz w Wehrmachcie. Drugi ze strzelal jak wszyscy i nie wie czy kogos zabil. Trzeci ze o obozach cos tam slyszal, ale wlasciwie to dowiedzial sie o wszystkim dopiero po wojnie itd, itp...
Za to na stronie internetowej Bildu" w komentarzach mozna juz przeczytac ciekawsze wspomnienia niemcow o swoich dziadkach;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie trzy części można obejrzeć na ZDF
http://www.zdf.de/ZDFmediathek#/beitrag/video/1860312/%22Unsere-M%C3%BCtter,-unsere-V%C3%A4ter%22-%28Teil-1%29
http://www.zdf.de/ZDFmediathek#/beitrag/video/1862576/%22Unsere-M%C3%BCtter,-unsere-V%C3%A4ter%22-%28Teil-2%29
http://www.zdf.de/ZDFmediathek#/beitrag/video/1864260/Unsere-M%C3%BCtter,-unsere-V%C3%A4ter-%28Teil-3%29
Niestety film od 12 lat i dostępny tylko w godzinach 20-6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niedługo maja wrzucic też trzecia część, jednak ta moze nie spodobać sie wielu Polakom, w tej właśnie części jest pokazany oddział AK i antysemityzm jaki był w tym odziale, ale równiez wsrod chłopów którzy uzalezniaja sprzedaz wyżywienia od tego czy w oddziale nie ma Żydów. Czy tak było ? ja nieznam odpowiedzi na to pytanie, zapewne zdarzały sie takie rzeczy. Film fabularny z elementami dokumentu, oparty na wspomnieniach, napewno reżyser kilka rzeczy nagiał, aby lepiej sie ogladało, ale podziwiam Niemców ze nagrali taki film, kt óry mówi że człowiek jest rózny, że sie zmienia, jest zły i dobry. Niewiem czy u nas powstałby film tego rodzaju, mówiacy że nie wszyscy byli bohaterami, czesc to poprostu zwykłe świnie, pijacy itp. Nie wnikam w szczegóły typu pojazdy, umundurowanie itp.. Niestety raczej napewno nasza TV nie pokaże tego filmu, ze wzgledu na 3 czesć.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Film dobitnie pokazuje śmierć na wojnie.W sumie w tym filmie nikt nie jest bez winy, ale nawet armia czerwona lepiej jest pokazana od Polaków. Dobrze że pokazali jak Niemcy mordowali Niemców, jak Amerykanie po wojnie przymykali oczy na zbrodniarzy z gestapo i dawali im szanse na nowe życie. Pokazane jest jak w wehrmahcie koledzy surowo traktowali żołnierzy niechętnych wojaczce.
Pokazane jest jak ich szwaby zabijali bezbronne osoby, wieszali cywilów itd. Film jest ciekawy, bo pokazuje wojnę oczami szkopów. Wyjątkowo razi jednak obraz naszych partyzantów. Chyba tak jak nas do tej pory widzą na zachodzie. Partyzanci nonstop są brudni, noszą łachy. Nawet Iwany lepiej od nich wyglądają. Razi jak pokazali dowódcę partyzantów - prymitywa i chama. I do tego ich wyjątkowy antysemityzm. Sądząc po ilości antysemitów w dzisiejszej Polsce i co o Żydach mówi pokolenie urodzone przed wojną, to pewnie była wtedy duża niechęć do Żydów. Ale wątpię żeby było aż tak jak pokazane jest na filmie. Gdyby nie to, to uznałbym ten film za jeden z najlepszych o tematyce wojennej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba tak jak nas do tej pory widzą na zachodzie. "

Dokładnie tak. Niestety. To jest stereotyp, powinniśmy z nim walczyć. Ale musimy mieć świadomość, że tak nas niejednokrotnie postrzegają.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy okazji realizacji tego filmu powstał też dwuczęściowy dokument.Dużo się w nim wypowiada Aron Bielski.Ciekawe czy nie miał on wpływu na takie pokazanie stosunku Polaków do Żydów.W końcu jednak Victor przeżył jakoś do końca wojny prawdopodobnie korzystając z pomocy Polaków.Sądzę,że i dla Niemców film jest też w wielu momentach szokujący.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście nas boli że nasi partyzanci zostali tak pokazani, ale trzeba nadmienić że nie jest to film o Polakach, tylko o Niemcach, Polacy to epizod, no i trzeba nadmienic że jednak dowódca oddziału nie zabił Wiktora(Zyda), kiedy nasi dowiedzieli się kim jest. Ogónie raz jeszcze polecam film, szkoda że narazie niema w polskiej wersji.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście że jest to film o Niemcach. Bardzo odważnie pokazuje zbrodnie jakich dokonyli w czasie wojny, nawet zabójstwa między Niemcami i jak siebie nawzajem traktowali. Napewno nie wybiela ich winy, wręcz je eksponuje, bo film tak naprawdę jest o zabijaniu, o złu, o okropnościach wojny. Film nie zaprzecza, że Niemcy byli źli, bez winy. To jest pokazane, tak jakby rachunek sumienia. Ale niebezpieczne jest to, że drugi przekaz jest inny: zobaczcie myśmy mordowali ale spójrzcie kim byli Polacy, Rosjanie, Ukraińcy. W domyśle banda Untermenschów", a nie ofiar agresji.

