Jump to content

Znaleźli wrak amfibii. Na jej pokładzie zginęło 24 Amerykanów


Recommended Posts

Na dnie jeziora Garda na północy Włoch znaleziono wrak amerykańskiego samochodu-amfibii. Maszyna zatonęła tam pod koniec II wojny światowej wraz z 24 żołnierzami.

Nurkowie z grupy Ochotnicy Jeziora Garda zlokalizowali wrak na głębokości 276 metrów w pobliżu miejscowości Torbole. Szef grupy Mauro Fusato przypomniał, że zatonięcie amfibii było największą w czasach nowożytnych katastrofą na tym jeziorze.

Nieudane poszukiwania

30 kwietnia 1945 roku trzyosiowy amfibijny samochód ciężarowy DUKW płynął do Torbole na północnym brzegu jeziora Garda, przewożąc działo polowe i 25 żołnierzy. Wskutek silnej wichury pojazd wywrócił się i zatonął. Uratował się tylko jeden Amerykanin, który zdołał sam dopłynąć do brzegu.

Włoskie media przypominają, że krzyki tonących żołnierzy słyszeli mieszkańcy Torbole. Jeden z nich, obecnie emeryt, który jako dziecko był świadkiem katastrofy od lat wskazywał miejsce, gdzie do niej doszło. Przez kilka dekad nie słuchano go jednak - zauważył dziennik Il Messaggero" w swym internetowym wydaniu.

Poszukiwania wraku rozpoczęto w 2004 roku, gdy nad największe jezioro we Włoszech przybyła pierwsza ekipa specjalistów z Uniwersytetu Stanu Teksas wraz z kilkoma weteranami amerykańskich wojsk, stacjonujących podczas wojny w regionie trydenckim. Jednak ich misja odnalezienia wraku i przewiezienia do USA szczątków ich towarzyszy broni nie powiodła się.

Szczątki się zachowały?

Drugą próbę podjęła jesienią 2011 roku grupa płetwonurków Ochotnicy Jeziora Garda. Po roku ich operacja zakończyła się powodzeniem. Dzięki podwodnym kamerom jej uczestnicy nie tylko zlokalizowali amfibię, ale zobaczyli także, jak wszystko na to wskazuje, zachowane szczątki żołnierzy.

Na razie nie wiadomo, czy podjęta zostanie próba wydobycia wraku, niezwykle skomplikowana - jak wyjaśniono - z powodu głębokości oraz warunków na dnie, bardzo utrudniających użycie jakiegokolwiek ciężkiego sprzętu. Decyzję w tej sprawie ma podjąć rząd Stanów Zjednoczonych - oświadczył kierujący pracami grupy płetwonurków.

Amfibijne terenowe ciężarówki DUKW były w latach 1941-45 masowo produkowane w USA do użytku zarówno w Europie, jak i w operacjach desantowych na Pacyfiku. Będące ich powojennym radzieckim naśladownictwem pojazdy ZiŁ-485 (inaczej BAW) można obecnie oglądać w wielu polskich muzeach wojskowych.


http://www.tvn24.pl/znalezli-wrak-amfibii-na-jej-pokladzie-zginelo-24-amerykanow,293940,s.html
Link to post
Share on other sites

Przed kilkoma dniami telewizja ZDF-Historia pokazała program o ostatnich dniach wojny, w szczególności program dotyczył tego, co działo się w Alpach, które miały być ostatnią (nie do zdobycia) niemiecko-austriacką twierdzą. Pokazano, z jakim pośpiechem Amerykanie zmierzali w Alpy z północy, południa i zachodu. Od wschodu atakowali Sowieci. Mówiono też o tym zdarzeniu.

Na zdjęciu: widok na jezioro Garda.

Link to post
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.×
×
  • Create New...

Important Information