Jump to content

Bezcenny skarb z czasów Nerona odkryty w Izraelu


Recommended Posts

Archeolodzy odkryli w środkowym Izraelu skarb złożony ze srebrnych i złotych monet oraz biżuterii sprzed około 2000 lat. Monety mają na awersach wizerunki trzech cesarzy rzymskich: Nerona, Nerwy i Trajana.

Odkrycia dokonano podczas wykopalisk na stanowisku koło miasta Kirjat Gat, położonego na północnym krańcu pustyni Negew w Dystrykcie Południowym Izraela - informuje serwis internetowy Jerusalem Post.

Urząd Starożytności Izraela ogłosił, że archeolodzy odnaleźli 140 monet ze srebra i złota z okresu 54-117 r. n.e., a dokładnie z czasów panowania trzech cesarzy rzymskich: Nerona (54-68 r.), Nerwy (96-98 r.) oraz Trajana (98-117 r.). Emil Aladjem, archeolog kierujący pracami wykopaliskowymi na stanowisku, stwierdził, że odkryte monety mają na awersach wizerunki tych cesarzy, a na rewersach znajdują się symboliczne sceny, między innymi postać Jupitera - rzymskiego boga nieba - siedzącego na tronie z błyskawicą w dłoni.

Oprócz monet odnaleziono złote kolczyki w kształcie kwiatów, sygnet z kamieniem szlachetnym z wyrytą pieczęcią w kształcie uskrzydlonej bogini oraz srebrne szpilki. Zdaniem ekspertów skarb należał prawdopodobnie do zamożnej kobiety i mógł zostać ukryty w okresie drugiej wojny żydowsko-rzymskiej (132-135 r. n.e.), zwanej powstaniem Bar-Kochby.

Odkryte artefakty będą poddane zabiegom konserwacyjnym w laboratoriach Urzędu Starożytności Izraela w Jerozolimie.


http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114881,11882968,Bezcenny_skarb_z_czasow_Nerona_odkryty_w_Izraelu.html

http://www.jpost.com/NationalNews/Article.aspx?id=272726

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information