Film warto obejrzeć, bo daje wiele do myślenia na temat do czego jest zdolny człowiek.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

List protestacyjny poszedł też od krakowskiego Muzeum AK i ŚZŻAK:
http://www.facebook.com/photo.php?fbid=364494913658839&set=a.239961429445522.53944.228831783891820&type=1&theater
(niestety nie znalazłem linka na stronie Muzeum)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Telewizja ZDF: nie relatywizujemy odpowiedzialności Niemców
dzisiaj, 11:41 PAP

Niemiecka telewizja publiczna ZDF wyraziła ubolewanie z powodu odebrania przez Polaków filmu Nasze matki, nasi ojcowie" jako niesprawiedliwego i obraźliwego. Stacja zapewniła w oświadczeniu, że nie chciała relatywizować odpowiedzialności Niemców za wojnę.


W żadnym wypadku nie było naszym celem relatywizowanie historycznych faktów czy też wręcz odpowiedzialności Niemców" - czytamy w oświadczeniu.

Niemiecka stacja telewizyjna podkreśliła, że w pracy nad scenariuszem trzyczęściowego filmu uczestniczyli znani historycy. Fabularnemu serialowi towarzyszyły dwa filmy dokumentalne, wyjaśniające kontekst wydarzeń. W dodatku po ostatniej części filmu w programie Auslandsjournal" telewizja ZDF pokazała reportaż o polskiej wsi, w której ukrywano Żydów, i w której Niemcy dokonali z tego powodu masakry na mieszkańcach - czytamy w oświadczeniu ZDF.

Ambasada RP w Berlinie protestowała wcześniej przeciwko ukazaniu żołnierzy AK w filmie jako antysemitów. Polacy odebrali ten film jako niesprawiedliwy i obraźliwy" - napisał ambasador Jerzy Margański w liście do kierownictwa ZDF.

Polska Armia Krajowa oraz większość Polaków została przedstawiona w serialu jako ludzie pod wpływem ciemnego antysemityzmu, niemal nieróżniący się od niemieckich nazistów oraz opanowani przez chciwość, co prowadziło do popełniania przez nich najpodlejszych czynów" - napisał ambasador RP.

Trzyczęściowy film Nasze matki, nasi ojcowie" ukazuje II wojnę światową - od niemieckiego ataku na ZSRR w czerwcu 1941 roku do kapitulacji Niemiec - przez pryzmat losów pięciorga młodych Niemców z Berlina: oficera Wehrmachtu Wilhelma, jego również powołanego do wojska młodszego brata Friedhelma, zakochanej w Wilhelmie pielęgniarki Charlotte, marzącej o karierze piosenkarki Grecie oraz jej chłopaka - Żyda Viktora.

Właśnie historia Viktora, który ucieka z transportu do Auschwitz i przyłącza się do oddziału AK, stała się dla twórców filmu pretekstem do pokazania polskich partyzantów i polskiego społeczeństwa jako zdeklarowanych antysemitów. Viktor, pomimo wykazanej wielokrotnie odwagi w walce z Niemcami, zostaje usunięty z oddziału, gdy wychodzi na jaw, że jest Żydem. Wcześniej partyzanci zatrzymują po walce niemiecki pociąg, lecz gdy okazuje się, że przewożeni są nim Żydzi z obozu koncentracyjnego, zostawiają wagony zamknięte, wydając więźniów na pastwę Niemców.

Redakcja ZDF podkreśliła w przekazanym PAP oświadczeniu, że starała się pokazać wszystkie postaci w zróżnicowany sposób". Jej zdaniem dotyczy to również Polaków, których na swej drodze spotkał Viktor. Stacja ZDF zwraca uwagę na Polkę Alinę, która chroni Viktora, syna polskiego chłopa, który ratuje ich przed Niemcami oraz dowódcę partyzantów, który co prawda wyklucza Żyda z oddziału, lecz równocześnie pomaga mu w ucieczce, a nawet daje mu broń.

Film obejrzało łącznie 21 milionów widzów. Jego emisja wywołała w mediach zaciętą dyskusję o odpowiedzialności Niemców za zbrodnie wojenne. Część publicystów zarzuca twórcom filmu, że wybierając na bohaterów sympatycznych młodych ludzi, podchodzących z dystansem do narodowosocjalistycznej ideologii, zakłamują historię, propagując pogląd, że azistami byli ci inni". Inni twierdzą, że film dobrze ilustruje uwikłanie całego społeczeństwa w zbrodnie.

(KUK)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie