Skocz do zawartości

Solid z odwróconym N


Miguelito

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, pytanie o nakład XVII wiecznej monety trochę nie ma sensu. Technologia produkcji wymuszała zmiany stempli co kilka, czasem kilkanaście tysięcy monet (zależnie od stopu monety, wielkości, jakości stempla itp.). Poza tym niektóre emisje szybko wyłapywano i przetapiano, inne krążyły dłużej i mimo niższego nakładu mogą być dziś popularniejsze. Nie wspomnę też o małej ilości zachowanych ksiąg czy rachunków z mennicy (np. do dziś niektórzy przypuszczają, że te szelągi mogły być bite w Warszawie, nie Krakowie, i trudno to rozstrzygnąć).

Odwrócone N jak najbardziej mieści się w ówczesnej technologii, czasem takie pomyłki można znaleźć na innych monetach (półtoraki, trojaki), zwykle są jednak rzadsze niż egzemplarze bez błędu.

Katalogi dotyczące tego typu drobiazgów są niestety bardzo niepełne a odmian różniących się drobiazgami mnóstwo. W zasadzie prawie każdy szeląg będzie trochę inny, układ, kropki, itd. Choć dwie odwrócone litery N to powinna być wyodrębniona odmiana, jak myślę. Może ktoś, kiedyś opracuje taki katalog, przeprowadzi trochę badań, wtedy może się okazać, czy Twoja monetka jest unikatem czy tylko jedną z wielu w tej odmianie. Takiego błędu jeśli chodzi o szeląga nie przypominam sobie, trzeba by mocno poszukać w archiwach allegro.
Dla mnie ciekawostka. Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serdeczne dzięki wszystkim!

Znalazłem wątek z takim samym wariantem:
http://www.tpzn.fora.pl/polska-krolewska,3/szelag-koronny-s-r-zyg-iii-waza-16zz,309.html

Według jednej z wypowiedzi tamże, wspomniany wyżej Kopicki (s.50, p.219) wspomina jedynie o odwróconym N w REGNI; choć dziwne chyba byłoby, gdyby jedno N było prawidłowe, a drugie odwrócone.

Tak czy inaczej, dla mnie też ciekawostka. No i chyba czas zaopatrzyć się w Kopickiego. :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie