Skocz do zawartości

bezimienna mogiła -1939-czarna


Rekomendowane odpowiedzi

  • 1 month later...
Gości przywieziono w nocy na furmance i pochowano jeden z nich został zastrzelony na stacji kolejowej w Stąporkowie. Tyle wiadomo o tych osobach. Cos wiecej może powiedziec Ci facet który mieszka w pierwszej chałupie obok cmetarza.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki za informację .szukałem w internecie i w tekstach pisanych ale za wiele nie ma.na stronie gminy stąporków była informacja że są to żołnierze ze 165pp który osłaniał odwrót 36DP spod Kazanowa,plus jeden cywil wymieniony z imienia i nazwiska w wieku 30 lat.trop okazał się fałszywy.słyszałem wersję że leżą tam rezerwiści którzy zgineli na stacji kolejowej w trakcie nalotu .nalot taki odbył się 3.09.39 w godzinach rannych na bocznicy kolejowej obok stacji Wąsosz.
cyt; rezerwiści wysypali się z wagonów i uciekali w kierunku lasu.prócz nieznanych rezerwistów zginęło kilkoro ludzi z miasta.najbliższy cmentarz to Czarna.może pójść tym tropem/?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrykheja26 -mam kilka pytań.
skąd kolego masz tę informację?
czy może wiesz kto strzelał na stacji w stąportowie,nasi czy Niemcy?
kto przewoził ich do Czarnej jeśli był cmentarz na miejscu,i
dlaczego nocą?
który to facet? pierwsza chałupa przy starym cmentarzu ma nowego właściciela.
pozdrawiam-Romek_66
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może warto sprawdzić w księdze zgonów miejscowej parafii?

Co do Stąporkowa - nie słyszałem. Cmentarza w 1939 roku tutaj nie było, a zmarłych chowano na cmentarzu w Odrowążu.

Proponuję popytac miejscowych w Czarnej...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chyba będzie problem ,w czasie wyzwolenia plebania w Czarnej została zdemolowana i w tedy zaginęły księgi zgonów z lat 1900-1926 i 1926-1945 ,jak pisał we wspomnieniach ówczesny proboszcz. chyba że może będzie jakaś wzmianka w kronice parafii.?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Cześć Romek
informacje posiadam od nieżyjącego dziadka był przewodniczącym ZBOWiD w Stąporkowie i z tego co pamiętam z dziadkiem Bjara próbowali dowiedzieć sie cos o tych ludziach w celu umieszczenia nazwisk na nagrobku ale im sie nie udało.
Na stacj strzelali Niemcy i zastrzelili tylko jedną osobe z tych niezyjacych. Pozostali nie wiem gdzie zgineli i jakiej narodowości byli. Na cmentarz przywieźli ciała jacys ludzie ze Stąporkowa. W nocy ponieważ bali się że dostaną po kulce. Po prostu pozbierali ciała po jednej lub dwóch strzelaninach. Przy cmentarzu mieszkał facet pamiętam z dzieciństwa że poruszał się na wózku inwalidzkim i nie miał nóg. On był świadkiem tego przywiezienia. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 years later...

Panowie kotlet odgrzewany ,ale chcę pokazać ,jak w gminie << dba się << o mogiły poległych .Jest to mogiła poległych we wrześniu 39 ,o których pytałem w wątku.Groby znajdują się pod opieką miejscowego urzędu gminy , zdjęcie wykonane wczoraj.Sterta śmieci to pozostałości po 1 listopada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie