Jump to content
Sign in to follow this  
elpasys

Czy powstanie replika Titanic'a"?

Recommended Posts

W miniony weekend (16.02.2013) w Chinach odbyła się konferencja prasowa, na której poinformowano o zamiarze zbudowania repliki (Titanic II) słynnego statku Titanic". Inwestorem miałby być być australijski miliarder Clive Palmer, a budowy ma podjąć się chiński przemysł stoczniowy.

Na zdjęciu: Titanic I" opuszcza port w Belfaście udając się w dziewiczy rejs.

Share this post


Link to post
Share on other sites
jeszcze sznurek":
http://www.dailymail.co.uk/news/article-2212878/Titanic-II-Clive-Palmer-launch-replica-ill-fated-liner.html

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ciekawe.Będąc kiedyś w Anglii na weselu siostry,które to odbywało się w hotelu White Swain zdaje się,że tak ten hotel się nazywał.To było gdzieś w okolicach New Castle.Ponoć wystrój sali balowej pochodził z blizniaczej jednostki Titanica-Britannia zdaje się nazywała.Dokładnie szczegółów nie pamiętam,to było dawno,a poza tym strasznie dużo alkoholu wtedy spożywałem i sami wiecie jak to jest...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Jednostką bliźniaczą Titanica był Britannic. W czasie I wojny pływał on jako okręt szpitalny. Zatonął 21 listopada 1916 na Morzu Egejskim po wejściu na minę. Poszło mu to nawet szybciej niż Titanicowi (55 minut). Jednak w jego przypadku liczba ofiar była względnie niewielka - morze było ciepłe, liczba szalup dostateczna a ląd bardzo bliski: katastrofa miała miejsce u wybrzeży greckiej wyspy Kea, na tyle niedaleko, że kapitan podjął próbę (nieudaną niestety) dociągnięcia" do niej i osadzenia tonącego Britannica na mieliźnie lub wyrzucenia się na brzeg. Z 1066 osób na pokładzie śmierć poniosło jedynie 30: dwie łodzie ratunkowe, spuszczone przed pełnym zastopowaniem statku, zostały wciągnięte i zmielone" przez jego śruby, które wskutek przegłębienia na dziób tonącej jednostki pracowały tuż pod powierzchnią wody.
http://en.wikipedia.org/wiki/HMHS_Britannic

Jest to zresztą kolejna poszlaka na rzecz teorii, że z konstrukcją tych jednostek z początku wieku było coś nie tak: ogromny statek (ponad 50 tys. ton!)zatonął od 1 miny (z ładunkiem nie większym niż 131 kg bawełny strzelniczej; a być może tylko 82 kg?). Zbudowana w tym samym okresie słynna Lusitania, także spora jednostka (ponad 35 tys. t) zatonęła od 1 torpedy z ładunkiem 123 kg TNT. Dla porównania nowocześniejszy transatlantyk zbliżonej wielkości, zbudowany w 1930 Empress of Britain (ponad 42 tys. ton) który zatopiony został podczas II wojny, trafiony został 2 bombami lotniczymi 250 kg (a więc 2x 80-125 kg m.w., być może nawet typu Trialen - to silny materiał na bazie heksogenu, wyraźnie mocniejszy od trotylu) oraz 2-3 torpedami z U-Boota (każda z ład. 280 kg heksanitu - to taka mieszanka TNT i heksanitrodifenyloaminy, nieznacznie silniejsza od czystego TNT).

Share this post


Link to post
Share on other sites
RMS Titanic" należał do klasy trzech statków serii Olimpic".
Krótką historię Britannica" przedstawił nam kolega Speedy, dodam tylko od siebie, że Britannic" miał pierwotnie nazywać się Gigantic" ale został w trakcie budowy przejęty przez Royal Navy i przekształcony w statek szpitalny.
Co do trzeciej jednostki z tej serii, to był to Olympic". Po katastrofie Titanica" został on na pół roku uziemniony i przeprowadzono na nim wiele prac modernizacyjnych mających na celu zapobieżeniu tragedii Titanica". Statek ten pływał jako pasażer" bez większych ekscesów aż do roku 1935 kiedy to zderzył się z latarniowcem i ostał wycofany ze służby a następnie pocięty na złom. Niektóre elementy wnętrza tego okrętu zostały odkupione przez właścicieli pubów i restauracji i znajdują się w nich do dnia dzisiejszego. Prawdopodobnie kolega esterendensen na weselu siostry natknął się na wystrój sali balowej pochodzącej z Olympica".
Pozdrawiam.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Speedy - widzialem kilka lat temu program telewizyjny ktory szybkie zatoniecie Titanc'a kladl na karb parszywych nitow ktorymi zszyte byly plyty statku. Nurkowie wydobyli spora ilosc nitow z odpeknietymi (sheared off - nie wiem jak to po Polsku, trzeba zajrzec do slownika) lebkami na dnie wokolo wraka. Jezeli to prawda to i inne okrety budowane ta sama technologia zapewne byly podatne na ten problem.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Yeti,

Czasem trudno Ciebie pobić w trollowaniu :) Choć konkurencja jest ostra.

Hubertus,

Dlatego ich wytrzymałość jest jaka jest.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Za komuny w stoczniach strajki i protesty - więc za demokracji postanowili zamknąć, nie ma stoczni nie ma problemów :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  ×
×
  • Create New...

Important Information