Skocz do zawartości

Wpis w książeczce wojskowej z 1920 r - żołnierz pociągów pancernych


Tomasz70

Rekomendowane odpowiedzi

Panie, Panowie, może komuś uda się rozszyfrować znaczenie wpisu czerwonym tuszem na 7 stronie książeczce wojskowej WP z 1920 r., w rubryce Specjalne wyszkolenie wojsk." tuż obok wpisu kb Mauser". Drugi człon enigmatycznego wpisu to spec" ale początek...?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!
Bardzo ciekawa informacja. Szkoda,że niezbyt dobrze widać nazwisko.. Bronisław,został przydzielony do pociągu pancernego P.P.18 Huragan". Pociąg ten został zbudowany w sierpniu 1920 roku w Nowym Sączu.
Czy możesz podać nazwisko tego żołnierza, może być prywatnie na kamo115@yahoo.pl
Pozdrawiam K.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ano ciekawa! Adam Jacek Ostrówka w swojej publikacji Pociągi Pancerne Wojska Polskiego 1918–1939" podał ze PP. Huragan wszedł do akcji po 20 sierpnia 1920, a z książeczki wynika, że w walce był juz od 15 sierpnia.
Taki mały przyczynek do wyjaśniania drobnych tajemnic...
Odezwę się na priva.
Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!
Pociąg pancerny P.P.18 Huragan" nie był w walce od 15 sierpnia, ponieważ jeszcze był w budowie. Ale do jego obsadzenia kompletowano załogę. Żołnierz pan Bronisław został przydzielony 15 sierpnia. 22 sierpnia kompletna załoga ( stan 5 oficerów i 123 szeregowców ) weszła do pociągu pancernego, pobrano amunicje,jedzenie i wyruszono na front ( do walki z I konną armią ). 27 sierpnia o godzinie 14,30 przybył pociąg do Lwowa.
Fotka przedstawia P.P.18 Huragan".
Książka Pana Jacka jest mało rzetelna. Zawiera szereg nieścisłości i błędów.
Pozdrawiam K.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wpis o specjalności wojskowej (saper kolejowy )jest niewykreślony. Zmiany, wpisy czerwonym atramentem wykonano prawdopodobnie w czasie weryfikacji przydziałów mobilizacyjnych i odnosi się on do przydatności w razie mobil(izacji)" w tym przypadku umiejętność obsługi kb. Mauser.
Pierwotny przydział zadań w czasie mobilizacji wykreślony:
...... robotnik (drog(?)...)
Może uda się odczytać z oryginału niewyraźne słowa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwne że nawet nie jest wpisane przeszkolenie z LKM-u, strzelec z zawodu robotnik drogowo-mostowy, najwyraźniej uznano że jest niezbędny i z góry zakwalifikowany na sapera kolejowego bez dodatkowych szkoleń i w pośpiechu (wojna tłumaczy wiele).

Piechociarze zwykle mieli KB+LKM, artyleria - KBK+armaty+ np. telefon, saper jak widać KB+Zawód własny który wiele wnosił..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie