Jump to content

XIX-wieczne groby na budowie w centrum Poznania


Recommended Posts

Podczas prac drogowych związanych z budową Poznań City Center robotnicy trafili na ludzkie szczątki. Okazało się, że w tym miejscu był przed laty cmentarz.

Kości znaleziono na placu budowy nowego układu komunikacyjnego, który ma w przyszłości zapewnić dojazd do Dworca PKP oraz Poznań City Center. Po pierwszym odkryciu, na miejscu pojawili się archeolodzy.

Cmentarz sprzed 160 lat

- Do tej pory odkryliśmy 60 grobów, ponad 40 z nich rozkopaliśmy. W tej chwili kopiemy w kwaterze
dziecięcej, więc większość szczątków należy właśnie do dzieci. Był to klasyczny rzymsko-katolicki cmentarz i należał do parafii Świętego Marcina. Funkcjonował w Poznaniu od połowy XIX wieku, a do lat 20-tych XX wieku chowano tu ludzi - mówi archeolog, Piotr Wawrzyniak.

Grób Cegielskiego zniszczony

Wiadomo że to na tym cmentarzu znajdował się grób Hipolita Cegielskiego. Został on jednak zniszczony przez Niemców w czasie II Wojny Światowej.

- Ze zdjęć lotniczych widać, że właśnie w tym miejscu cmentarza, gdzie znajdował się jego grób, Niemcy utworzyli schron przeciwlotniczy, tzw. szczelinę - mówi Wawrzyniak.

Jeszcze wiele arów

Prace archeologiczne często opóźniają budowę, nie ma tak jednak być w tym przypadku. - W tej chwili archeolodzy nam nie przeszkadzają, ponieważ prowadzą wykopaliska na obrzeżach budowy - zapewnia Przemysław Terlecki, rzecznik Trigranit Development Polska, głównego inwestora. - Trudno jednak przewidzieć, co będzie się działo dalej - dodaje.

Jak długo potrwają wykopaliska? - Nic nie możemy obiecać. Nie znamy dokładnego zasięgu cmentarza, ale jego powierzchnia to minimum kilkanaście arów, a każdy ar to kilkadziesiąt grobów – mówi Piotr Wawrzyniak.

http://www.tvn24.pl/wiadomosci-poznan,43/xix-wieczne-groby-na-budowie-w-centrum-poznania,303899.html
Link to post
Share on other sites

Dokładnie chodzi o to miejsce.
Na czerwono zaznaczyłem schron p-lot.
Cmentarz i park powstał na terenach pofortecznych.
Tuż obok znajduję się jedna z pozostałości twierdzy poligonalnej- blokhauz na przeciwskarpie bastionu Colomba, dziś jest tam pub.
Park Karola Marcinkowskiego
Zajmuje teren między al. Niepodległości i ul. Towarową. Jego budowę rozpoczęto w 1905 r. na terenach pofortecznych; publiczności został udostępniony w 1906 r. Otrzymał wówczas imię Fryderyka Schillera. W 1907 r. ustawiono w parku kolumnę z popiersiem niemieckiego poety. Była to kopia słynnego biustu autorstwa J. F. Danneckera z biblioteki weimarskiej; wykonał ją rzeźbiarz Strassberger - Reinickendorf. Na północnym skraju parku ustawiono w 1913 r. tzw. fontannę Felderhoffa. Obecną nazwę nadano parkowi w 1919 r.
Po II wojnie światowej powiększono powierzchnię parku, przyłączając doń pobliskie cmentarze. W latach 1946-48 włączono w granice parku dawny cmentarz ewangelicki parafii Św. Krzyża, położony po południowej stronie dzisiejszej ul. Powstańców Wielkopolskich. W 1959 r. zlikwidowano katolicki cmentarz parafii św. Marcina, rozciągający się przy zachodniej granicy parku, wzdłuż ul. Towarowej. Na cmentarzu tym do 1923 r. znajdował się grób patrona parku, wielkiego lekarza i społecznika - Karola Marcinkowskiego.
Obecnie park zajmuje powierzchnię 9,5 ha."
Tekst pochodzi z : Poznań od A do Z" pod redakcją Włodzimierza Łęckiego i Piotra Maluśkiewicza, Wydawnictwo Kurpisz S. A., Poznań 1998

Link to post
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.×
×
  • Create New...

Important Information