Skocz do zawartości

nabijka w kształcie serca


Rekomendowane odpowiedzi

...właśnie kiedyś szukałem w tym kierunku, motyw serca dosyć często występował w Wielkiej Armii lecz czegoś o takim kształcie nie zaobserwowałem. Kolejną okolicznością stawiającą w wątpliwości taką tezę jest rejon znalezienia- Wybrzeże Słowińskie. Chociaż w dalszym stopniu nic nie jest potwierdzone ani wykluczone ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
Czy jest ciężka? W zależności od wagi, mogła to być nabijka np. na pas,na mebel, skrzynię, uprząż. Sądząc po wykonaniu, może być starsza niż XIX wiek, choć z drugiej strony, jeśli to twórczość ludowa to niekoniecznie. Musisz przemyśleć kontekst znaleziska, czasem to pomocne w datowaniu. Jeśli teren nie apoleoński", to zastanawiałbym się, czy jednak nie jest to starsze.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, ciężkość jest pojęciem względnym:)Po prostu sprawia wrażenie solidnie wykonanej, obrazowo to ujmując wydaje się minimalnie cięższa od EK2 z IWŚ.
Muszę przyznać, że w odniesieniu do jakości wykonania nabijek napoleońskich, technika obróbki tej wydaje się trochę prymitywniejsza, co rzeczywiście pasowałoby do okresu wcześniejszego.
Interesuję się historią regionu i wiem, że miejscowość, w której owe serce znalazłem powstała w XVIII wieku, wszystko co tam działo się przedtem jest dla mnie historyczną czarną dziurą. Dlatego gdy będę w bibliotece w tygodniu, postaram się zbadać wątek szwedzki.
- sza.man; posiadasz więcej informacji dotyczących Szwedów na pomorzu środkowym?(może być bibliografia)
- sigis3 dzięki za sugestie
pozdrawiam-gf
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli zważysz przedmiot, to nie będzie to już pojęcie względne :)

Chodzi mi o to, że trzymając nabijkę w ręku, możesz spróbować sobie wyobrazić, czy mogła to być np. końcówka pasa, czy raczej z uwagi na ciężar było to nabite na skrzynię, mebel. Okres wojen szwedzkich" to pojęcie szerokie i niezbyt precyzyjne, ale w sumie to zgadując, faktycznie obstawiłbym XVII-pocz. XVIII wieku. Ale bardzo ostrożnie (choć może nawet porównałbym także z przedmiotami jeszcze starszymi-tego typu ozdoby mogły funkcjonować długo). I niekoniecznie musiało się to wiązać z jakimiś działaniami wojennymi, ekwipunkiem wojskowym, itp. Proponowałbym popatrzeć trochę po brytyjskich stronach z średniowiecznymi artefaktami.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wykonanie zaczepu eliminuje w.g. mnie lata wcześniejsze niż mniej-więcej II połowa wieku XVIII.
Widzę tam otwór, z którego wystają ładne, symetryczne wąsy z blaszki..

Lata wcześniejsze to jednak uszka lub zaklepywane nadlewy (ćwiekowanie).
pozdro.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w ogóle to przedmiot wygląda na dwuwarstwowy i wykonany analogicznie do guzików z XVIII w. (ślad po wąsach/uszku i otwory od dmuchania").

https://forum.odkrywca.pl/uploads/forum_old/photos/picsforum22/dscf4939.jpg

pozdro.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie