Skocz do zawartości

Ostatni lot Ła-5FN


zalman

Rekomendowane odpowiedzi

Lotnik leży tam gdzie został złożony czyli w kwaterze I wojennego cmentarza w Laskowej. Problem technicznym jest to ...że w części nadziemnej ktoś z gminy umieścił płytę ok.1x0,5m dotycząca pomordowanych mieszkańców Laskowej i okolic. Chciałbym by dało się w miejscu spoczynku tego lotnika umieścić mały głaz piaskowy z informacją kto kiedy ..zwyczajnie po ludzku. Sprawa jest delikatna ..dziś ukazał się artykuł mam nadzieję ze oddźwięk ze strony władz będzie. Ja już mam taką naturę że jak coś robię to do końca mojego albo jego..:)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie ... na tym zdjęciu jest ta nowa .... ku czci mieszkańców Laskowej i okolic... a jutro wrzucę link do artykułu z tą odnalezieniem oryginalnej z blachy Ła-5FN i wyrytymi napisami która wisiała na brzozowym krzyżu ...jej historia jest też ciekawa...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brawo Panowie.
Rewelacyjne opracownie,bardzo ciekawy kawałek historii.
Pozwole sobie odbiec nieznacznie od głównego tematu,w opracowaniu pojawia się informacja iż pilot wystartował z lotniska pod Krosnem.Jeśli chodzi tu o lotnisko Krosno-Krościenko,wymienione we wczesniejszym wątku(Szukam informacji o foramacjach IŁ-2 walczących okolicach Nowy Sącz, Limanowa),informuje iż to lotnisko istnieje do dzisiaj.W spisie ULC widnieje pod nazwą IWONICZ-TARGOWISKA lub samo TARGOWISKA. W porzednim wątku nie doprecyzowałem tych informacji.
Wspomniane lotnisko przed wojną nosiło nazwę ŁĘŻANY i było to jedno z 2 lotnisk pomocniczych lotniska w Krośnie,praktycznie dopiero Niemcy w 1939 roku zajęli sie rozbudową nie eksploatowanego do tej pory lotniska.Zbudowano tam drewniane baraki przeznaczone dla personelu latającego i naziemnego,zbudowano też drewniane hangary dla samolotów,a na skraju pola wzlotów betonowy pas startowy.Za kadencji" niemieckiej występuje nazwa lotniska :Lezany,czyli Łężany.W okresie kiedy lotnisko jest we władaniu Rosjan,pojawia sie nazwa Krosno-Krościenko,identyczne nazewnictwo tego lotniska wystepuje we wspomnieniach żołnierzy 2 Czechosłowackiej Samodzielnej Brygadady Desantowej,którzy operowali z tego lotniska we wrześniu 1944 r.
Obecnie lotnisko to terytorialnie leży we wsi Targowiska(woj.Podkarpackie).
Jeszcze raz gratuluje swietnego materiału.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za ciekawe wskazówki.
Zamieszczenie tego materiału na limanowa.in wywołało bardzo duży odzew ze strony osób które dodają nowe wątki. Jednym z ciekawszych jest i to w kilku relacjach informacja że te dwa Ła-5FN atakowały pociąg opancerzony (pancerny) właśnie skończyłem rozmowę z synem kobiety która widziała całe to zdarzenie. Podobno że blachy z tego pociągu miejscowi pozbierali i wykorzystywali do różnych prac. W meldunkach o zadanych stratach nigdzie nie ma o zniszczonym pociągu (opancerzonym)..cholera rozstrzelane furmanki policzyli a pociąg zgubili by? :)
Kolejna rzecz albo Ła-5FN atakowały wraz z Ił-ami 2 albo w niewielkiej odległości czasowej bo relacje podają że widzieli skoczka co by wskazywało na to że poszukiwany przez Nas IŁ-2 zakończył również żywot zaraz po Ła-5FN.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie