Skocz do zawartości

Niemiecka stacja radarowa koło Tarnowa


CoVoX

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Zwracam się z Wielką Prośba o pomoc w zlokalizowaniu obiektu przedstawionego na załączonej fotografii. Jest to betonowa podstawa pod niemiecki radar Würzburg-Riese. Kilka lat temu ktoś przysłał mi to zdjęcie do identyfikacji, ale już więcej nie odezwał się. Obiekt podobno znajduje się gdzieś koło Tarnowa. Sprawa jest o tyle intrygująca, że tamtejszą stację radarową o kryptonimie Tatzelwurm już odnalazłem, ale fotka na pewno nie została tam wykonana. Według niemieckich dokumentów, w tym rejonie nie powinno już być żadnej innej stacji radiolokacyjnej, a jednak...
Niestety na zdjęciu nie ma nic charakterystycznego, co mogłoby pomóc w rozwiązaniu zagadki. W dodatku podstawa jest przysypana od góry ziemią, co praktycznie uniemożliwia jej dostrzeżenie na zdjęciu satelitarnym.

Ponadto, jeżeli ktoś z Was widział takie obiekty w miejscach, których nie ma w poniższym zestawieniu, to bardzo proszę o kontakt na mój adres e-mail: covox@vp.pl

http://www.panoramio.com/user/covox/tags/Würzburg-Riese

Dziękuję i Pozdrawiam
CoVoX

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Krychus,

Dziękuję za odzew.

Okolice lotniska Tarnów-Gumniska przeszukałem w pierwszej kolejności - niestety bez rezultatu. Osobiście uważam, że bardzo prawdopodobną lokalizacją jest położona niedaleko Góra św. Marcina. Będąc w tarnowskim archiwum natrafiłem na dokumenty wywiadu AK potwierdzające, że stacjonowało tam Luftwaffe. Jednak rekonesans przeprowadzony bezpośrednio w terenie nie doprowadził do ujawnienia przedmiotowego fundamentu. Sprawa nie jest łatwa, bo jak widać na załączonej fotografii, obiekt jest położony na jakimś odludziu.

Ale i tak go znajdę!

Pozdrawiam
CoVoX

P.S.
Może wreszcie odezwie się sam autor zdjęcia i pomoże w rozwiązaniu zagadki?!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, a właściwie dobry wieczór ;)

Osobiście uważam, że bardzo prawdopodobną lokalizacją jest położona niedaleko Góra św. Marcina.

Bardzo ciekawa i według mnie trafna ocena. Tak sobie właśnie siedzę i przeglądam mapy tamtego terenu o bardzo wysokiej rozdzielczości (mapy Geoportal") i niestety trzeba przyznać, że łatwo nie będzie - w okolicy jest tam pełno takich wyrywek" terenu z polami uprawnymi, które otaczają lasy (a tych także multum). Odludzie to raczej nie jest, gdyż dopatruję się na zdjęciu dachu jakiegoś małego domku (trapez z cieniem przy lewej krawędzi zdjęcia, tuż pod horyzontem). Na upartego można by było się dopatrzeć także budynku z prawej strony zdjęcia (mam nadzieję, że wybaczysz bazgroły na Twojej fotce ;)). Przypuszczalnie obiekt jest położony tuż przy polnej drodze (w większości przypadków nawet trawa jest podobna), a przy tym prawdopodobnym budynku po lewej zdaje się też być jakaś droga - wnioskuje po ciągnących się zaraz obok, na prawo, pojedynczych drzewach.

Jakby jednak nie patrzeć, pomogę Ci jakoś odnaleźć tą podstawę. Mieszkam prawie 500 km dalej, ale postaram się wyłapać to, co ofiaruje internet.

Tylko prosiłbym o jakieś wytyczne/potwierdzenia:

- czy jest to podstawa do radaru Funkmessgerät 65?
- ile prawdopodobnie takich radarów było na wyposażeniu tamtej jednostki (jeśli w ogóle takowa istniała?)

Z góry dziękuję także za wszelkie inne informacje i postaram się coś zdziałać w temacie.

Pozdrawiam serdecznie, K.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czołem!

To zdjęcie analizowałem już wiele razy, ale żadnych zabudowań w dalszym ciągu nie mogę się tam dopatrzyć. Na pewno obiekt znajduje się na jakimś polu uprawnym. Uwagę zwraca również pochyłość terenu i duży kompleks leśny. Jak wiadomo Góra św. Marcina stanowi krawędź Pogórza Karpackiego, więc na północ od niej teren jest już raczej płaski. Z relacji autora zdjęcia wynika, że w pobliżu znajduje się druga identyczna podstawa tylko, że jest jeszcze bardziej zasypana. Ta informacja jest potwierdzeniem, że radar stanowił wyposażenie regularnej stacji radiolokacyjnej, a nie służył np. do kierowania ogniem artylerii przeciwlotniczej. Problem w tym, że dwa radary WR należące do tarnowskiego Tatzelwurma udało mi się już zlokalizować. Większość stacji pracująca w systemie Himmelbett miała na wyposażeniu właśnie dwa takie urządzenia. Wynika z tego, że przedmiotowy radar należał do jakiejś innej, nieznanej stacji znajdującej się w pobliżu Tarnowa albo, że stacja Tatzelwurm miała na stanie aż 4 radary WR, co byłoby ewenementem. Jeszcze nigdy nie spotkałem tak wyposażonej kompanii, więc trudno powiedzieć, jaka mogłaby być odległość pomiędzy dwoma parami takich radarów. Niewątpliwie Tatzelwurm był jedną z najważniejszych stacji na terenie Polski, więc niczego nie można wykluczyć. Kolejną zagadkę stanowi pewna niemiecka mapa, którą posiadam w dwóch wersjach. Na jednej z nich zaznaczone jest 2WR, a na drugiej 4WR!

Pozdrawiam
CoVoX

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czołem!

Kolejny raz odwiedziłem urokliwy kościółek na Górze św. Marcina i wpisałem się do książki pamiątkowej ;-)
Podobno tamtejszy ksiądz jest najstarszą osobą, która pamięta czasy wojny, ale niestety nie zastałem go.
Ponadto pewna staruszka potwierdziła, że w pobliżu znajdował się niemiecki schron z drewna.
Wygląda na to, że w pobliżu Tarnowa nie było żadnych fortyfikacji betonowych.
Tak, więc wszelkie informacje o unkrach" w tej okolicy należy dokładnie zweryfikować.

Pozdrawiam
CoVoX
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years later...

3 sztuki praktycznie w jednym miejscu https://www.google.pl/maps/@50.864639,16.9463739,3a,75y,90t/data=!3m5!1e2!3m3!1s79180379!2e1!3e10
50.865116, 16.938828
50.861535, 16.944483
50.862906, 16.939548
Trochę na temat
http://www.panoramio.com/user/3706554?with_photo_id=27875853

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki kolego za zdjęcie i link. Wydaje mi się jednak, że przedstawiają inną stację, mianowicie Funkmeßstellung 2. Ordnung Roßberg w Suchowicach. Ja natomiast pytałem konkretnie o Tarnów.

Na niemieckich zdjęciach lotniczych widziałem kilka podejrzanych obiektów - ciężko je zinterpretować dokładnie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie