Jump to content

guzik wz. 19


max.p

Recommended Posts

Hej Panowie co z nim zrobić by dalej się nie sypał ? czy oliwa z oliwek tylko czyści czy konserwuje też? Zastosować właśnie w tym przypadku oliwę a może wodę utlenioną ? Czy materiał to cynk czy inny metal? guzik ma oczko ze stali.Zgóry dzięki za pomoc
pozdro. max.p

Link to comment
Share on other sites

Przykładem korozji jest rdzewienie żelaza, śniedzenie mosiądzu i miedzi, czernienie srebra. Korozji zapobiega się m.in. przez wytworzenie na powierzchni przedmiotu cienkich warstewek ochronnych tlenkowych lub fosforanowych, pokrywanie farbami, emaliami i tworzywami sztucznymi lub przez stosowanie odpowiednich stopów.
pzdr.
Link to comment
Share on other sites

hej a ile będzie trzeba poczekać na takowy efekt(pytam bo oliwki nie testowałem nigdy, a co do stanu też nie mam rozeznania) ? Tutaj drugi guziczek; groszek i ponawiam poprzednie pytania w stosunku do niego
pozdro. max.p

Link to comment
Share on other sites

Z oliwką to jest różnie. Czasem wystarczy same przetarcie, a czasem trzeba moczyć tygodniami. Im dłużej tym lepiej. Takie moje zdanie.
Co do groszka. Też bym go do oliwki wrzucił i od czasu do czasu szczoteczką do zębów lekko podczyścił.
Link to comment
Share on other sites

ten guziczek 19 to oliwka zadne srodki one sa bardzo czyłe parolidy ew jak kolega pisał bo to profesjonalne ja robiłem oliwka i delikatnie igła zabrudzenia pod małym kąterm i delikatnie rto wymaga wprawy ale efekty super najpierw poczwiććie a ten groszek to wpierw jak bym włukniną do matowienia taka dalikatna mozna kupić w sklepach stolarskich zielonkawa lub taka wiśnia im jasniejsza tym lebsza i ja troszka zuzyc i potem delikatnie nia super doczyszcza i wszedzie dojdzie pozdr
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

O to groszek po terapii oliwkowej, jak widać nie jest z nim tak źle. Chyba nie warto go więcej moczyć, ale mam takie pytanie na przyszłość; czy kwasek cytrynowy spowodował by że farba po takiej kąpieli by znikła i odsłoniło się gołe aluminium ? I jeszcze takie techniczne pytanie pomalować go paraloidem czy tylko lekko oliwkom natłuścić ?

Link to comment
Share on other sites

Nie rób tyle błędów...

Nie maluj go niczym(bo nie ma sensu i potrzeby), ew. jak już wspomniałeś natłuści oliwką.

Nie czyściłem groszków kwaskiem ale myślę, że farba, jeżeli jest dość mocna zwarta z powłoką nie powinna odpaść po takowej kuracji.
Link to comment
Share on other sites

  • 6 years later...
Witam,
znalazłem na jednej z śródleśnych łąk (Bory Tucholskie) kilka guzików mundurowych wz. 19. We wrześniu 1939 roku byli tu obecni polscy żołnierze (przebijali się na Grudziądz bądź Świecie) i pytanie moje jest takie, czy w 1939 roku polscy żołnierze nadal używali takich guzików, czy to bardziej pasuje np. do batalionów ON? Z całą pewnością w 1920 roku w okolicy byli też hallerczycy (nawet są zdjęcia z wkroczenia wojsk Hallera do miejscowości Osie). Spotykaliście się z czymś takim na polach września? PS czy ma ktoś mapę/ listę miejscowości które w 1920 roku wyzwalali hallerczycy na Pomorzu?
Pozdrawiam, hubimohi93
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information