Skocz do zawartości

67 Pułk Piechoty Brodnica


Wikos

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, poszukuję zdjęć 67 Pułku Piechoty stacjonującego w okresie międzywojennym w Brodnicy. W sieci takie zdjęcia niestety pojawiają się sporadycznie i to głównie na znanych portalach aukcyjnych. Jeśli ktoś z forumowiczów takowe zdjęcia posiada to zapraszam do podzielenia się nimi. Również mile widziane wszelkie inne materiały na temat w.w. pułku. Pozdrawiam i załączam kilka niedawno znalezionych zdjęć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja również interesuję się tą jednostką. Mój pradziadek służył w 67 pp w stopniu. plutonowego. We wrześniu 39 po bitwie nad Bzurą trafił do niewoli. Tyle wiem. Resztę próbuję ustalić. Mam jedno zdjęcie, które zamieszczę w wolnej chwili. Polecam książkę Pana Jerzego Wultańskiego Dzieje 67 pułku piechoty" - sporo informacji
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Książkę p.Wultańskiego już czytałem. Jest jeszcze Zarys Historii Wojennej 67 Pułku Piechoty, ale tu opisane są dzieje pułku tylko do 1921 czyli do momentu, w którym pułk ten trafia do brodnicy. Ciekawe zdjęcie, posiadam kopie tej odznaki i prawdę mówiąc to jeszcze nigdy nie widziałem oryginału.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze jedno foto. Podpisane z tyłu : Licieszewy Manewry w r.1930" Dziś jest to miejscowość Liciszewy na południe od Brodnicy. Ciekawi mnie czy te rejony to było stałe miejsce ćwiczeń, czy też było to jednostkowe zdarzenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W okresie międzywojennym nadal wojsku służyła strzelnica w lasku miejskim[...], tereny na Wapnie oraz należące do domeny Brodnica-Zamek, ale przez nią nieużytkowane, grunty za torami kolejki wąskotorowej od nieczynnej już wówczas cegielni w Szabdzie do szosy toruńskiej." Fragment z książki p. Wultańskiego Militaria Brodnickie". Dodatkowo w Józefacie(kierunek Rypin) odbywały się obozy manewrowe oraz użytkowano lasy w Tivoli przy szosie toruńskiej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months later...

Troszeczkę zaniedbałem przeglądanie portali aukcyjnych, ale dzisiaj znalazłem taką ciekawostkę. Kapral w środku ma widoczną na lewej piersi odznakę pamiątkową 67 Pułku Piechoty, a na prawej Państwową Odznakę Sportową POS. Tej poniżej niestety nie jestem w stanie rozpoznać. W tle widać dzisiejszą Szkołę Podstawową nr 1.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • 2 months later...
  • 3 months later...

Kolego pi.ko, mało mam informacji o pułku przed 1921 rokiem ale jeśli coś znajdę w literaturze to z chęcią się podzielę.
A na zdjęciu, żołnierze w czasie jakiegoś święta na ul.Hallera, prawdopodobnie 1933 r.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie