Skocz do zawartości

więźniowie


orm26

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, ostatnio czytając książkę o roku 1920, znalazłem wiadomość iż jednego z odcinków broniła kompania więźniów z zakładu karnego ( według autora książki byli to ochotnicy). Czy ktoś z Was natknął się gdzieś na podobne informacje? Czy takie kompanie brały tez udział w 1939 roku?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
Robiłem bogatą kwerendę w CAW na temat więziennictwa wojskowego i nie natknąłem się na tego typu przypadek. Jest to o tyle nieprawdopodobne, że wśród więźniów były osoby osadzone za szpiegostwo, czy sympatyzowanie z bolszewikami. Posyłanie ich na pierwszą linię frontu było by przynajmniej nieroztropne. Druga sprawa, to łatwość z jakąś więźniowie mogli by zbiec w ferworze walki. Zresztą właśnie z tego względu, w miarę zbliżania się frontu, więzienia były ewakuowane na tereny niezagrożone zajęciem przez wojska przeciwnika. Podobnie sytuacja wyglądała w więzieniach powszechnych. Dlatego uważam, że powyższy opis to licencja poetica autora książki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie