Skocz do zawartości
  • 0

Nietypowe bicia łusek mauser


Ave Danzig

Pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

Dzięki saperfts ale...

w Belgii produkcję karabinów 7,92 mauser rozpoczęto dwa lata później (Mauser wz.24/30), amunicję do nich zapewne też, na co wskazują sygnatury zaczynające się od Φ Н 24.

Co do tej drugiej, to wszystko się zgadza ale dla wojska była produkcja z kodem P69 i to bez przerwy od 1935 do 1940, plus jeszcze kilka partii z 1926 więc po co miałby być taki wyjątek. Jednakże przyjrzałem się nieco spłonce i zauważyłem wokół niej zielony lakier, a wiem że w niemieckiej amunicji myśliwskiej używano tylko czarnego lakieru który służył wyłącznie do ochrony spłonki przed zawilgoceniem i nie określał rodzaju pocisku... także nadal nie wiem jakie przeznaczenie i na jaki rynek był ten nabój.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moich papierach mam jako rozwinięcie skrótu Pi --> Hirtenberg-Soloturn (Rheinmetall Mandl).

TB - według mnie to jakaś polska produkcja, znajdowałem ją tylko na polskich poligonach i polach taktycznych z okresu XX lecia...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Także powiązane z Polską,bo pochodzą z jednej z fabryk zbrojeniowych COP - wymieszane razem z innymi sztukami rozmontowanych nabojów rodzimej wczesnej produkcji,w tym też na komponentach niemieckich.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marne szanse że to polskie, prędzej Niemcy lub Austria...

pewnie ta sama historia jak z austriackimi P/*/1924/* i P/*/1925/*, też powszechnie uważane za polskie z racji występowania na polskich poligonach i jako ślepaki polskiej elaboracji.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc jest jakiś punkt zaczepienia.

TB" to na pewno nie jest polska produkcja. Jest to amunicja eksportowa jak w przypadku austriackiej P".

Teraz znając z jakiego materiału były produkowane pociski można by pokusić się o dedukcję państw/producentów, w których po pierwsze 7,92x57 był standardem w tym okresie, a po drugie używano płaszczy czysto mosiężnych/tombakowych do produkcji pocisków.

Vis, daj fotę pocisku od boku.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czego się dowiedziałem:

A więc, łuki z biciami 21 i 22 które oznaczają końcówki lat 1921 i 1922, zostały wyprodukowane w Niemczech, z bardzo dużym prawdopodobieństwem przez zakłady Polte, Werk Magdeburg. Potwierdza to niemalże identyczna czcionka jak na Exerzierpatrone z tegoż zakładu. Była to dyskretna produkcja na niewielką skalę, uwarunkowana zakazem produkcji broni i amunicji zawartym w traktacie wersalskim. Znana produkcja to Patronen 88 (tępołukowe) i Patronen S (ostrołukowe).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie